دولت نیوزیلند ۳۲ میلیون دلار اسلحه از مردم این کشور خریداری کرد

تهران- ایرنا- دولت نیوزیلند در پی حادثه تروریستی کرایست چرچ علیه مسلمانان که ۵۱ نفر کشته برجای گذاشت ، با اجرای برنامه خرید اسلحه ، موفق شد در۶ ماه گذشته بیش از ۱۵ هزار قبضه اسلحه از مردم این کشور را به ارزش ۳۲ میلیون دلار ( نیوزیلند) خریداری کند.

دولت نیوزیلند پس از حمله تروریستی علیه مسلمانان در دو مسجد این کشور که دهها کشته و زخمی برجای گذاشت، طرح عفو عمومی و خرید اسلحه از مردم عادی این کشور را به موقع اجرا گذاشته است. طبق برآورد پلیس نیوزیلند در این کشور پنج میلیون نفری حدود ۱.۵ میلیون قبضه اسلحه در دست مردم عادی وجود دارد.

گزارش روز سه شنبه رسانه های نیوزیلندی برآوردها نشان می دهد که صرفا بیش از۱۵ هزار قبضه اسلحه و ۶۴ هزار قطعه آنها با طرح جدید دولت صرفا جمع آوری شده و این بدان معنی است که تاکنون کمتر از ۱۰ درصد سلاح های ممنوعه تحویل داده شده است. براساس مهلت ارائه شده  از سوی دولت نیوزیلند ،صاحبان سلاح در این کشور تا روز ۲۰ دسامبر(۲۹ آذر سال جاری) فرصت دارند تا سلاح های ممنوعه را به دولت بفروشند و در پایان این فرصت با جرایم مالی روبه رو می شوند.

براساس طرح خرید اسلحه توسط دولت نیوزیلند، صاحبان اسلحه می توانند با تحویل آن به مراکز دولتی بین ۲۵ تا ۹۵ درصد قیمت خرید اسلحه را دریافت کنند.

روز ۱۵ مارس سال میلادی جاری ( ۲۵ اسفند ماه سال )۱۳۹۷ ، یک تروریست مرد با سلاح نظامی به دو مسجد در نیوزیلند حمله کرد و جان ۵۱ نمازگزار را گرفت و قریب به ۵۰ تن دیگر را مجروح ساخت.

«برنتون ترنت» متهم ۲۸ ساله این حمله تروریستی، دارای تابعیت استرالیاست که به جرم کشتار و مجروح ساختن دهها نفر از مسلمانان در زندان به ‌سر می‌برد.

" جسیندا آردرن" نخست وزیر نیوزیلند که کشورش مدت‌ها پس از حادثه کرایست چرچ در سطح هشدار بالای امنیتی (ترور) به سر می‌برد، از ۱۵ مارس، به عنوان "روز تاریک تاریخ کشورش" یاد کرده و برای مقابله با طرح‌های تروریستی و حملات خشونت بار دو طرح "ممنوعیت حمل و نگهداری اسلحه" و "عفو عمومی و خرید اسلحه خانگی" را در این کشور به موقع اجرا گذاشته است.

سازمان ملل متحد نیز حادثه تروریستی حمله به ۲ مسجد در نیوزیلند را اقدامی اسلام هراسانه، تروریستی و نژادپرستانه دانست و آن را محکوم کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =