حدود ۱.۵ درصد مطالبات کتابخانه‌های ارومیه از شهرداری وصول شده‌است

ارومیه - ایرنا - سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود مشکلات درآمدی این اداره‌کل گفت: در حال حاضر از سهم نیم درصدی این اداره از عوارض شهرداری که به ۳۵ میلیارد ریال می‌رسد، تنها ۵۰۰ میلیون ریال وصول شده که رقم بسیار ناچیزی است.

منوچهر جعفری روز سه‌شنبه در جمع مدیران زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آذربایجان‌غربی افزود: این امر در کنار کمبود درآمدهای دولتی و مردمی، مشکلاتی را در حوزه زیرساختی کتابخانه‌های عمومی استان ایجاد کرده‌است.

وی با اشاره به بازدید صورت‌گرفته از مرکز نگهداری نسخ خطی در ارومیه اضافه کرد: در این مرکز نسخه‌های خوبی نگهداری می‌شود ولی نگهداری آنها نیازمند سیستم‌های آفت زدا و هواساز است.

وی تاکید کرد: راه اندازی دستگاه «بوک اسکنر» در این مرکز می تواند زمینه رونق استفاده از این نسخ را فراهم کند.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه حوزه کتاب نیازمند مساعدت بیشتر خیّران است، بیان کرد: انجمن خیّران در استان وجود دارد که امیدواریم همکاری این انجمن روز به روز بیشتر شود.

جعفری، با بیان اینکه کتابخانه استان نیازمند تجهیزات به‌روز هستند، گفت: باید زمینه برای حضور افراد به‌ویژه قشر جوان در کتابخانه را فراهم کنیم که این امر با استفاده از فناوری‌های نوین و تجهیزات مناسب امکانپذیر است.

وی افزود: در راستای تامین نیروهای تخصصی در حوزه کتابخانه، در حال برنامه ریزی برای جذب در سال آینده هستیم.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی بیان کرد: یکی از راهکارهای توسعه کتابخوانی در استان، راه‌اندازی مراکز سیار است که امیدواریم با همراهی نهادهای مربوطه بتوانیم این مراکز را راه‌اندازی کنیم.

در حالی که قبل از دولت تدبیر و امید ۶۶ کتابخانه عمومی در آذربایجان‌غربی وجود داشت، دولت یازدهم و دوازدهم با اولویت قرار دادن توسعه کتابخوانی در مناطق روستایی و محروم، تعداد کتابخانه‌ها را به ۷۱ مورد رسانده‌است.

نهاد کتابخانه‌های عمومی این استان از طریق ارائه منابعی چون کتاب و نشریه، آموزش و نرم افزار از کتابخانه‌های مشارکتی حمایت می‌کند.

۸۱۳۷/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =