۱۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۶
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83464578
۰ نفر

برچسب‌ها

آماده‌باش ارتش ونزوئلا در مرز کلمبیا

تهران - ایرنا - نیروهای نظامی ونزوئلا به دستور «نیکلاس مادورو» رییس جمهوری این کشور در مناطق مرزی با کلمبیا به حالت آماده باش درآمدند.

به گزارش تارنمای شبکه تله سور، رئیس جمهوری ونزوئلا روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد: می دانیم تلاش هایی برای انجام اقداماتی علیه ونزوئلا از جمله حمله علیه کشورمان از سوی کلمبیا وجود دارد و به خاطر همین شرایط، نیروهای ارتش باید در حالت آماده باش قرار بگیرند.

مادورو خاطر نشان کرد: دولت کلمبیا با هدایت «ایوان دوکه» تندرو می خواهد ونزوئلا را عامل جنگ 70 ساله در این کشور معرفی کند( جنگ دولت با شورشیان گروه شبه نظامی فارک).

وی همچنین دستور داد، رزمایش ارتش این کشور از 19 شهریور تا ششم مهر ماه (10 تا 28 سپتامبر) در چند منطقه مرزی با کلمبیا برگزار شود.

پیش از این دولت کلمبیا، ونزوئلا را به حمایت از بقایای گروه شبه نظامی منحل شده فارک که دهه ها در جنگ با دولت بوگوتا بود، متهم کرد.

آمریکا نیز پیش از این مدعی شده بود که دولت کاراکاس پناهگاه امن برای گروههای شبه نظامی در کلمبیا مهیا کرده است.

مشکلات اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده است.

بحران اقتصادی در این کشور باعث کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت شده است.

طی سال‌های گذشته دستکم سه میلیون نفر از این کشور به کشورهای دیگر گریخته اند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) «خوان گوایدو» رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت «نیکلاس مادورو»، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سووال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد، از آن زمان تاکنون بحران سیاسی به بحران اقتصادی افزوده شده است.

کلمبیا یک هم پیمان آمریکا علیه ونزوئلا محسوب می شود و اعلام کرده از هر اقدام واشنگتن علیه دولت مادورو حمایت می کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha