۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۲
کد خبرنگار: 2107
کد خبر: 83463572
۰ نفر

برچسب‌ها

یک هزار و ۳۳۰ سقزی سوادآموز می‌شوند
عکس آرشیوی است

سنندج - ایرنا - هشت هزار نفر در رنج سِنی ۱۰ تا ۴۹ سال در شهرستان سقز بیسواد هستند که با برنامه‌ریزی انجام شده در سال تحصیلی آینده یک هزار و ۳۳۰ نفر از این افراد در کلاس‌های سواد آموزی شرکت می‌کنند.

رئیس اداره آموزش و پرورش سقز روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ادارات، دستگاه های اجرایی، دهیاران و اعضاهای شورای اسلامی روستاهی سقز برای شناسایی بیسوادان و انسداد مبادی بیسوادی باید کمک کرده و از هیچ کوششی دریغ نکنند تا بیسوادی در شهرستان به حداقل برسد.

سید رحمان سیدیان با بیان اینکه سال گذشته یک هزار و ۴۳۸ نفر بیسواد در کلاس‌های سوادآموزی شرکت کردند، افزود: امسال طبق برنامه‌ریزی های ما پیش بینی می شود یک هزار و ۳۳۰ نفر در کلاس‌های سواد آموزی شرکت کنند تا از نعمت سواد برخوردار شوند.

وی با اشاره به اینکه مراکز یادگیری محلی، نقش مهمی در سواد آموزی بانوان بیسواد دارند، یادآور شد: آموزش در ۱۸ روستا که دانش آموزان آن کمتر از ۱۰ نفر هستند به صورت پاره وقت است.

سیدیان بر نبود فضاهای آموزشی و کمبود نیروی انسانی بخصوص در روستاهای سقز تاکید کرد و ترک تحصیل و عدم ادامه تحصیل دختران را نگران کننده دانست و خواستار توجه بیشتر به تحصیل این قشر جامعه در روستاها شد.

رئیس آموزش و پرورش منطقه زیویه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تلاش برای ریشه کنی بیسوادی و انسداد مبادی بیسوادی، نیازمند عزم همگانی است.

خالد علیپور با بیان اینکه سال گذشته ۴۱۵ نفر، آزمون کلاسهای نهضت سوادآموزی را با موفقیت گذراندند و باسواد شدند، افزود: توسعه و تجهیز مراکز یادگیری سوادآوزی در شهرستان سقز ضروری است.

وی سواد آموزی را شاخصی مهم در توسعه و رفاه اجتماعی دانست و تاکید کرد: سواد در تکامل شخصیت و جامعه بسیار تاثیرگذار است بنابراین ریشه کنی بیسوادی در شهرستان سقز، نیازمند تلاش مضاعف است.

علیپور برای توسعه و نهادینه کردن سوادآموزی در خانواده ها، راه اندازی مراکز گفت وگو در قالب برنامه های ستاد بازآفرینی محلات ناکارآمد را مهمترین اقدام برای ریشه کنی بیسوادی در سقز دانست و افزود: این مراکز برای اجرای برنامه های سواد آموزی، ظرفیت مناسبی است.

حدود ۴۰ هزار دانش آموز در ۳۰۰ مدرسه و بیش از ۲ هزار دانشجو در ۴ دانشگاه شهرستان سقز مشغول تحصیل هستند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

۷۳۴۵/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =