۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۶
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83463584
۰ نفر

برچسب‌ها

برگزاری بزرگترین نمایشگاه آثار داوینچی در اسکاتلند

تهران– ایرنا– بزرگترین نمایشگاه آثار لئوناردو داوینچی هنرمند ایتالیایی دوره رنسانس قرار است در سال جاری در ادینبورگ اسکاتلند برای گرامیداشت پانصدمین سالگرد مرگ وی، برگزار شود.

به گزارش روزنامه اسکاتلندی «پرس اند ژورنال»، ۸۰ اثر از بهترین نقاشی های داوینچی در ادینبورگ به نمایش در می آید.

داوینچی نقاش دوره رنسانس بود که در زمینه‌های مجسمه‌سازی، معماری، موسیقی، ریاضی، مهندسی، اختراعات، آناتومی، زمین‌شناسی و نویسندگی نیز فعالیت داشت.

نمایشگاه ادینبورگ که قرار است از ۲۲ نوامبر تا ۱۵ مارس سال ۲۰۲۰ (ا آذر تا ۲۵ اسفند) دایر باشد، معرف برخی از زیباترین نمونه نقاشی های آناتومیک این هنرمند از جمله نقاشی موسوم به «جنین در رحم» است.

همچنین ۱۴۴ اثر داوینچی از بزرگترین مجموعه خصوصی هنری جهان موسوم به «مجموعه خاندان سلطنتی انگلیس» در ماه فوریه (بهمن ۱۳۹۷) همزمان در ۱۲ نمایشگاه در موزه ها و گالری های سراسر بریتانیا به نمایش در آمد و بیش از یک میلیون نفر از آن بازدید کردند.

در همین حال، اهمیت گرامیداشت پانصدمین سالمرگ داوینچی، موزه لوور پاریس را بر آن داشته تا در مدت زمان باقی مانده به این رویداد، بلیت‌های بازدید مونا لیزا را پیش‌فروش کند.

۲۴ اکتبر ۲۰۱۹ (دوم آبان) ۵۰۰ سال از مرگ نقاشی می‌گذرد که به نابغه توسکان مشهور است؛ لئوناردو داوینچی را بزرگ‌ترین نقاش دوره رنسانس می‌دانند.
مسئولان موزه لوور فرانسه که عنوان پُربازدیدترین موزه جهان را از آن خود کرده است با پیش‌بینی جمعیت احتمالی که بخواهند در ایام بزرگداشت سالمرگ داوینچی از تابلوی معروف مونالیزا بازدید کنند، در نظر دارند با محدود کردن بازدید به افرادی که ساعت حضور خود را در این موزه رزرو کنند، فضای آرام و راحتی را برای بازدید از اثر تاریخی مونا لیزا فراهم آورند.

این نخستین بار نیست که لوور تدابیر پیش‌فروش بلیت را اعمال می‌کند. سال گذشته میلادی نیز برای بازدید از نمایشگاه آثار یوهانس ورمیر از معروف‌ترین نقاشان هلندی دورهٔ باروک و پایه‌گذاران دوران طلایی هنر هلند در قرن هفدهم میلادی، رزرو بازدید در نظر گرفته بود. اما مسلماً جمعیت بیشتری برای بازدید اثر هنری داوینچی به لوور خواهند آمد.

مونا لیزا را می‌توان از محبوب‌ترین بازدیدهای آثار لوور دانست آن هم در موزه‌ای که تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بازدیدکننده را مسحور خود کرد. در بازدیدهای معمول از لوور همیشه جمعیتی قابل توجه در مقابل تابلو مشغول تماشا هستند که تفاوتی انکارنشدنی با فضای مقابل سایر آثار این موزه دارد.
موزه لوور پاریس مجموعه‌ای شامل پنج تابلو و ۲۲ اثر طراحی از داوینچی را در اختیار دارد. در مجموع ۱۲۰ اثر از این هنرمند دوره رنسانس شامل نقاشی، طراحی، دستخط، مجسمه و ابزار هنری باقی مانده که در مجموعه خانواده سلطنتی انگلیس، موزه بریتانیا، گالری ملی لندن، موزه پیناکوتک واتیکان در رم، موزه متروپولیتن رم و بنیاد فرانسه به جا مانده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =