مسیر قشم از واردات به سمت تولید تغییر کرده‌است

قشم – ایرنا – در منطقه آزاد قشم مجموعه‌ای از فعالیت‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله زیرساخت‌ها، حوزه خدماتی، اشتغالزایی، گردشگری، تولید و صادرات در حال اجراست که نشان می‌دهد فعالان اقتصادی در این جزیره از حوزه واردات به سمت تولید کالا و صادرات آن تغییر جهت داده‌اند.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی کشور شامگاه چهارشنبه در پایان سفر یک روزه خود به جزیره قشم به خبرنگاران گفت: در مناطق آزاد کشور تولید و اشتغال و فراهم کردن زیرساخت های مربوط به آن در حال انجام است که نشان می دهد این مناطق به سمت جایگاه اصلی خود نزدیک می شوند.

مرتضی بانک افزود: امروز بیش از چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال طرح به بهره برداری رسید که در اثر آن ۵۴۰ فرصت شغلی ایجاد شد.

وی ادامه داد: طبق آمارهای تامین اجتماعی در سال گذشته نیز ۱۳ هزار شغل در منطقه آزاد آزاد قشم ایجاد شده بود .

مشاور رییس جمهوری تصریح کرد: هم‌اینک میزان مصرف سیگار در کشور ۷۴ میلیارد نخ در روز است که با بهره برداری از طرح های امروز و با  طرح های توسعه‌ای که در برنامه های سازمان منطقه آزاد قشم قرار دارد تا پایان سال آتی بیش از ۴۰ درصد از نیاز کشور در قشم تولید می شود.

وی افزود:بهره برداری از  یک واحد تولید لوازم آزرایشی و عطر نشان ذاز آن دارد که مردم در تحریم های اقتصادی از واردات عبور کرده اند و به سمت رونق تولید ملی روی آورده‌اند.

مشاور رییس جمهوری روز چهارشنبه در یک سفر یک روزه از هفت طرح در حال اجرا بازدید کرد و ۹ طرح در حوزه های مختلف تولیدی و زیرساختی رزا مورد بهره برداری قرار داد.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده‌است.

۷۵۰۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =