فنلاند: احتمال صادرات ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز برای ایران وجود دارد

تهران - ایرنا - «پکا هاویستو» وزیر امور خارجه فنلاند با این ادعا که طرح پیشنهادی فرانسه برای ایران نشان از جدیت اروپا در ارتباط با تهران دارد، اجازه صادرات ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز برای تهران به موجب این طرح را منتفی ندانست.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه فایننشال تایمز، ‌وی گفت که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه با دعوت از «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در اجلاس گروه ۷، «بسیار شجاعانه عمل کرد».

وی درعین حال این مساله را که بسته پیشنهادی به ایران، اعطای خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران و مجوز صادرات ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز برای تهران را شامل می شود، مورد تردید قرار نداد.

به گزارش فایننشال تایمز، تهران بارها به امضاءکنندگان اروپایی برجام اعلام کرده است که باید برای نجات توافق هسته ای، راه هایی برای کمک به صادرات نفت ایران بیابند.  

ایران همچنین هرگونه مذاکرات مستقیم با آمریکا را به لغو تحریم های این کشور منوط کرده است.

در این میان، تمهیدات طرف های اروپایی برجام برای تشکیل یک کانال مالی با ایران موسوم به «اینستکس» هنوز به نتیجه نرسیده است.۹۱۰۹

از سویی، ‌ در آستانه گام سوم هسته‌ای ایران که براساس اعلام رسانه‌ها قرار است ۱۵ شهریور‏ماه تکلیف آن نهایی شود، حسن روحانی رئیس‌ جمهوری ایران شامگاه شنبه برای پنجمین بار در طول هفته‌های گذشته با رئیس‌ جمهوری فرانسه تلفنی گفت‏ و‏ گو کرد. روحانی در این مذاکره تلفنی ضمن هشدار به همتای فرانسوی خود گفت که اگر اروپایی‌ها قادر نباشند تعهدات برجامی خود را عملی کنند، ایران مرحله سوم کاستن از تعهدات برجام را اجرایی خواهد کرد. روحانی همچنین با بیان اینکه بندهای توافق هسته‌ای تغییر‏پذیر نیست، تصریح کرد: گام سوم نیز مانند دو گام قبلی در صورت بازگشت شرکای برجام به تعهدات‏شان قابل چشم‌ پوشی است.

ایران تاکنون در برابر تعلل طرف‌های اروپایی برجام از اجرای تعهدات‌شان براساس اختیاراتی که در ماده ۲۶ و ۳۶ برجام دارد، بخشی از تعهدات هسته‌ای خود را در این توافق به صورت محدود در قالب دو گام کاهش داده است. فرصت شصت روزه‌ای که ایران برای اجرای گام سوم کاهش تعهداتش داده است، پنجشنبه این هفته به پایان می‌رسد. ظریف تاکید کرده است که در صورت اجرای اقدامات لازم از سوی اروپا هنوز امکان بازگشت ایران از اجرای گام سوم وجود دارد.

در همین حال، سفر تیم کارشناسان و رایزنان اقتصادی ایران تحت سرپرستی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران به فرانسه درحالی انجام شد که مذاکرات ۱۰ ساعته درخصوص بررسی طرح ابتکاری کاخ الیزه از برداشته ‌شدن گام‌های عملی طرف مقابل برای نجات برجام حکایت دارد.

دیروز دوشنبه یازدهم شهریورماه معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در صدر هیاتی اقتصادی وارد پاریس شد تا در ارتباط با برجام و آینده این توافق با مقامات طرف مقابل گفت وگو کند.

روز گذشته همچنین خبری مبنی بر نشست ۱۰ ساعته عراقچی به همراه معاونان بانک مرکزی، وزارت نفت و «بهرام قاسمی» سفیر ایران در فرانسه با نمایندگان کشور میزبان انتشار یافت که توجه ها را به خود جلب کرد؛ نشستی که پشت درهای بسته برگزار شد و محور اصلی آن نحوه تامین مطالبات و منافع ایران در برجام بود.

مقام های مزبور در این مذاکرات فشرده به بررسی جزییات و سناریوهای احتمالی طرح ابتکاری فرانسه پرداختند و گفته می شود که مقرر شد دو طرف، گفت وگوها و رایزنی های خود را با سایر طرف های ذی ربط افزایش و به گفت وگوهای مستمر با یکدیگر در سطوح مختلف ادامه دهند.

در ارتباط با طرح رئیس جمهوری فرانسه گفته می شود که پاریس برای حفظ برجام و امید بخشیدن به تداوم اجرای توافق هسته ای، قرار است یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران راه اندازی کند؛ طرحی که در سه مرحله قابل عملیاتی شدن است.

مکرون درصدد است تا قبل از گام سوم ایران در مسیر کاستن از تعهدات برجامی، تهران را از این اقدام منصرف کند.

به گفته «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گام سوم شامل افزایش غنی سازی و نصب دوباره برخی سانتریفیوژها می شود. کمالوندی چندی پیش در ارتباط با اینکه در گام سوم ایران از چه اقداماتی رونمایی می کند، اعلام کرد که افزایش تعداد سانتریفیوژها، نصب دوباره سانتریفیوژهای IR-۲ و IR-۲M، افزایش تعداد سانتریفیوژهای فعال در آبشارهای غنی‌سازی‌ و غنی‌سازی بالاتر از گزینه‌های مطرح در گام سوم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =