انتقاد  پاکستانی ها از سکوت متحدان عربی در خصوص بحران کشمیر

اسلام آباد - ایرنا -انتقاد پاکستانی ها از سکوت و ناکارآمدی متحدان عربی این کشور بویژه ریاض و ابوظبی در خصوص بحران کشمیر باعث شد که وزیران امور خارجه عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای دلجویی از اسلام آباد راهی این کشور شوند.

به گزارش روز چهارشنبه رسانه های پاکستانی، وزیر امور خارجه این کشور هدف اصلی از سفر مشترک «عادل الجبیر» وزیر مشاور امور خارجه عربستان سعودی و «عبدالله بن زید» وزیر امور خارجه امارات به اسلام آباد را گفت وگو درباره کشمیر و تلاش برای کسب اعتماد  پاکستان عنوان کرده اند.

براساس این گزارش ،وزیران امور خارجه عربستان سعودی و امارات متحده عربی امروز به مدت پنج ساعت در اسلام آباد خواهند بود.

مقامات پاکستانی و بسیاری از کارشناسان به ویژه کاربران شبکه های اجتماعی این کشور در روزهای اخیر از بی توجهی دولت های ریاض و ابوظبی در خصوص مسائل کشمیر انتقاد کردند.

براساس این گزارش، به گفته کارشناسان هدف از سفر غیر منتظره وزیران امور خارجه عربستان سعودی و امارات بیشتر به جای اینکه تلاش برای کمک به رفع تنش در  جنوب آسیا باشد،تلاش برای راضی کردن پاکستان برای جلوگیری از هرگونه اقدام تلافی جویانه مبنی بر کاهش هکاری با کشورهای حوزه خلیج فارس ارزیابی شده است .

به گفته این افراد ،متحدان عربی این کشور به ویژه ریاض ظرفیتی برای کمک به حل اختلافات میان اسلام آباد و دهلی نو ندارد و هدف  فقط بهره برداری و ایجاد هیاهو در منطقه است. در واقع برنامه ریزی این کشورها برای بهره برداری از تحولات جنوب آسیا به ویژه زمانی که تنش های دیپلماتیک میان رقبای سنتی این منطقه یعنی پاکستان و هند تشدید می شود، اقدام جدیدی نیست ، بلکه چنین سفرهایی در گذشته به ویژه سال گذشته پس از نبرد هوایی پاکستان و هند نیز انجام شده بود.

گفتنی است عمران خان نخست وزیر پاکستان هفته گذشته برای دومین در تماس تلفنی با «محمد بن زید» ولیعهد امارات متحده عربی درباره تشدید تنش های پاکستان و هند گفت وگو کرد.

نکته جالب نیز این است که در پیام توییتری حساب ولیعهد اماراتی هیچ اشاره ای به جزئیات  سخنان نخست وزیر پاکستان نشده اما برعکس در بیانیه کاخ نخست وزیری پاکستان به رایزنی طرفین درباره تحولات شبه قاره و نگرانی اسلام آباد نسبت به اوضاع کشمیر اشاره شده است.

نخست وزیر پاکستان همچنین روز گذشته نیز در حالی برای پنجمین بار متوالی طی یک ماه و نیم گذشته با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی درباره تحولات کشمیر رایزنی می کند که مقامات و رهبران سیاسی پاکستان نسبت به عدم همکاری متحدان عربی این کشور برای کمک به تنش زدایی در شبه قاره مایوس هستند.

براساس این گزارش، وزیران امور خارجه عربستان و امارات قرار است امروز با عمران خان نخست وزیر، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان دیدار کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار جهان