هشدار سفیران سابق آمریکا در باره جنگ تمام عیار داخلی در افغانستان

تهران - ایرنا - ۹ تن از سفیران و دیپلماتهای سابق آمریکایی در امور افغانستان در بیانیه مشترکی نسبت به آنچه تبعات خروج شتابزده نیروهای آمریکایی از افغانستان و احتمال بروز جنگ داخلی در این کشور دانستند، هشدار دادند.

در بیانیه این دیپلماتهای سابق آمریکایی که در پایگاه اینترنتی "شورای آتلانتیک" منتشر شده، آمده است: ما قاطعانه از صلحی از راه مذاکره در افغانستان و کاهش محدود نیروها برای پیشبرد مذاکرات و کاهش بیشتر نیروها در آینده با ایجاد صلح در افغانستان حمایت می کنیم. ما همچنین اعتقاد داریم که امنیت و ارزشهای آمریکا از جمله حمایت از زنان مستلزم این است که خروج کامل نیروها تنها پس از صلح واقعی انجام شود. چگونگی مدیریت حضور نیروهای آمریکا در افغانستان تاثیر مهمی بر بخت موفقیت مذاکرات صلح، آینده مبارزه با داعش و بخت مردم افغانستان برای داشتن دولتی که نماینده خواست آنها باشد، خواهد داشت.

این دیپلماتهای سابق آمریکایی در ادامه نکاتی را درباره جزئیات توافق مورد نظر آمریکا با طالبان مورد توجه قرار داده و تاکید کرده اند که امکان پذیر بودن صلح در افغانستان روشن نیست بخصوص که طالبان هیچ بیانیه مشخصی در خصوص شروط مورد نظر برای پذیرش راه حل صلح آمیز با سایر طرفهای افغانستان بیان نکرده و همچنین سابقه مشخصی از کار کردن و تعامل با سایر نیروهای سیاسی هم ندارند.  

نویسندگان این بیانیه هشدار می دهند که نتیجه بدتری از وضعیت موجود در افغانستان هم وجود دارد و آن بازگشت به جنگ تمام عیار داخلی است و چنانچه آمریکا حمایت از دولت افغانستان را به میزان زیادی کاهش دهد، شکست مذاکرات می تواند به جنگ داخلی منجر شود. در یک جنگ داخلی هم گروه داعش می تواند حضور خود را در مناطق زیادی از افغانستان گسترش دهد و در همین حال بازیگران منطقه ای و سایرین نیز از متحدان خود حنایت خواهند کرد که این مساله نیز آتش جنگ را شعله ور خواهد کرد. در چنین شرایطی محتمل است که طالبان ائتلاف خود با القاعده را حفظ خواهد کرد و همه این تحولات برای امنیت ملی آمریکا فاجعه بار خواهد بود.

نویسندگان بیانیه تاکید می کنند: خروج عمده نیروها باید مشروط به صلح نهایی باشد. کاهش اولیه نیروهای آمریکایی در افغانستان نباید چنان باشد که طالبان گمان کند می تواند به پیروزی نظامی برسد.

این دیپلماتهای سابق آمریکایی در ادامه بر لزوم حمایت از دولت مشروع در افغانستان تاکید و خاطرنشان میکنند که انتخابات ریاست جمهوری این کشور باید در تاریخ مشخص شده آن ششم مهر ماه برگزار شود.

جیمز دوبینز نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ و همچنین درسالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، رابرت فین سفیر آمریکا در افغانستان در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳، رونالد نیومن سفیر آمریکا در افغانستان در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷، ویلیام وود سفیر آمریکا در افغانستان در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، جان نگروپونته معاون وزیر خارجه آمریکا در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ و مدیر امنیت ملی آمریکا در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷، آنتونی وین معاون سفیر آمریکا در افغانستان در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، رایان کروکر سرکنسول آمریکا در افغانستان در سال ۲۰۰۲ و سفیر در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، جیمز کانینگهام معاون سفیر آمریکا در افغانستان در سال ۲۰۱۱ و سفیر در سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، و همچنین هوگو لورنس دستیار دیپلماتیک در افغانستان در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ و کنسول آمریکا در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نویسندگان این بیانیه هستند.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه دولت آمریکا در امور صلح افغانستان در پی پایان دور نهم گفت و گوها با طالبان از روز یکشنبه دیدارهایی را با مقامات دولت وحدت ملی افغانستان در کابل انجام داده است. خلیلزاد روز یکشنبه به شبکه خبری  طلوع نیوز گفت که واشنگتن در اصول با طالبان به توافق رسیده است. وی گفت  که بر اساس  این توافق در حدود ۵ هزار نیروی امریکایی در مرحله نخست از پنج پایگاه بیرون خواهند شد. نماینده آمریکا مدعی شد که بر اساس این توافق، در گام نخست خشونت‌ها در ولایت‌های کابل و پروان کاهش خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =