سرانه ورزشی خراسان جنوبی ۳۱ سانتیمتر مربع است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: سرانه ورزشی استان ۳۱ سانتیمتر مربع است که استاندارد آن ۱۲۰ سانتیمتر مربع است.

حسن عزیزی عصر سه‌شنبه در نخستین نشست شورای عالی ورزش استان خراسان جنوبی که به ریاست استاندار برگزار شد گفت: ۱۷۶ باشگاه ورزشی در استان داریم که از این تعداد ۱۶ باشگاه در اختیار بانوان است.

وی افزود: ۳۳ هزار ورزشکار بیمه شده و سازمان یافته داریم که به صورت نظام‌مند در رویدادهای ورزشی فعالیت دارند و در برنامه توسعه ششم افزایش ۲۰ درصدی مشارکت را در زمینه ورزش همگانی باید داشته باشیم.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی اظهار داشت: در زمینه توسعه ورزش حرفه‌ای، حضور نمایندگان استان در مسابقات بین المللی، آسیایی و کسب سهمیه المپیک می‌تواند تعیین کننده باشد و نجمه خدمتی تنها نماینده استان در المپیک ۲۰۳۰ توکیو است.

وی گفت: سهم هر یک از دستگاه‌های اجرایی در زمینه ورزش قهرمانی، همگانی و حرفه‌ای باید لحاظ و مشخص شود و در این زمینه با برگزاری کمیته‌های مختلف به جمع بندی خواهیم رسید.

وی واکاوی فرصت‌های سرمایه گذاری در ورزش استان را به عنوان دستور کار شورای عالی ورزش ذکر و اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که در توسعه زیرساخت‌ها با دستگاه‌های اجرایی داریم این است که متاسفانه آمایشی از وضعیت فضاهای موجود دستگاه‌های اجرایی استان نداریم، همچنین آمار و وضعیت زمین‌ها با کاربری ورزشی را در استان نداریم.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی اظهار داشت: در زمینه توسعه کسب و کار در ورزش هم ظرفیت‌های خوبی داریم که باید از این ظرفیت در راستای تکمیل پروژه‌های ورزشی نیمه تمام استان استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه هیات ورزشی به کمک‌های موردی اداره کل ورزش و جوانان و استانداری تغییر پیدا کند گفت: باید تحرک جدی و تغییر نگاه وسیع و جدید نسبت به هیات ورزشی چه در حوزه جوان‌گرایی و چه در حوزه تغییر مدیریت‌ها مطابق با قوانین و مقررات داشته باشیم تا باعث توسعه ورزش استان شود.

 وی عنوان کرد: اختصاص ردیف بودجه مستقل برای تامین هزینه‌های نگهداری و جذب نیرو برای ورزشگاه ۱۵ هزار نفر بیرجند ضروری است تا بتوانیم حداقل‌ها را برای این مکان تهیه کنیم و این مشکل در سفر وزیر ورزش و جونان نیز مطرح خواهد شد.

عزیزی گفت: چالشی که در بهره‌برداری از ورزشگاه ۱۵ هزار نفری بیرجند داریم این است که هیچ تیمی در لیگ دسته یک و دسته ۲ نداریم و فقط یک لیگ دسته سوم داریم که امیدواریم امسال این تیم برای اولین بار جواز حضور در لیگ دسته ۲ کشور را جذب کند.

وی افزود: تامین اعتبار سازمان برنامه و بودجه برای استفاده از مشاوران در کیفیت ساخت پروژه‌ها مهم است و اکنون ۱۷۴ پروژه ورزشی نیمه تمام در استان داریم.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی اظهار داشت: در صورت تایید کورت‌های اسکواش استان در آبان‌ماه توسط تیم فنی فدراسیون، میزبانی مسابقات بین المللی اسکواش را اسفند امسال در استان خواهیم داشت.

وی بیان کرد: درخصوص تکمیل کورت‌های اسکواش، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از محل سهم ۲۷ صدم درصد گذاشته ایم، ۶۰۰ میلیون تومان اعتبارات شهرستانی، ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی به این طرح‌ها تزریق شده و ۶۰۰ میلون تومان دیگر برای تکمیل کورت‌های اسکواش نیاز داریم.

عزیزی گفت: در زمینه مصوبات سفر استاندار به شهرستان‌ها هم ۶۸ مصوبه داشته‌ایم که بخشی از مصوبات تهیه تجهیزات ورزشی و کمک به هیات‌های ورزشی شهرستان‌ها بوده است.

وی ادامه داد: بنیاد علوی قول تامین منابع مالی ۱۲ چمن مصنوعی در شهرستان‌های استان را داده‌ است که این چمن‌ها در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: ۱۵ میلیارد و ۸۱۰ میلیون تومان نیاز است که پروژه مصوبات سفر استاندار به شهرستان‌ها را مدیریت و برنامه‌ریزی کنیم و در این خصوص کمیته و پیگیری مصوبات سفر استاندار در اداره کل ورزش و جوانان تشکیل شده است.

وی همچنین گفت: مسابقات قهرمانی کشتی آزاد کشور دهم تا سیزدهم مهرماه به میزبانی خراسان جنوبی برگزار می‌شود و در این خصوص ۳۴ تیم به همراه ۵۰۰ نفر ورزشکار و تیم اجرایی در استان حضور خواهند داشت.

عزیزی ادامه داد: این مسابقات در سالن مخابرات بیرجند برگزار خواهد شد و برای برگزاری هرچه بهتر این مسابقات به ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.

وی با بیان اینکه تیم کشتی فرنگی خراسان جنوبی به لیگ برتر باشگاه‌های کشور راه یافته است گفت: برای میزبانی مسابقات، خرید کشتی گیر، ایاب و ذهاب و رفت و برگشت به ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم که نیاز است استانداری در این زمینه مساعدت کند.

عزیزی گفت: اداره کل ورزش و جوانان ۵۰ میلیون تومان تامین اعتبار کرده‌ و رایزنی با فدراسیون و بخش خصوصی نیز برای تامین هزینه‌های تیم استان انجام شده‌ است.

وی ارائه و تدوین طرح پیش نویس سند میان مدت توسعه ورزش استان تا افق ۱۴۰۰ را دستور کار دیگر شورای عالی ورزش اعلام کرد و گفت: رویکردهای جدیدی در توسعه ورزش استان داریم و اگر قرار است ورزش استان توسعه پیدا کند باید سهم ورزش همگانی و توزیع متوازن امکانات در بخش قهرمانی و همگانی مدنظر قرار گیرد.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی عنوان کرد: اینکه ما تمام هیات‌های ورزشی استان را پشتیبانی کنیم که به مسابقات اعزام شوند، با توجه به هزینه‌های بالای اعزام و تنوع و تعداد زیاد هیات‌های ورزشی امکان پذیر نیست اما باید به گونه‌ای تمرکز کنیم که کمیت و کیفیت مدال‌ها ما افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه افزایش مشارکت حداکثری مردم در ورزش‌های همگانی در دستور کار قرار دارد اضافه کرد: افزایش مشارکت در افزایش نشاط اجتماعی و ترویج امید در جامعه کمک کننده است لذا رویکرد ما در این زمینه ورزش‌های خانواده محور، تمرکز بر بانوان، عدالت جنسیتی و توزیع امکانات است.

وی گفت: حلقه مفقود استان توسعه ورزش تربیتی است که این ورزش باید توسط نهادهای نظام‌مند اجرایی و توسعه یابد.

 عزیزی افزود: در توسعه ورزش قهرمانی باید تمرکز بیشتری داشته‌باشیم تا بتوانیم با استعدادیابی و پرورش ورزشکاران معرفی و عضویت افراد و تیم‌ها را در تیم‌های ملی افزایش دهیم و زمینه رقابت ورزشکاران استان را در مسابقات ملی و بین المللی ایجاد کنیم.

رئیس هیات اسکواش خراسان جنوبی هم گفت: ۱۵ اسفند ماه سال جاری قرار است مسابقات بین‌المللی بیرجند جونیور در بیرجند برگزار شود که اگر بودجه لازم برای تکمیل کورت‌های اسکواش تخصیص نیابد، امتیاز برگزاری این مسابقات از استان گرفته می‌شود.

علی غنی افزود: زیرساخت‌ها برای برگزاری این مسابقات در استان هنوز آماده نیست و کورت‌ها در دست احداث استان از نظر استانداردها در کشور بی‌نظیر است.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم خراسان جنوبی را به خوبی معرفی کنیم یکی از راه‌های آن استفاده از ظرفیت ورزش و برگزاری مسابقات ملی در بیرجند است.

رئیس هیات ورزش های همگانی خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: ورزش همگانی امروز دغدغه همه مسئولان است و تشویق مردم به ورزش های همگانی می‌تواند جامعه‌ای زنده و بانشاط ایجاد کند.

کاظم چراغ بیرجندی افزود: ورزش ضامن سلامت جامعه است و در بخش توسعه ورزش همگانی باید مردم وارد میدان شوند و توزیع عادلانه‌ای در توزیع امکانات ورزش همگانی و قهرمانی داشته باشیم.

وی بیان کرد: وقتی صحبت از ورزش همگانی به میان می‌آید یعنی اینکه باید شرایطی فراهم شود که همه آحاد جامعه بتوانند با کمترین امکانات، به ورزش بپردازند و روح و روان خود را جلا دهند.

۷۵۵۶*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =