ازدواج دختربچه ۹ ساله منتفی شد

یاسوج- ایرنا- با ورود دادگستری شهرستان بهمئی و ارشاد خانواده ها، عقد مدت دار موقت دختربچه ۹ ساله با مرد حدود ۳۰ ساله منتفی شد.

به گزارش ایرنا، شب گذشته فیلمی از عقد دختربچه ای خردسال در فضای مجازی منتشر شد که این موضوع واکنش های زیادی در فضای مجازی و واقعی به دنبال داشت.

شهیندخت مولاوردی معاون پیشین امور زنان و خانواده رئیس جمهوری نیز به موضوع ورود کرد و از مسئولان استانی خواست که پیگیر موضوع شوند.

رئیس کل دستگاه قضا استان نیز از طریق دادگستری شهرستان بهمئی ظرف ۱۲ ساعت پس از انتشار تصاویر، اخبار خوبی در این زمینه به جامعه داد.

رئیس دادگستری بهمئی به ایرنا گفت: دستگاه قضا بلافاصله پس از شنیدن موضوع  خانواده زوج و زوجه را شناسایی و آنها را به دادگستری دعوت کرد.

علی سعیدی ادامه داد: با پیگیری های انجام گرفته از عاقد، داماد و اولیای دختر بچه معلوم شد این عقد موقت طبق رسومات محلی و عشیره ای انجام شده و تنها برای نامگذاری پسر و دختر برای هم انجام شده  تا دختر به سن همسرداری برسد.

وی اضافه کرد: پس از گفتگو و ارایه مشاوره به این خانواده ها  با بخشش مهریه توسط ولی زوجه  و بخشش مدت (دو سال) توسط ولی زوج ، صیغه منتفی و باطل شد.

اگرچه با ورود همه نهادها و فشار افکار عمومی این عقد باطل شد اما سالانه ده ها کودک در کهگیلویه و بویراحمد و صدها کودک در کشور به دلیل اینکه تصاویرشان منتشر نمی شود محکوم به ورود به زندگی هایی شوند که هچ شناختی از آن ندارند.

بچه هایی که قبل از چشیدن شیرینی کودکی همسر و مادر می شوند و زمانی متوجه می شوند چه بر سرشان آمده که در یک زندگی و در میان انبوه مسئولیتها گرفتارند.

از سویی آنهایی که مانند این دختر بهمئی تصاویرشان منتشر می شود در استانهای عشیره ای و قومی مانند کهگیلویه و بویراحمد که همه همدیگر را می شناسند در آینده محکوم به تحمل شرایطی بسیار سخت تر از این ازدواج می شوند.

در نتیجه به نظر می رسد قوانین باید آنچنان بازدارنده باشد که به کلی جلوی شکل گیری چنین ازدواج هایی را بگیرد و هیچ عاقد و خانواده ای نتواند فرزندش را با رضایت یا بی رضایت به پای چنین سفره های عقدی بنشاند.

۹۹۲۹/۳۲۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =