۱۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۷
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 83464699
۰ نفر

برچسب‌ها

حمله آمریکا به آتش بس ادلب

تهران – ایرنا – هنوز یک روز از برقراری آبس ادلب نگذشته بود که ائتلاف آمریکایی یکشنبه (۱۰ شهریور) حومه این شهر در شمال غرب سوریه را بمباران کرد و بنا بر اعلام رسانه های منطقه موجب کشته شدن ۴۰ نفر شد.

در همان زمان برخی رسانه های غربی – عربی در اقدامی هماهنگ ادعا کردند که ائتلاف آمریکایی مقر فرماندهی القاعده در حومه جنوبی ادلب سوریه را هدف قرار داده که برخی از گزارش‌ها از کشته شدن احتمالی "محمد الجولانی" سرکرده جبهه النصره حکایت دارد، گزارشی که تاکنون از سوی هیچ منبع رسمی تایید نشده است.

رسانه های بین المللی روز یکشنبه اعلام کردند که در جریان حملات موشکی به حومه جنوبی استان ادلب، که برخی گزارش‌های رسانه های غربی از هدف قرار گرفتن مرکز تجمع فرماندهان جبهه النصره و گروه موسوم به «حراس الدین» در ادلب حکایت دارد، بیش از ۴۰ عنصر تروریستی کشته شدند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز همان روز اعلام کرد که ائتلاف بین‌ المللی مسئول حملات به استان ادلب بوده است.

«رامی عبدالرحمن» مدیر مرکز موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه- وابسته به معارضان- نیز در گفت ‌وگو با خبرگزاری فرانسه ادعا کرد که حملات موشکی نشست فرماندهان «حراس الدین»، «انصار التوحید» و گروه‌های مختلف هم‌پیمان آن دو را در داخل پادگان آموزشی در نزدیکی شهر ادلب هدف گرفتند که به کشته شدن دست‌ کم ۴۰ تن از آنها منجر شده است.

این مرکز مشخص نکرده که آیا جنگنده‌ها این حملات را انجام داده‌اند یا این حملات با شلیک موشک‌های دوربرد انجام گرفته‌اند.

حملات ائتلاف به این پادگان در حالی انجام شد که کمتر از یک روز یعنی روز شنبه ارتش سوریه آتش‌ بس یک‌ طرفه ای را  آغاز کرد و این منطقه ساعات آرامی را پشت سر گذاشته بود که با این اقدام ناهماهنگ ائتلاف، وضعیت دوباره متشنج شد.

ارتش سوریه در حالی اقدام به آتش‌ بس یک‌ طرفه در ادلب کرد که پیشروی‌هایش طی هفته‌ها و روزهای اخیر در این منطقه سیر صعودی یافته بود و طی آن شهر استراتژیک خان شیخون و قبل از آن الهبیط در جنوب استان ادلب از دست تروریست ها آزاد شد.

حملات ائتلاف در استان ادلب در مقابل موجب واکنش روس ها به این موضوع شد و وزارت دفاع روسیه حمله آمریکا را به برخی مناطق مسکونی در استان ادلب سوریه به بهانه نابودی مواضع تروریست‌ها، در شرایطی که ارتش سوریه آتش‌ بس اعلام کرده بود،  نقض تمامی توافقات قبلی و اقدامی تحریک‌آمیز ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه که زیر نظر وزارت دفاع روسیه فعالیت دارد، اعلام کرد که آمریکا با نقض تمامی توافقات و بدون مطلع کردن روسیه و ترکیه، حملات هوایی را به حومه دو منطقه مسکونی در استان ادلب سوریه انجام داده است.

به رغم ادعای آمریکایی ها که محل تجمع القاعده را در استان ادلب هدف قرار داده اند، اما روسیه نظر دیگری دارد؛ بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، در ساعت ۱۵ (به وقت محلی) روز یکشنبه، آمریکا حملات هوایی را به نزدیکی دو منطقه مسکونی در استان ادلب وارد کرد که قربانیان زیادی را نیز برجای گذاشته و میزان تخریب زیرساختارها نیز بسیار جدی است.

طبق اطلاعات مرکز آشتی نیروهای متخاصم در سوریه، ایالات متحده با این اقدام ادامه آتش‌ بس در منطقه کاهش تنش را در معرض خطر قرار داده و در برخی جهت‌گیری‌ها نیز این آتش‌ بس از هم اکنون شکسته شده است. به رغم تیراندازی برخی گروه‌های مسلح بعد از حمله هوایی آمریکا، نیروهای دولتی سوریه همچنان مهلت قانونی برای توقف اقدامات مسلحانه را رعایت می‌کنند.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرده است که چنین اقداماتی از سوی طرف آمریکایی، با توجه به اینکه واشنگتن همواره مسکو و دمشق را به استفاده از حملات هوایی در مناطق غیرنظامی متهم می کند، کاملاً غیرقابل درک است.

"کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است که این حملات نشان می دهد که آمریکا قصد ندارد منافع کسی را در سوریه در نظر بگیرد و مایل است تا نقش فعالی را در سوریه اجرا کند. این در حالی است این اقدامات ادامه و حفظ رژیم آتش‌بس برقرار شده از سوی دمشق در منطقه را به خطر انداخته است.

وی تاکید کرد: «حمله هوایی آمریکا به منطقه کاهش تنش ادلب نقض تمامی توافقات قبلی و بدون مطلع کردن قدرت‌های اصلی در مقابله با تروریسم در این منطقه یعنی ترکیه و روسیه بوده و اولاً نشان می دهد که واشنگتن قصد ندارد منافع کسی به جز خود را در نظر بگیرد و در ثانی، آمریکا می‌خواهد تا نقش فعال خود در روند اوضاع در سوریه را همچنان حفظ کند. »

به عقیده وی، این مسئله اصول عملیات نظامی کلاسیک آمریکا را اثبات می‌کند که تنها تاسیسات اصلی هدف نبوده و برای طرف آمریکایی هیچ اهمیتی ندارد که مردم غیرنظامی نیز در جریان این عملیات آسیب ببینند. در واقع این درسی برای مخالفان آمریکاست که مستقیماً به آنها نشان دهد که چه کسی حرف اول را در سوریه می‌زند.

این سناتور روس یادآور شد که این اقدام آمریکا حفظ آتش‌ بس بسیار مهم در منطقه کاهش تنش ادلب را در معرض تهدید قرار داده و نشان می دهد که آمریکا تنها به منافع خود فکر می کند. این استاندارد دوگانه‌ای است که به یک مسئله عادی در عرصه سیاست خارجی واشنگتن تبدیل شده است.

کارشناسان مسایل منطقه معتقدند که در دو سال گذشته گروه های تروریستی حاضر در سوریه از جمله داعش که مورد حمایت همه جانبه آمریکا بوده اند، شکست سختی در سوریه خورده اند که شکست آنها همان شکست واشنگتن به حساب می آید؛ هم اکنون که تروریست ها در استان ادلب (شمال غرب سوریه) که به آخرین ایستگاه خود رسیده اند، آمریکایی ها به هر نحو به دنبال راه نجاتی برای آنها می گردند و عملیات هوایی اخیر ائتلاف غربی - عربی در استان ادلب نیز که با شانتاژ رسانه ای و هیاهو همراه بوده در همین راستا ارزیابی می شود.

از دیدگاه این کارشناسان چندی پیش ارتش سوریه به کمک متحدان خود بخش هایی مهمی از استان ادلب را از دست تروریست ها آزاد کرد، اما به دلیل درخواست روسیه این عملیات متوقف شد و آمریکایی ها برای تاثیر گذاشتن در این آتش بس حتی نگذاشتند ۲۴ ساعت از آغاز آن بگذرد و به دنبال خلل در روند آن هستند که بمباران اخیر حکایت از این امر دارد.

به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه، یانکی ها با اقدام اخیر خود درصدد آن هستند تا با آغاز مرحله بعدی عملیات ادلب از سوی ارتش سوریه برای مبارزه با تروریست ها، به مواضع نیروهای سوری حمله کنند و همانند گذشته ادعا کنند که به اشتباه مواضع ارتش سوریه را هدف قرار داده اند تا بتوانند کمک خوبی به تروریست ها بکنند، اما دست آمریکایی ها در سال های اخیر برای همه رو شده و برای آزادی خاک سوریه از دست تروریست های تکفیری مورد حمایت جبهه غربی – عربی – صهیونیستی فقط یک گام دیگر باقیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =