مشکل آب آشامیدنی محله کلخوران اردبیل حل شد

اردبیل- ایرنا- مشکل تامین آب آشامیدنی محله کلخوران که در چند سال اخیر همواره موجب نارضایتی و مطالبه اهالی و ساکنان این محله بود، با اقدام شرکت آب و فاضلاب شهری استان اردبیل حل شد.

به گزارش ایرنا، آب آشامیدنی محله کلخوران شهر اردبیل که پیش از این روستا بوده و چند سال پیش به محدوده شهر اردبیل ملحق شده ، توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی و از محل چاه تامین می‌شد ولی با گسترش شهر و افزایش جمعیت این روستا و تبدیل آن به یکی از محلات شهر، مشکل تامین آب عیان‌تر شد.

اهالی این محله کنونی و روستای تابعه اردبیل در سال‌های گذشته با لوله‌گذاری خودجوش و بدون پرداخت مبلغ، آب مورد نیاز خود را تامین و مصرف می کردند ولی با گسترش میزان مصرف، همه محله دچار قطعی آب شدند.

اهالی این محله که چند سال پیش درخواست شرکت آب و فاضلاب برای شبکه‌گذاری و واگذاری انشعاب و پرداخت هزینه آب بها برابر تعرفه آب شهری را رد کرده بودند، در تابستان امسال با مشاهده وضعیت حاد تامین آب، خواستار حل مشکل خود توسط مسئولان شهرستان و استان شدند.

حدود سه ماه پیش جمعی از اهالی این محله با حضور در فرمانداری و شرکت آب و فاضلاب شهری اردبیل خواستار حل مشکل تامین آب محله خود شدند و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان وعده داد که این مطالبه بحق اهالی را تا آخر شهریورماه برآورده می‌کند.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهری استان اردبیل به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات اجرای خط انتقال آب به این محله در ۱۰ شهریور ماه و قبل از زمان وعده داده شده به اتمام رسید.

فرامرز بهنژاد اعلام کرد: برای اجرای این خط انتقال به طول ۵.۵ کیلومتر با لوله سایز ۴۰۰ میلیمتر بیش از ۳۵ میلیارد ریال از محل منابع داخلی شرکت آب و فاضلاب شهری استان هزینه شده است.

وی با اشاره به قدیمی و فرسوده بودن شبکه و انشعابات قدیمی محله افزود: واگذاری انشعابات جدید به مشترکان آغاز شده و با توجه به وضعیت مالی اهالی، هزینه انشعابات در ۶ قسط دریافت می‌شود و برای این منظور لازم است که اهالی برای خرید انشعاب و اجرای شبکه داخلی در هر کوچه به صورت یکپارچه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و اقدام کنند.

وی بیان کرد: بعد از اجرای شبکه هر کوچه، شبکه قدیمی قطع خواهد شد و مشترکانی که اقدام به خرید انشعاب در این مرحله نکنند، با قطعی آب مواجه خواهند شد و برای خرید امتیاز آب هزینه‌های بمراتب بیشتری متحمل خواهند شد.

روستای سابق و محله جدید کلخوران که در نزد اهالی به "شیخ کلخوران" معروف است، در ضلع شمالی شهر اردبیل واقع شده و در حال حاضر به علت گستردگی شهر اردبیل به یکی از محله‌های این شهر تبدیل شده است.

این محله از دیر باز به علت وجود آرامگاه "شیخ جبرائیل" جد سلاطین صفوی مورد توجه بوده است.

آرامگاه "امین‌الدین جبرائیل" پدر شیخ صفی‌الدین اسحق اردبیلی به عنوان بزرگترین مجموعه تاریخی این منطقه که در نیمه اوّل قرن دهم هـ.ق احداث شده، در این محله قرار دارد و اخیرا پس از بازسازی محل مراجعه گردشگران شده است.

۱۹۰۵/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =