حجم صادرات گاز مایع به افغانستان چهار برابر افزایش یافت

مشهد- ایرنا- مدیرکل گمرک دوغارون حجم صادرات گاز مایع را از طریق این گذرگاه مرزی به افغانستان طی امسال تاکنون ۹۸ هزار و ۴۱۷ تن اعلام و بیان کرد: این میزان در مقایسه صادرات گازمایع ایران به کشور همسایه در مقایسه با مدت پارسال چهار برابر بیشتر شده است.

محمد کوه گرد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پارسال ظرف همین مدت ۴۴ هزار و ۹۲۹ تن گازمایع از مسیر گمرک دوغارون شهرستان تایباد واقع در شرق خراسان رضوی به افغانستان صادر شده بود.

وی ادامه داد: هم اینک روزانه ۱۰ دستگاه تانکر ویژه حمل گاز این نوع سوخت در پایانه مرزی دوغارون برای صدور به افغانستان بارگیری می شوند.  

مدیرکل گمرک دوغارون ۸۰ درصد گاز صادراتی را از نوع "رافینت و ال. پی. جی" ذکر و بیان کرد: ۱۰۰ درصد گاز صادراتی به افغانستان از مسیر این گذرگاه مرزی به مقصد شهر هرات در کشور همسایه حمل می شود. در این چارچوب پارسال سه هزار ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت در دوغارون به سمت افغنستان و شهر هرات بارگیری شدند.  

وی کل حجم گازمایع صادر شده به افغانستان را از مبدا خراسان رضوی ظرف یک سال اخیر ۱۴۵ هزار و ۱۱۳ تن اعلام و بیان کرد: ظرفیت سالانه صادراتی گمرک دوغارون ۳۵۰ هزار تن استو به همین منظور پیشرفته ترین و مجهزترین تاسیسات صادرات گاز در این نقطه نصب و بکارگیری شده است.
کوه گرد گفت: پایانه مرزی دوغارون توان تحویل روزانه تا هزار و ۵۰۰ تن گازمایع را به تانکرهای حمل این نوع سوخت برای صدور به افغانستان دارد.  
وی به فعالیت شش پایانه برای تخلیه و بارگیری همزمان "تانکر به تانکر، تانکر به مخزن و مخزن ذخیره به تانکر" در گمرک دوغارون اشاره و بیان کرد: برای ایجاد این واحد ۱۵۰ میلیارد ریال هزینه شده و هم اینک ۲۵ نفر به صورت مستقیم در آن مشغول کار هشتند.  
مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

۷۴۹۴/۱۸۵۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =