۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۰
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83463464
۰ نفر

برچسب‌ها

 ۸۵ درصد مرگ و میر کشور ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است

یزد - ایرنا - مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۸۵ درصد مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است که برای کاهش آن به عزم همگانی به ویژه همراهی مردم نیاز داریم.

افشین استوار روز سه‌شنبه در همایش  یک‌ روزه بررسی وضعیت سرطان در یزد افزود: سالانه ۳۸۰ هزار مرگ و میر در کشور اتفاق می‌افتد که ۳۰۰ هزار مورد آن مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است.

وی به عوامل بروز بیماری‌های غیرواگیر اشاره کرد و ادامه داد: چاقی یکی از عوامل مهم و اساسی در بروز این بیماری‌ها است.

این مسئول اظهار داشت: اکنون حدود  ۲۵ درصد جمعیت کشور از چاقی رنج می‌برد که میزان چاقی در زنان ایرانی ۲ برابر مردان است .

به گفته استوار، بر اساس آمارهای موجود حدود ۶۰ درصد مردم فعالیت کافی بدنی ندارند که خود عامل اصلی اغلب بیماری‌ها است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان داشت: استعمال دخانیات از دیگر عوامل بیماری‌ها است که باید با همکاری و فرهنگ‌سازی از آن پیشگیری کرد.

استوار تصریح کرد: سن مصرف دخانیات در حال کاهش و گرایش بانوان به مصرف آن در حال افزایش است در این مورد می‌توان به مصرف قلیان اشاره کرد.

این مسئول عمده بیماری‌های‌غیرواگیر کشور را سرطان‌ پستان، پروستات، پوست، معده و روده بزرگ به عنوان پنج سرطان شایع در ایران یاد کرد.

استوار یادآور شد: تشخیص زودهنگام سرطان و نیز اجرای طرح غربالگری برای افراد پرخطر با تست سرطان‌ پستان، روده بزرگ و پروستات برای کنترل این بیماری در حال اجراست.

وی از تشکیل کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در ایران خبر داد و بیان کرد: اهداف این کمیته شامل عمل به تعهدات بین‌المللی، مرجعیت تصمیم‌سازی و فراهم آوردن شرایط جلب مشارکت سایر دستگاه‌هاست.

سمینار یک‌روزه بررسی وضعیت سرطان، تهدیدها و فرصت‌ها با هدف بررسی وضیت سرطان‌ها در استان، عوامل خطرهای مرتبط، راه‌های پیشگیری و کنترل آن ،امکانات و برنامه‌های موجود و همچنین پیش‌بینی امکانات و برنامه‌های آینده با حضور کارشناسان بهداشت و درمان در سالن همایش‌های  باقرالعلوم یزد برگزار شد.

مدیر گروه وقت بیماری های غیرواگیردار دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اواخر سال ۹۶ به ایرنا گفته بود: بر پایه جدیدترین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سالانه حداقل ۲ هزار و ۱۰۰ نفر به آمار افراد مبتلا به بیماری سرطان در استان افزوده می‌شود.

دکتر محمدرضا صادقیان بدون اشاره به تعداد بیماران فعلی افزود: بر اساس آخرین آمار منتشره وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۳، از ۲ هزار و ۱۰۰ بیمار، هزار و ۱۰۰ نفر مرد و بقیه زن بودند.
وی تغییر سبک زندگی ، تمایل افراد به غذاهای آماده و انواع فست فودها ( تغذیه ناسالم )، استعمال دخانیات به خصوص قلیان، محافظت نکردن بدن در مقابل نور آفتاب، آلودگی هوا، برخی عفونت‌ها و کم تحرکی را از جمله عوامل بروز سرطان دانست.
صادقیان یادآور شد: با کاهش مصرف غذاهای فوری و روی آوردن به غذاهای سنتی و انجام فعالیت بدنی می‌توان از بروز این بیماری کشنده جلوگیری کرد.
وی همچنین شایعترین بیماری سرطان نزد مردان را به ترتیب پوست ، پروستات، مثانه، روده و ریه و بیماری سرطان زنان را پستان، تیروئید، پوست ، روده و خون ذکر کرد که به گفته صادقیان، شایع ترین سرطان مشترک میان این ۲ قشر، سرطان روده است.

صادقیان با بیان اینکه ۴۰ درصد سرطان‌ها با حذف عوامل خطر قابل پیشگیری است، تصریح کرد: برخی سرطان‌ها در مرحله اولیه قابل درمان است و تعدادی از بیماران با اتخاذ شیوه‌های درمانی مناسب و درمان های تسکینی در این مرحله، طول عمر بیماران افزایش می یابد.

سرطان نوعی بیماری است که در آن سلول ها توانایی تقسیم و رشد عادی خود را از دست می هند و این موضوع منجر به تخریب و فاسد شدن بافت های سالم می شود.
میزان بروز سرطان در کشور به ۱۵۴ نفر به ازای هر صد هزار نفر بیمار جدید مبتلا به سرطان رسیده است و بخش مهمی از مرگ های زودرس زیر ۵۵ سال به علت بروز سرطان است.

یزد بر اساس آمار سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد.

۷۵۳۶/ ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =