محتوای هیات‌های مذهبی مطابق هدف امام حسین (ع) باشد

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: هیات‌های مذهبی بیشتر از همه در محتوایی که به مردم ارائه می‌دهند، دقت کافی را داشته باشند تا مطابق هدف امام حسین (ع) باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز سه‌شنبه در همایش بزرگ مسئولان هیات‌های مذهبی و مداحان خراسان جنوبی با عنوان پرچمداران عاشورا که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد افزود: جریانات امروز با آن سال‌ها فرق می کند اما اصل مبارزه فرق نمی کند چون علیه ظلم باید قیام کرد.

وی بیان کرد: یزیدهای امروز در جاهای مختلف یمن، کشمیر و... ظلم می‌کنند و برخی با حسرت از حادثه کربلا می‌گویند که کاش در صحرای کربلا بودیم و شرایطی پیش آید که در رکاب حضرت مهدی (عج) باشیم در حالی که کسانی که پیش از ظهور، مواضع امام زمان را رعایت کنند ارزش اینها بیشتر از کسانی است که بعد از ظهور باشند.

امام جمعه بیرجند جایگاه هیات‌های مذهبی را رفیع خواند و گفت: شعارها، سینه زنی و نوحه شما هرچه منظم‌تر باشد زودتر به هدف می‌رسیم.

وی افزود: جایگاه پیامبر گرامی اسلام (ص) و خاندان پاکش و پنج تن آل عبا جایگاهی است که از زمان خلقت آدم تا امروز و تا قیامت جایگاه استثنایی است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: پیامبران از جریان امام حسین (ع) خبر دادند و ایشان هم نسبت به جریان خود خبر داشت.

وی گفت: آنچه موجب بقای دین به معنای حقیقی نه انحرافی آن شده، اساس آن اجرای عدالت و مبارزه علیه ستم ستمگران بوده و عاشورای حسینی موجب بقای دین به معنای حقیقی شده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: همه پیامبران برای اجرای عدالت آمدند و روزی که امام زمان (عج) بیاید ظلم و جور را تبدیل به عدل می‌کند و روزی است که هدف امام حسین (ع) تحقق پیدا خواهد کرد و رجعت حسینی نیز به دنبال این قضیه خواهد بود.

وی گفت: انسان‌های بی سعادت، گمراه و گمراه کننده همواره با حق، خدا، دین، عدل، قسط، پیغمبران، ائمه و آرمان‌های امام حسین (ع) جنگیده و می جنگند، دشمن در هر قیافه‌ای در می‌آید و در لباس‌های ما نیز نفوذ پیدا می‌کند، اما مهم این است که بتوانیم با بصیرت، دشمن را در هر قیافه و لباسی شناسایی کنیم.

وی افزود: همه کسانی که خواستند راه امام حسین را تحریف کنند و مانع شوند یا درصدد تحریف آن هستند، حال می خواهد متوکل عباسی، یزید، رضاشاه یا طرح انگلیسی باشد، بدانند که هرگز به چنین هدف شومی دست پیدا نخواهند کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: امروز جریاناتی در قیافه‌ها و اسم‌های مختلف به راه افتاده‌اند که به اسلام، انقلاب و راه حسین بن علی (ع) ضربه وارد کنند اما مطمئن باشند که نمی توانند.

وی یادآور شد: صدام بعد از رضاشاه، منویات انگلیس، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها را اجرا و علیه مکتب حسینی، انقلاب حسینی و کشور اسلامی ایران قد علم کرد و هر جنایت و ظلمی را انجام داد اما همگان دیدند که عاقبتش چه شد و ره به کجا برد.

امام جمعه بیرجند افزود: انواع مسائل اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، پیشگیری از اذیت و آزار مردم را در عزاداری‌ها مدنظر قرار دهید و رعایت کنید زیرا عظمت و وقار شما در این است اما بیشتر از همه این موارد در محتوایی که به مردم ارائه می دهید دقت کافی را داشته باشید تا مطابق هدف امام حسین باشد.

وی بیان کرد: نماد جبهه حسینی و ائمه اطهار، روز اربعین است که تمام آن ایثار، محبت، گذشت و خدمت است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: امروز به اسم انقلاب، افرادی نفوذ پیدا می‌کنند و کارهایی را انجام می‌دهند اما هوشیاری مردم تمامی نقشه‌های آنها را خنثی می‌کند.

وی افزود: انقلاب ما اسلام ماست نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد لذا هرچه خارج از آن باشد پذیرفته نیست و هیچ ربطی به انقلاب و اسلام ندارد.

وی گفت: برخی افراد نفوذ می کنند، مانور می دهند و انواع و اقسام انحرافات را ایجاد می‌کنند، اما مردم بصیرت دارند و تشخیص می‌دهند که آن کارهایی که خارج از ایده‌های امام حسین (ع) و امام زمان (عج) است هیچ ربطی به اسلام ندارد و آنها ستمگرانی هستند که نفوذ پیدا کرده‌اند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی هم در این گردهمایی گفت: امروز باید به استفاده حداکثری از هیات‌های مذهبی فکر کنیم تا فرصت‌ها نسوزد چون دشمن از هیات مذهبی، محرم و صفر می‌ترسد.

حجت الاسلام احمد رضایی افزود: دشمن برای ما برنامه دارد و هیچ شبکه‌ای پیدا نمی‌شود که در آن از ایران حرف زده نشود و برای اینکه شعر مداح و اخلاق ما را تغییر دهند و پوچ کنند ۲۶۰ شبکه فارسی زبان برای ایران ایجاد کردند در حالی که برای چین با آن جمعیت پنج شبکه وجود دارد و این امر مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

وی اظهار داشت: شما خادم برای اهل بیت هستید و این جایگاه را با هیچ چیز عوض نمی‌کنید، مسئولیت‌های دنیا را دیر یا زود از ما می‌گیرند اما هرچه با خدا معامله کنیم موفق می‌شویم و مسئولان هیات، واسطه فیضی هستند که شاید خود متوجه نباشند.

وی گفت: انقلاب ما به دنبال تمدن‌سازی اسلامی است که مقدمه ظهور است اما شبکه‌های ماهواره‌ای می‌گویند هیاتی نباید به انقلاب توجه کند و در واقع  به هیات ربطی ندارد اما هیات‌ها محل تربیت پرورش سپاه امام زمان (عج) و زمینه‌ساز ظهور هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی افزود: هیات‌های مذهبی باید کارگروه کمیته فضای مجازی داشته باشند و از ظرفیت نخبگان در هیات‌ها استفاده شود.

وی بیان کرد: هیات‌ها و مداحان جای اصل و فرع را عوض نکنند و خروجی هیات باید تربیت سرباز برای امام زمان (عج) باشد، مداح خود نباشیم بلکه مداح امام حسین (ع)  باشیم و تبلیغ برای خود و منبر خود نکنیم بلکه تبلیغ برای ارباب کنیم.

کارشناس مرکز بهداشت شهرستان بیرجند هم گفت: ظروف یک بار مصرف معضل بزرگی شده و نباید برای مایعات داغ از ظروف پلاستیکی یک بار مصرف استفاده شود زیرا رنگ‌های خوراکی سرطان‌زا هستند.

محمد کربلاییان افزود: غذای امام حسین (ع) باید در شان باشد و هیات‌ها اولویت های بهداشتی را جدی بگیرند و اولویت اصلی برای آنها طبل و سیستم صوت نباشد بلکه بهداشت و سلامت عزاداران و مردم باشد.

وی توصیه کرد: هیات‌ها از توزیع شیرکاکائو خودداری کنند و فقط چای و قهوه توزیع شود همچنین برای توزیع قند از بسته‌بندی های یک نفره استفاده شود.

۷۵۵۹*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =