۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۵
کد خبرنگار: 754
کد خبر: 83464178
۰ نفر

برچسب‌ها

رحمانی فضلی: نگاه به محلات کم برخوردار ساختارگرایانه باشد

تهران-ایرنا- وزیر کشور با تاکید بر این که بایستی نگاه به محلات کم برخوردار علمی و ساختارگرایانه باشد، گفت: با این نگاه می توانیم موضوعات این گونه محلات را اولویت بندی و براساس آن فعالیت کنیم.

وزیر کشور عصر سه شنبه در نشست سراسری دفاتر تسهیلگری در مناطق حاشیه نشین و سکونت گاه های غیررسمی افزود: موضوع تسهیلگری و خدمات رسانی به محلات به ویژه محلات کم برخوردار بحثی است که در جلسات شورای اجتماعی در حضور رهبری، سران سه قوا و همه مسوولینی که در حوزه اجتماعی مسوولیت دارند مطرح شد و در برنامه ششم جزو وظایف قانونی تلقی شد.

وی ادامه داد: این امر به معنای ایجاد یک دستگاه در کنار دستگاه دیگر، ایجاد یک واحد در کنار واحدهای دیگر و ایجاد یک نهاد اداری در کنار نهادهای دیگر اصلا نیست یعنی اگر تصور ما از این موضوع اضافه شدن یک ساختار جدید در کنار بقیه باشد حتما راه را ما خطا رفتیم چرا که آنها هستند و باید کارها را انجام دهند.

رحمانی فضلی گفت: این نهاد به دلیل این که بتوانیم آن شعار اجتماعی شدن یا اجتماعی کردن پاسخگویی مناسب به مطالبات و نیازها و رفع آسیب ها در محلات آسیب پذیر و یا موضوعات آسیبی ایجاد شد.

وزیر کشور افزود: توقعی که از تسهیلگران داریم این است که در هر محله ای که هستند بتوانند با برقراری ارتباط با همه نهادهای خدمات رسان و از طرف دیگر با مردم و به ویژه با معتمدین این محلات نسبت به ارتقاء سطح مشارکت و پاسخگویی به نیازها و مطالبات آنها پاسخ مناسب دهند. اگر فکر کنیم که یک نهاد دیگر ساختیم حتما این خطاست و حتما هم ضرر می کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین پیشنهاد ما این است که عنوان مدیر را از روی خودتان بردارید که اگر اینطور باشد در یک سیستم اداری قرار می گیرید، باید اسمی مردمی روی تان باشد تا بتوانید پیوندی با آنها ایجاد کنید. چرا که وقتی در رده مدیر قرار می گیرد سه تا چهار رده بالای شما قرار می گیرند که در سلسله مراتب اثربخشی خیلی پایین واقع می شود.

رحمانی فضلی یادآور شد: از طرف دیگر حافظه و ذهن مردم در آشنایی با این کلمات این است که آنها شما را به عنوان افرادی که باید پاسخگوی نیازهای آنها باشید تلقی می کنند در حالی که شما هیچ امکان و منابعی را برای پاسخگویی ندارید. اگر هم قدرتی دارید، قدرت بسیج کنندگی شما برای دستگاه های اجرایی که آنها به کمک بیایند یا قدرت شما در مشارکت و افزایش نقش فعالانه مردم با نهادهای خدمات دهی است یعنی شما یک حلقه وصل هستید بنابراین عنوان مدیر را تغییر دهید.

وی تاکید کرد: شما تسهیلگران باید انگیزه و علاقه جدی در این کار داشته باشید اگر به عنوان یک کارمند یا نفری که از موضع رسمی که با وزارت کشور، یا استانداری یا فرمانداری ارتباط دارید وارد محلات شوید در چارچوب رفتارهای اداری گیر خواهید کرد و نمی توانید حوزه عمل خود را گسترده کنیم بنابراین داشتن انگیزه و علاقه و پشتکار خیلی مهم است. این یک حرکت مردمی و مشارکت جویانه است که چشمه های جوشان خدمات‌رسانی در دل مردم و در درون محلات جاری شود و به اثربخشی منتهی شود.

رحمانی فضلی ادامه داد: شما باید به محلات کم برخوردار نگاه انسان محوری داشته باشید یعنی شما افراد تسهیل‌گری هستید که این خدمات را به مردم مناطق کم برخوردار ارائه می‌دهید.

وی اضافه کرد: محلات کمتر برخوردار چه بخواهیم چه نخواهیم به دو اشکال بزرگ بر می گردد یکی عوامل طبیعی مانند خشکسالی ها و نارسایی های شرایط طبیعی که منجر به کوچ مردم از روستاها به شهرها شده است و دیگری برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی های اشتباهی که در نظام اداری پیش از انقلاب وجود داشته و علیرغم همه اقداماتی که بعد از انقلاب شده با نتوانسته مشکل عدم توازن و تعادل در حوزه های مختلف از جمله امکانات و منابع و فرصت ها و توزیع جمعیت را حل کند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: شما باید نگاه علمی به مسائل داشته باشید زمانی که وارد محله می‌شوید شاهد انبوهی از جمعیت هستید که هر کدام از آنها با مشکلاتی روبه‌رو هستند اگر الگوی رفتاری علمی تعریف شده‌ای نداشته باشید نمی توانید برای حل مشکلاتشان کاری انجام دهید.

وی بیان کرد: معتقد نیستم همه محلات کم‌برخوردار حاشیه نشین هستند چرا که حاشیه نشینی معنای خاص خود را دارد گاهی اوقات زمانی که به این مناطق می روم آنها گلایه‌مند هستند که به ما حاشیه نشین نگویید چراکه ما در این محلات شهید داده‌ایم و در این محله زندگی می کنیم باید در تعاریف و به کارگیری واژه ها دقت کنیم همچنین آماری که از حاشیه نشینی ها وجود دارد به نظر می‌رسد این آمار غلط است چرا که هنوز معنای درستی از حاشیه نشینی نداریم.

 وزیر کشور افزود: اگر نگاه ساختارگرایانه را به درستی بشناسیم، می‌توانیم موضوعات این محلات را اولویت‌بندی کنیم و بر اساس اولویت‌ها کارهایی را انجام دهیم و مردمان این مناطق حق قانونی و شهروندی را دارند که از حداقل امکانات همچون آب، برق، خیابان کشی و کوچه بندی برخوردار باشند.

رحمانی فضلی ادامه داد: آنها از ما تقاضا دارند تا در این موارد مشکلاتشان را حل کنیم.   استاندار هم به این مناطق سفر کرده بود به این نتیجه رسیده بود که مشکلات این مناطق این موارد هستند.

وی یادآور شد: ما از طرفی با محدودیت منابع روبرو هستیم و از طرفی هم باید اولویت‌ها را هم در نظر بگیریم و نگاه علمی به آنها داشته باشیم. ما باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم یعنی ما باید هماهنگ کننده و منتقل کننده باشیم و سپس از توانمندی‌های خودشان بهره مند شویم و همبستگی اجتماعی را تقویت کنیم و از طرف دیگر نهادهای مردمی، خیرین و هیات‌ها و دانشگاه‌ها را وارد میدان کنیم و آنها را در این امر سهیم کنیم.

وزیر کشور اضافه کرد: شما باید تلاش کنید تا در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و مشارکتی کارها را به گونه ای پیش ببرید تا رضایت‌مندی مردم را به دست بیاورید، رضایت مندی مردم این است که تصور کنند ما دلسوزان کنارشان هستیم و باید از ظرفیت‌های خودشان استفاده کنیم. آنها سرمایه‌های اجتماعی هستند و باید تبدیل به اعتماد شوند.

رحمانی فضلی با بیان این که دستگاه‌هایی که به عنوان حاکمیتی نقش مهمتری را ایفا می‌کنند گفت: باید اولویت شهرداری ها شهرها در خدمات رسانی مناطق کمتر برخوردار قرار  گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مسئله بعدی ایجاد نشاط مشارکت، کارآمدی، اعتمادسازی و امید آفرینی و اثربخشی فعالیت در فضای عمومی محلات است، باید هدف گذاری و برنامه ریزی مان با نگاه علمی به محلات باشد. مسائل فرهنگی مساله زمانبری است و انتظار نتیجه کوتاه‌مدت را ندارم اما این مسائل باید به صورت مداوم استمرار داشته باشد تا شاهد به دست آوردن نتایج مثبت و اثربخشی باشیم.

وزیر کشور بار دیگر به نظام بودجه ریزی کشور اشاره کرد و گفت: نظام بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی و اداری یک نظام کاملاً متمرکز بخشی و بدون اختیارات است. البته این نوع نظام پیش از انقلاب بود و پس از انقلاب شاهد گشایش های زیادی بودیم که البته باید اصلاحات در نظام بودجه ریزی صورت بگیرد.

وی با بیان این که ما در سه سطح منطقه‌ای، استانی و شهرستانی و محلاتی کار را پیگیری می کنیم، افزود:  در سطح منطقه‌ای ما با کمک سازمان برنامه و بودجه استان ها را به ۹ منطقه تبدیل کرده ایم و سعی کرده‌ایم تبادل امکانات و ظرفیت‌ها بین این مناطق انجام شود.

رحمانی فضلی ادامه داد: در دومین سطح استانی ما ۳۱ شهرستان را احصا کرده‌ایم که نسبت به دیگر شهرستان ها بالاترین سطح را از نظر کم برخورداری بهره‌مند هستند. مدلی را طراحی و دستورالعملی را در پیش گرفتیم. ما باید بتوانیم در فضای مناسب نظام بودجه نویسی را عوض کنیم و امکانات ملی را با توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای توزیع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شما نقش‌آفرین اصلی در نحوه چگونگی موفقیت الگوی در این چند لایه هستید و باید با انگیزه، علاقه جدیت و خستگی‌ناپذیر، جهادی و ایثارگری این کارها را انجام دهید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =