داشتن خودرو ایمن و جاده مناسب حق شهروندان است

شیراز- ایرنا - فرمانده پلیس راه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه داشتن خودرو و راه ایمن حق شهروندان است گفت: سهم راه در کاهش حوادث غیر قابل انکار است، راه و خودرو باید بخشنده باشند، سرنشینان خودروها را در تصادفات حفظ کنند و هزینه خطای رانندگان را کاهش دهند این عادلانه نیست که مجازات یک خطای خواب آلودگی، کشته شدن چند نفر باشد.

سردار سید تیمور حسینی روز سه‌شنبه در کمیسیون ایمنی راه‌های استان فارس با بیان اینکه این انتظار وجود دارد که مدیران  با تلاشی واقع گرایانه نقاط قوت و ضعف را شناسایی و بر مبنای آن گام بردارند افزود: بحث تصادفات علی‌رغم اینکه اسم آن تصادف است اما پدیده‌ای اتفاقی نیست و حاصل کنارهم قرارگیری مولفه‌هایی است، لازم است تصمیمات عملیاتی در خصوص کاهش تصادفات کشور گرفته و دو ماموریت جدی شامل تلاش برای پیشگیری از وقوع تصادف و همچنین کاستی از خسارات و تلفات ناشی از آن در دستور کار قرار گیرد.

سردار حسینی افزود: برای پیشگیری و کاهش صدمات و لطمات تصادفات باید مواد اولیه آن در اختیار قرار داشته باشد.

فرمانده پلیس راه کشور  با بیان اینکه بصورت سنتی همیشه گفته شده که راه،انسان و جاده عامل اصلی تصادفات است،اظهار داشت: مولفه چهارم بروز حوادث ترافیکی که مدیریت درست است تاکنون در کشور ما مغفول مانده است.

این مقام مسوول اضافه کرد: مدیریت مسئله‌ای است که باید جدی گرفته شود و اگر این مولفه مورد توجه قرار گیرد می توان با مقدورات فعلی کارهایی کرد که از بروز تصادفات پیشگیری شود و صدمات ناشی از آن نیز کاهش یابد.

وی اضافه کرد: حقوق شهروندان باید محترم شمرده شود و لذا خودرو و راه مناسب و ایمن حق راننده و کاربران است.

۹۹ درصد از تخلفات سرعت غیر مجاز در فارس بدون جریمه 

این مقام انتظامی با اشاره به ثبت ۱۶ میلیون تخلف سرعت غیرمجاز طی پنج ماهه نخست امسال در فارس،گفت: اجرای مقررات باید بازدارنده باشد ۱۶ میلیون تخلف سرعت غیرمجاز در پنج ماهه اول امسال در استان فارس ثبت شده که کمتر از یک درصد آن منتهی به صدور جریمه شده است  و ۹۹ درصد تخلفات بی کیفر مانده‌اند. وجود این روند و بی کیفر ماندن و عدم پرداخت جریمه از سوی ۹۹ درصد کسانی که طی این مدت تخلف سرعت غیرمجاز داشته اند در دنیا قابل پذیرش نیست.

حسینی ادامه داد: اگر این میزان تخلفات که از سوی رانندگان بروز کرده جریمه آن نیز صادر شده بود قطعا در کاهش سوانح ترافیکی تاثیر بسزایی داشت.

فرمانده پلیس راه کشور اظهار داشت: استان فارس در سالهای اخیر روند خوبی در کاهش تلفات جاده‌ای طی کرده  اما لازم است اقدامات برنامه‌ریزی شده بیشتری در این استان انجام شود زیرا این استان در کنار خراسان و خوزستان می‌تواند اعداد و ارقام تلفات جاده ای کل کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: به لحاظ نوسازی تجهیزات و زیرساخت‌های استان فارس در حوزه کاهش تلفات جاده ای و تجهیزات به روز کارهای خوبی بزودی انجام خواهد شد و امکاناتی نظیر دوربین پرتابل هوشمند سیار برای ثبت تخلف و ارسال پیامک و اعمال مقررات بصورت مکانیزه در اختیار پلیس قرار می گیرد.

۹۸۷۳ /۶۱۱۳

اخبار مرتبط