۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۰
کد خبرنگار: 1309
کد خبر: 83464172
۰ نفر

برچسب‌ها

استان بوشهر پیشینه ای حماسه ساز دارد

بوشهر-ایرنا- فرمانده سپاه امام صادق استان بوشهرگفت: این استان دارای کارنامه ای درخشان و پیشینه ای حماسه ساز است و در عرصه های مختلف دفاع از دین، شرف ایران در زمین، دریا و هوا سابقه ای بی بدیل از خود به یادگار گذشته‌است.

سردار علی رزمجو سه شنبه شب در آیین یکصد و چهارمین یادواره شهید رئیسعلی دلواری افزود: شهید حجت السلام ابوتراب عاشوری در مبارزه با استبداد، شهید ریسعلی دلواری در مبارز با استعمار و شهید نادر مهدوی در مبارزه با استکبار از کارنامه های زرین این استان در دفاع از آب و خاک کشور محسوب می شوند.

وی ادامه داد: در هر مبارزه ای که لازم  بوده در استان بوشهر حماسه ای ارزشمند و ستودنی رقم خورده است.

رزمجو یادآورشد: این استان همچنین در هشت سال دفاع مقدس ۲۱۲۱ شهید به درخت تنومند انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.

وی افزود: در این زمینه با هماهنگی خوب صورت گرفته بین مسئولان استان کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بوشهر در نیمه دوم سال جاری برگزار می شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر نیز گفت: در آغاز جنک جهانی اول که سرزمین ایران با وجود اعلام بی طرفی درجنگ از سوی استعمار بریتانیا و روس ها  مورد تاخت و تاز قرار گرفت و قحطی بر ایران تحمیل شد.

مجید خورشیدی افزود: با این وجود در خطه جنوب مردم با رهبری روحانیت وقت و سردارانی چون رئیسعلی دلواری علیه دشمن مبارزه کردند  تا ملت ایران همواره عزتمندانه پابرجا بماند.

وی ادامه داد: این مقاومت مردم جنوب در ادامه نیز توسط ۲۱۲۱ شهید استان  بوشهر در هشت سال دفاع مقدس استمرار پیدا کرد.

خورشیدی با تاکید برضرورت پاسداست یاد و خاطره شهدا ادامه داد: در این زمینه امیدواریم کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بخوبی برگزار و وظیفه خود را در قبال شهدا بخوبی انجام دهیم.

وی تاکید کرد: حماسه شهدا در دامنه خانواده شهدا تکمیل شده و در این عرصه خانواده های شهدا را نباید از یاد ببریم.

رئیسعلی دلواری در سال ۱۲۶۱ خورشیدی برابر با ۱۸۸۲ میلادی (۱۲۹۹ قمری) در روستای دلوار از توابع شهرستان تنگستان استان بوشهر متولد شد.
باشروع نهضت مشروطیت، رئیسعلی در حالی که ۲۴ سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد.
دوران جوانی او همزمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود و وی نقشی کلیدی در قیام جنوب علیه استعار انگلیس ایفا کرد.
مقبره شهید رئیسعلی دلواری در قبرستان وادی السلام نجف واقع است.
۱۲شهریور سالروز شهادت رئیسعلی دلواری بنام روز ملی مبارزه با استعمار در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است.

۷۲۱۲/ ۶۰۴۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =