۱۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۸
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83464564
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ادامه محدودیت ها و تمهیدات شدید امنیتی در کشمیر

دهلی نو - ایرنا - با گذشت یک ماه از لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر توسط دولت هند، وضعیت در این ایالت همچنان به حالت عادی بازنگشته است و محدودیت ها و تمهیدات شدید امنیتی در آن ادامه دارد.

** وضعیت کنونی کشمیر 

نشریه " هندو" روز چهارشنبه نوشت: فعالیت اداره های دولتی، مراکز تجاری و بازار ها همچنان به صورت محدود انجام می شوند. با توجه به گزارش های منتشر شده، حضور کارمندان در اداره های دولتی کمتر از ۵۰ درصد است و بسیاری از کارمندان در محل کار خود حضور نیافته اند.

روهیت کانسال سخنگوی دولت جامو و کشمیر دراین زمینه به رسانه ها گفت: غیبت کارمندان رسمی اداره ها به تدریج بهبود می یابد.

این درحالی است که دولت هند اعلام کرده است با وجود ناآرامی ها در خیابان های کشمیر، تمام بیمارستان ها در این منطقه به فعالیت خود ادامه داده اند.

اگرچه بسیاری از دانش آموزان در کلاس های درس حاضر نشده اند اما به گفته مقامات هندی، تعداد ثبت نام ها در مدارس متوسطه به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

یک مدیر دبیرستان در شهر سرینگر گفت: ما ممکن است در سال جاری تحصیلی نتوانیم کتاب های آموزشی را به صورت کامل تدریس کنیم.

بزرگ ترین چالش در پیش روی دولت هند برای برقراری شرایط عادی در کشمیر، اعتصاب سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر است. با توجه به گزارش انجمن حمل و نقل عمومی، از زمان وضع محدودیت ها در این منطقه، حدود ۵۰ هزار خودرو فعال در سیستم حمل و نقل عمومی  اعتصاب کرده اند.

همچنین بازار ها و مراکز فروش تنها دو ساعت در روز فعال هستند. مراکز تجاری در ساعت ۹ صبح بسته می شوند تا اعتراض خود را به دولت هند اعلام کنند.

یک مغازه دار کشمیری گفت: اعتصاب یک روش صلح آمیز برای نشان دادن نارضایتی به تصمیم دولت هند است.

علاوه براین حدود ۲۶ هزار خط تلفن ثابت که اکثر آنها توسط مقامات دولتی و اداره های دولت استفاده می شوند ، فعال هستند، اما خدمات تلفن همراه همچنان در تمام ۱۰ منطقه کشمیر مسدود است.

گزارش رسانه ها حاکی است ؛ شماره های اضطراری مانند پلیس، اورژانس، آتش نشانی و آمبولانس ها نیز از دسترس خارج هستند. از سوی دیگر هیچ گونه خدمات اینترنتی در کشمیر ارائه نمی شود.

** کشته شدن ۱۶ نفر در کشمیر

 تارنمای "اوراسیا تایمز" روز چهارشنبه اعلام کرد که طبق گزارش سازمان "خدمات رسانه ای کشمیر" از زمان لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر و برقراری تمهیدات شدید امنیتی در این منطقه ۱۶ غیر نظامی در جریان اعتراضات کشمیر کشته شده اند.

گزارش این سازمان حاکی است:  همچنین  ۴۶۰ نفر در کشمیر توسط اسلحه های ساچمه ای پلیس مجروح شده اند.

در ادامه این گزارش آمده است: پلیس در یک ماه گذشته 11 هزار و ۳۵ نفر از جمله رهبران کشمیری و مردم عادی را بازداشت کرده است و همچنین ۳۱ خانه مسکونی توسط نیروهای نظامی تخریب شده اند.

در همین حال پلیس هند تایید کرد : در یک ماه گذشته بیش از  ۳۰۰ مورد اعتراض و راهپیمایی خیابانی  رخ داده که بیشترین موارد اعتراض ها در کشمیر بوده است.

پیش از این آمریکا اعلام کرده بود که  از گزارش های منتشر شده در خصوص بازداشت ها و محدودیت های وضع شده در این منطقه نگران است.

نخست وزیر هند 5 اوت (14 مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

 براساس بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند تحت رهبری "نارندرا مودی"، نخست وزیر این کشور از مدت ها پیش این منطقه را بخش جدایی ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد می کند.

دولت پس از لغو اصل 370 قانون اساسی و بند 35 قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =