ایجاد تعادل میان نقش اجتماعی و خانوادگی زنان ضرورت دارد

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه زنان توانایی بالایی در ایفای نقش اجتماعی و اقتصادی در کنار مسئولیت های خانوادگی دارند، تاکید کرد: یکی از اهداف معاونت ایجاد تعادل میان نقش اجتماعی و مسئولیت های خانوادگی زنان است تا یکی فدای دیگری نشود.

معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه تعاونی‌های زنان در توسعه اقتصادی اجتماعی در سالن تلاش از حمایت ها، توجهات و عنایات وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی به موضوع زنان قدردانی کرد و اظهار داشت: به درستی شاهد یک رویکرد متفاوت در این زمینه هستیم، همان رویکردی که رییس جمهوری برای زنان مدنظر قرار داده اند تا به جایگاه زنان توجه شود.

وی ادامه داد: ما به تعاونی ها از ابتدای انقلاب به جهت نظری و عملی توجه داشتیم اما متاسفانه فراز و نشیب ها زیاد بوده است اما امروز به همت و پشتوانه تعاون گران و زنان و مردان با پشتکار، پرتوان و پرامید در کنار حمایت های مالی دولت، بانک ها و صندوق ها شاهد اتفاق ها و تحولات خوب در این زمینه هستیم تا بتوانیم هم اشتغال و هم تولید و جنبه های رونق اقتصادی را در سالی که به رونق ملی نامگذاری شده است، شاهد باشیم.

این مقام مسئول با اشاره به این که کشور و به خصوص دولت سخت ترین تحریم های اقتصادی را پیش رو دارد، یادآور شد: آمریکا به شکل ظالمانه ای برای به زمین زدن مردم ایران، خواب آشفته ای را در سر می پروراند و به دنبال از بین بردن اقتصاد ایران و برپایی جنگ روانی علیه مردم است تا امید را که سرمنشا هر تحول و تغییر  و حرکت با سمت آینده است، از مردم بگیرند که امیدوارم هرگز تعبیر نشود. در این زمینه هم تلاش و پشتکار فعالان امیدآفرینی می کند و یاس و ناامیدی را از بین می برد.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: حضور زنان در عرصه های اجتماعی و اقتصادی در کنار نقش های خانوادگی بسیار اهمیت دارد. زنان همانقدر که در فرزندآوری و همسرداری نقش برجسته و محوری دارند، به همان میزان هم در بخش اقتصاد می توانند پرتوان عمل کنند. پس اگر به نقش زنان در فرزندآوری بها داده می شود، باید تولید، اقتصاد و کار خانگی آنان هم ارزشمند محسوب شود.

ابتکار با تاکید بر این موضوع که اجازه ندهیم زنان مجبور شوند بین نقش خانوادگی و هویت فردی و شخصی خود یکی را فدا کنند، گفت: به مرخصی زایمان رفتن زنان تعاون گر وکارگر را هم باید یک فعالیت اقتصادی ببینیم چرا که فرزندآوری خدمت بسیار مهمی است. امروز هم انتظار جامعه و نگاه جوانان ما این است که ما مسئولان بتوانیم با قوانین و مقررات خوب و هم با حمایت های لازم تعادلی بین نقش ها برقرار کنیم.

وی یادآور شد: نکته دوم ضرورت وجود زنان در عرصه های اجتماعی، بحث مسئولیت اجتماعی و نقش تعاون گری است که با این کار امید زیادی را در جامعه تزریق می کنند.

معاون رئیس جمهوری با بیان این که یکی از رهیافت های بخش تعاون، در عرصه هایی مانند صنایع خلاق و نوین و بحث استارتاپ ها است، خاطرنشان کرد: امروزه دختران تحصیلکرده که جمعیت کمی هم ندارند و سه تا چهار برابر پسران بیکار هستند، در رشته هایی که درس خوانده اند یا با استفاده از فناوری های نوین در موضوعاتی مانند محیط زیست، بازیافت و انرژی های تجدیدپذیر فعالیت دارند که هم مسئولیت اجتماعی و هم اقتصادی است.

به گفته معاون رییس جمهوری در امور زنان این معاونت برای اصلاح قوانینی که منجر به تعادل میان حضور زنان در جامعه و خانواده شود، تلاش می‌کند. همچنین ارائه تسهیلات به زنان روستایی و عشایری از دیگر فعالیت های این معاونت است که بر اساس آمارها در سال ۹۶، زنان تنها ۵ درصد از این تسهیلات بهره برده اند اما در سال ۹۷، توانسته اند ۴۱ درصد تسهیلات را از آن خود کنند.

این مراسم با حضور «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و «محمد کبیری» معاون تعاون وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به مناسبت هفته تعاون برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =