۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۷
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83464077
۰ نفر

برچسب‌ها

نان در خراسان رضوی گران تولید می‌شود

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: قیمت تمام شده تولید نان در این استان گران است در حالی که همه مولفه های حمایتی برای کنترل قیمت نان توسط دولت لحاظ شده است.

علی رسولیان شامگاه سه شنبه در نشست کارگروه آرد و نان خراسان رضوی افزود: هم اکنون قیمت تمام شده تولید نان در شهر هرات افغانستان کشور همسایه خراسان رضوی، بیشتر از نرخ فروش آن است لذا نان در آن شهر با نرخی پایین تر از هزینه تولیدش فروخته می شود.

وی اضافه کرد: گندم و سوخت در هرات وارداتی است و قیمت مصرفی هر کیلووات ساعت برق سه سنت برای اهالی هرات محاسبه می شود با این حال قیمت بهترین نان آنان هر قرص ۱۶ هزار ریال ایران است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: در ایران به آرد یارانه تعلق می گیرد و سوخت مصرفی نانواییها در خراسان رضوی از داخل کشور تامین شده و نسبت به هرات با هزینه کمتری به دست نانواییها می رسد با این حال قیمت نان از هرات بیشتر است.

رسولیان افزود: نان، قوت غالب مردم است و باید روشی را اتخاذ کرد که قیمت تمام شده نان برای مردم خراسان رضوی کاهش یابد.

وی تاکید کرد: اختصاص آرد یارانهای به نانواییها روش درستی نیست و باید اجازه داد نرخ آرد آزاد شود تا در فضای رقابتی بین نانواییها هم نرخ نان و هم کیفیت آن اصلاح شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: با این حال تا زمانی که دولت به آرد، یارانه اختصاص می دهد ناگزیر به تعیین نرخ برای نانواییهای دولتی است اما در نرخ گذاری جدید، خودداری از فشار اقتصادی بیشتر به مردم در اولویت قرار می گیرد و نرخهای جدید چندان افزایشی نخواهد داشت.

رسولیان افزود: نرخ جدید انواع نان در خراسان رضوی با در نظر گرفتن نرخ نان در ۹ استان دیگر و مقایسه با آن توسط همین کارگروه بررسی و تعیین شده است. نرخ نهایی نان تولیدی از آرد نیمه یارانه ای در خراسان رضوی اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به طرحهای استاندار خراسان رضوی مبنی بر رتبه بندی نانوایی ها و اجرای طرح "از مزرعه تا سفره" برای ارتقای کیفیت نان گفت: رتبه بندی نانوایی ها به اصلاح نرخها و تعیین نرخهای واقعی نان کمک زیادی می کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی با اشاره به مشکلات شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس برای توزیع آرد در بین نانواییهای استان گفت: تعیین نرخ جدید برای حمل و نقل آرد از مسئولیت استان خارج است اما پیشنهاد اصلاح نرخ مزبور از استان به مسئولان کشوری داده شده است.

رسولیان افزود: با توجه به حجم زیاد درخواست نانوایی های خراسان رضوی برای دریافت آرد از شرکت حمل و نقل خلیج فارس، تغییراتی در بازه زمانی توزیع آرد به ویژه در دهه اول محرم و دهه آخر صفر و همچنین چگونگی حمل آرد ایجاد می شود تا از فشار زیاد تقاضا بر روی این شرکت کاسته شود.

پنج هزار و ۲۸۵ نانوایی در خراسان رضوی فعالیت دارند که از این تعداد حدود دو هزار و ۸۰۰ واحد در مشهد فعالیت می کنند و از مجموع نانواییهای خراسان رضوی ۴۰ درصد آزادپز شده و نان را به نرخ آزاد عرضه می کنند.

۷۴۸۹/۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =