روسیه خواستار پرهیز از افزایش تنش در مرزهای لبنان شد

نیویورک- ایرنا- نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد حملات رژیم صهیونیستی به لبنان و درگیری در آن منطقه را برای ثبات خاورمیانه مضر دانست و گفت ما خواستار پرهیز از هر اقدامی هستیم که تنش و درگیری را افزایش می دهد.

واسیلی نبنزیا روز سه شنبه در نشست خبری خود در تشریح برنامه های ماه سپتامبر شورای امنیت که ریاست آن را عهده دار شده است، این مطلب را در پاسخ به سوالی مطرح کرد که می گفت "در چند روز گذشته شاهد افزایش تنش در مرز لبنان و اسرائیل بودیم و تقریباً به جنگ دیگری سقوط کردیم. چرا روسیه از زمان کنترل بخش عمده ای از فضای هوایی سوریه ، هیچ کاری برای جلوگیری از حملات اسرائیل انجام نمی دهد؟  آیا فکر می کنید امکان اشتباه محاسباتی از دو طرف برای انجام درگیری بزرگ دیگر در منطقه وجود ندارد؟

وی افزود: من نمی دانم چگونه از ما می خواهید از حملات اسرائیلی، حملات احتمالی یا حمله‌هایی که روی بخش‌هایی از خاک لبنان اتفاق افتاد، جلوگیری کنیم. ما هوای لبنان را کنترل نمی کنیم. ما تضمین کننده حریم هوایی لبنان نیستیم. ما هیچگونه ترتیبی برای جلوگیری از وقوع این موارد نداریم. من مطمئن نیستم که ما بخشی از این معادله باشیم.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: شما می دانید که شورای امنیت به دقت به موضوع نگاه می کند و سندی وجود دارد که برخی از همکاران برای متوقف کردن و خودداری از خصومت بیشتر پیشنهاد داده اند. من هنوز سرنوشت این سند را نمی دانم اما شورای امنیت قطعاً آنچه را که در اطراف لبنان اتفاق می افتد ، هم در جلسات منظم درباره عملیات یونیفیل و هم در جریان این موارد فوق العاده که متأسفانه در آنجا اتفاق افتاد، به دقت رصد می کند.

نبنزیا تاکید کرد: اتفاقی که در لبنان افتاد ، به ثبات در خاورمیانه کمک نمی کند، واقعا این اقدامات چه سودی داشته است؟ با این حال ، من کاملاً مطمئن هستم که هیچ کس علاقه‌ای به تکرار حوادث ناگوار در سال 2000 و قبل از آن ندارد.

وی با بیان اینکه "روسیه با اسرائیل در مورد حملات آن علیه لبنان هماهنگ نیست و می تواند اطمینان دهد"، تاکید کرد: در اینکه آیا می تواند منجر به درگیری گسترده تر شود؟ بله می‌شود. اگر این آتش رخ دهد، ممکن است بنزین را به آتشی که در خاور میانه در حال طغیان است، بیفزاید. ما می‌خواهیم از آن و از هرگونه تشدید درگیری جلوگیری کنیم اما همانطور که گفتم پیام‌هایی از  هر دو طرف وجود داشته است که هیچ یک از طرفین خواستار افزایش تنش نیستند و حداقل این مثبت است.

امنیت خلیج فارس

نبنزیا درباره پیشنهاد روسیه برای امنیت جمعی در خلیج فارس هم گفت: ما این پیشنهاد را به عنوان سند شورای امنیت و مجمع عمومی ثبت و در نشست غیر علنی بررسی کرده ایم.

وی افزود: همه اعضای منطقه ای شورای امنیت می دانند که راهی به جز گرد هم آمدن کشورهای منطقه در کنار هم نداریم اما به صورت رسمی موضع آمریکایی ها را در این باره دریافت نکرده ام.

افغانستان

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد درباره افغانستان و روند مذاکرات صلح در این کشور هم اظهار کرد: درباره دخالت شورای امنیت سازمان ملل در افغانستان باید بگویم که این شورای به طور مرتب در مورد این موضوع بحث می کند و درگیر مسایل افغانستان است.

نبنزیا با اشاره به نشست دهم سپتامبر یکی از این جلسات در تاریخ 19 شهریور برگزار خواهد شد، افزود: در این نشست وضعیت افغانستان، از جمله مذاکرات بین ایالات متحده و طالبان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما با ایالات متحده در مورد افغانستان تبادل نظر داریم که به نظر من بسیار مفید و کارآمد است.

وی با تاکید بر اینکه مدت زیادی از مشکل افغانستان می گذرد و هنوز برنامه جدی وجود نداشته است، گفت: ما علاقه‌مندیم در آن کشور جنگ زده که مدت زیادی متحمل رنج و سختی شده است به صلح و آرامش برسیم. ما برای مردم افغانستان آرزو می کنیم که به توافقی دست یابند که به رهبری افغانها و با حمایت افغان ها باشد.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان یکی از مباحث مهم مذاکرات بین ایالات متحده و طالبان است. اینکه پس از خروج نهایی چه خواهد شد هم یک نگرانی است. ما می دانیم که نیروهای افغان برای مقابله با تهدیدات احتمالی که ممکن است با آنها روبرو شوند ، آماده و تقویت می شوند.

نبنزیا با بیان اینکه متاسفانه موج تروریسم در افغانستان متوقف نمی شود و هر هفته و هر روز یک حادثه رخ می دهد، درباره اینکه آیا روسیه ضامنی برای توافق خواهد بود، گفت:  ما هر توافقی را که در درجه اول توسط خود افغانها حاصل می شود ، تضمین خواهیم کرد، به طوری که سرانجام این کشور از تهدید تروریسم عاری شود و در مسیر توسعه باشد.

وی افزود می دانیم که افغانستان هجوم تروریست ها از مناطق دیگر را تجربه می کند. من فکر می کنم که این موضوع در طول بحث در مورد تهدیدهای تروریستی که در تاریخ سوم آبان در شورای امنیت برگزار می شود، برجسته خواهد شد.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: ما خواستار افغانستانی همراه با صلح و آرامش هستیم و می خواهیم مسایل حل و فصل شوند. ما از هر توافقی که توسط مردم افغان و با مدیریت و رهبری آنها به دست آمده باشد، حمایت می کنیم. 

نبنزیا در عین حال گفت ابتدا باید ببینیم توافق چیست تا درباره ضمانت های آن صحبت کنیم.

ایران و آمریکا در مجمع عمومی

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در پاسخ به اینکه از نظر شما مجمع عمومی سازمان ملل متحد چه فرصتی برای آرام کردن اوضاع بین ایران و آمریکا در اختیار دارد؟ روسیه چه تلاشی برای حفظ برجام انجام می دهد؟ ما امروز طرح فرانسه را دیدیم اما روسیه چه کار می کند؟، گفت: روسیه برای حفظ توافق هسته ای از شروع فاز جدید که از ماه مه سال گذشته آغاز شد، تلاش می کرده است. ما و چین همچون اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی برای حفظ این توافق انجام دادیم.

نبنزیا با بیان اینکه ما گفتیم که از تصمیم ایران برای اقدامات اعلام شده خوشحال نیستیم اگرچه به خودی خود نقض برجام نبود، اظهار کرد: اما ما درک می کنیم که چرا ایران این کار را انجام داده است، زیرا این توافق یک خیابان دو طرفه بود. یک راه خیابان بسته شد و اساساً ایران بدون هیچ چیز مانده بود. علاوه بر این، توافقنامه با فشار جدی و تهدیدهای دو جانبه از طرف کشوری که می دانید کدام کشور است، روبرو شد.

وی ادامه داد: اظهاراتی که از هر دو طرف می شنویم هنوز کمی گیج کننده و متناقض هستند. ما باید صبر کنیم و ببینیم چه می شود. امیدواریم که مجمع عمومی سازمان ملل و به ویژه هفته نشست‌های عالی رتبه فرصتی برای تعامل و گفت وگو فراهم کند. من پیشگو نیستم ، بنابراین نمی توانم بگویم دقیقاً در طول آن هفته چه اتفاقی می افتد.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: با این حال ، امیدوارم که اقدام خوبی رخ دهد. حضور رهبران در مجمع عمومی و نزدیکی با یکدیگر فرصتی را برای اتفاقات خاص ایجاد می کند اما من حدس نمی زنم که دقیقاً در طول هفته حضور سران عالی رتبه چه اتفاقی خواهد افتاد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =