۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۱
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83463541
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

توافق  طالبان و آمریکا بر سر چهار موضوع

تهران - ایرنا - «زلمی خلیل زاد» فرستاده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان، پس از برگزاری نهمین دور از مذاکرات صلح با طالبان اعلام کرد که بر سر چهار موضوع با این گروه به توافق رسیده است.

به گزارش روز سه شنبه برخی رسانه های افغان، «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان پس از دیداری که با خلیل زاد در کابل داشت، مجددا از عدم حضور نمایندگان دولت کابل در این مذاکرات انتقاد کرد.

خلیل زاد در مصاحبه با رسانه ها اعلام کرد: «ما بر سر چهار موضوع با طالبان به توافق رسیدیم. مساله اول مورد توافق این است که از مناطق تحت کنترل طالبان نباید خطری متوجه آمریکا و هم پیمانان این کشور شود. نکته دوم این است که خروج نیروهای آمریکا از افغانستان با شرایط خاصی بستگی دارد. و مسائل سوم و چهارم، مذاکرات بین الافغانی و آتش بس دائمی دراین کشور است.»

وی درمورد حملات اخیر طالبان که همزمان با مذاکرات صلح انجام می شود، گفت: «ما طالبان را کاهش خشونت تشویق کرده ایم اما در مورد پایان جنگ در این کشور به نتیجه ای نرسیده ایم. امیدوارم با نهایی شدن این توافقنامه از شدت خشونت ها و جنگ در این کشور کاسته شود و یک قدم دیگر به سمت آتش بس برداریم.»

وی افزود: «امیدواریم که این مذاکره و توافق به جنگ ۴۰ ساله در این کشور پایان دهد. جوانان بتوانند با کمک جامعه بین المللی، به صلحی پایدار و کشوری آرام و متحد که خطری برای دنیا نداشته باشد؛ دست یابند.»

خلیل زاد همچنین خواستار برگزاری مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان شد.

دور نهم مذاکرات آمریکا با نمایندگان طالبان که ۳۱ مرداد ماه در دوحه پایتخت قطر آغاز شده بود،  دو روز پیش پایان یافت و خلیل زاد برای ارائه متن توافقنامه به رهبران دولت افغانستان و سیاسیون این کشور به کابل سفر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =