۱۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۶
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83464481
۰ نفر

برچسب‌ها

سرویس امنیتی ملی ازبکستان متحول می شود

تهران - ایرنا - سرویس امنیت ملی ازبکستان که سال ها در دوران رئیس جمهوری قبلی موجب ترس و وحشت مردم این کشور شده بود با انتصاب رئیس جمهوری جدید ، اصلاحاتی در جهت بهبود شرایط و وضعیت این نهاد و همچنین گسترش وظایف آن صورت گرفته است.

به گزارش رسانه های آسیای میانه، بیش از ۲۵ سال سرویس امنیت ملی ازبکستان مردم این کشور را با ترس و وحشت مواجه ساخته بود. سه سال پیش، زمانی که «شوکت میرضیایف» به ریاست جمهوری ازبکستان منصوب شد، نه تنها توانای قدرتی این نهاد را زیر نظر گرفت، بلکه فعالیت ها و اقدامات آنها را نیز مورد انتقاد قرار داد. وی همچنین بر ضرورت انجام اصلاحات در سرویس امنیت ملی و پایان دادن به اقدامات خشونت آمیز در فعالیت نیروهای امنیتی و انتظامی تاکید کرد .

در حال حاضر نهادی به نام گارد ملی جایگزین این نهاد شده است.؛ مردم از سرنگونی سرویس امنیت ملی خوشحال هستند.

حالا نفوذ سرویس گارد ملی در بسیاری از بخش های این کشور افزایش یافته است و به زودی می‌تواند به یک سازمان قدرتمند از خدمات امنیت ملی ازبکستان تبدل گردد.

سرویس امنیت ملی ازبکستان در سال ۱۹۹۲ تشکیل شد و جزئی از نیروهای مسلح این کشور بود و وظیفه اصلی آن حفاظت از افراد مهم بود.

میرضیایف ماه آگوست سال ۲۰۱۷، فرمانی مبنی بر اینکه که سرویس امنیت ملی این کشور از نیروهای مسلح ازبکستان جدا شود، صادر کرد. حالا گارد ملی وظیفه حفظ امنیت این کشور را به عهده دارد و در عملیات پیشگیری از تروریسم و افراط گرایی هم شرکت می کند. در واقع از آن زمان از آن زمان ، دستورالعمل ها ، مصوبات و اصلاحات در آیین نامه های کیفری و اداری وظیفه خود را گسترش داده است.

اما وظایف گارد ملی به این ها ختم نمی شود. این نهاد در تامین تمامیت ارضی و دفاعی کشور نیز حضور دارد و بر واردات و صادرات، خرید و نگهداری سلاح نیز نظارت می کند. شمار کارمندان این نهاد نیز از چند سال پیش تاکنون به بیش از هزاران نفر رسیده است.

پس از اصلاحات در آیین دادرسی کیفری که ماه ژوئیه سال جاری میلادی انجام شد، سرویس امنیت ملی می تواند تحقیقات پیش از موعد انجام دهد، افراد را بازداشت و آنها را به یک شعبه از نهاد سرویس امنیت ملی برده و در آنجا نگهداری کند.

این نهاد توسط «بهادر تاشموتف»، معاون پیشین وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ازبکستان اداره می شود و معاون وی «باتیر ​​تورسونف» است که بعد از سال ۱۹۹۱ میلادی به ریاست مبارزه با تروریسم در داخل وزارت کشور ازبکستان منصوب شد.

میرضیایف اواخر سال ۲۰۱۶ بعنوان رئیس جمهوری ازبکستان، زمام امور را دست گرفت ، وی که با شعار اصلاحات در همه عرصه ها روی کار آمد ، تیم ویژه ای متشکل از شخصیت های قابل اعتماد تشکیل داده و با کمک این تیم، تاکنون تعدادی از مقامات این کشور را در رابطه با تخلف و ناتوانی برکنار کرده است .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =