انفعال آمریکا و تبدیل چین به قدرت آتی جهان تکنولوژی

تهران- ایرنا- نشنال اینترست با اذعان به برتری چین در حوزه "های تک"، به آمریکا هشدار داد که در صورت دست روی دست گذاشتن، چین به قدرت مسلط این حوزه در جهان تبدیل می شود.

نشریه آمریکایی نشنال اینترست ضمن اذعان به برتری چین در حوزه "های تک"‌،‌ به آمریکا توصیه می کند در صورتی که وارد رقابت سخت تری با چین نشود، این کشور به قدرت مسلط این حوزه در جهان تبدیل می شود.

به نوشته این نشریه، قدرت مقابله پکن با تعرفه های مورد نظر آمریکا بر واردات از چین، هفته گذشته و زمانی مشخص شد که بازارها واکنشی منفی و قابل توجه به کاهش ارزش "یوآن" و خبر اعمال تعرفه بر صادراتی به ارزش 75 میلیارد دلار از آمریکا نشان دادند. 

کسب و کار کشاورزان آمریکایی تحت تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین که نشانی از توقف آن به چشم نمی خورد، قرار گرفته است. ریشه این جنگ تجاری به این باور دولت "دونالد ترامپ" برمی گردد که بر اساس آن، اقتصاد و امنیت، به ویژه در حوزه ارتباطات راه دور، به هم مرتبط هستند.

ارتباطات راه دور به کانون درماندگی آمریکا در اقدامات غیرمنصفانه تجاری چین تبدیل شده است و واشنگتن از این نگران است که پکن از شبکه شرکت های خصوصی چین برای جاسوسی از دولت ها و شرکت های خارجی استفاده کند. شرکت "هواوی" چین که از سوی آمریکا به سرقت مالکیت معنوی و جاسوسی متهم شده است،‌ در مرکز این مبحث قرار دارد.

نشنال اینترست با اشاره به دستور ترامپ در رابطه با ممنوعیت خرید تولیدات هواوی،‌ افزود، اظهارات ترامپ درباره کوتاه مدت بودن تاثیر منفی جنگ تجاری با چین بر اقتصاد آمریکا را بی ربط و بی اساس است و بحث و جدل بی حد و حصری درباره هواوی و جنگ تجاری دولت ترامپ نشان دهنده ضعف بنیادی به نام نبود سلطه جویی در اقتصاد آمریکاست.

شبکه های موبایل نسل پنجم 5G علاوه بر فراهم کردن امکان دانلود سریع فیلم از اینترت، اقتصاد را تغییر خواهد داد؛ اینترنت اشیاء، تولید هوشمند، خودروسازی و صنعت دفاعی بر مبنای این شبکه جدید ساخته خواهد شد. هر کشوری که در توسعه 5G جلودار باشد،‌ نه تنها خودش این شبکه را طراحی و تولید بلکه اپلیکیشن ها و قطعات آن را تکمیل می کند. همزمان با توسعه و گسترش 5G، قطعات و فناوری های مرتبط،‌ آن کشور را به رهبر جهانی در حوزه فناوری وایرلس تبدیل خواهد کرد.

به نوشته نشنال اینترست، ورود هواوی به بازار 5G آمریکا و بازار بزرگ ارتباطات راه دور مایه نگرانی کارشناسان امنیتی است. دولت و شرکت های چینی به طور مداوم در شرکت های آمریکایی و سازمان های دولتی این کشور رخنه کرده اند. افزون بر این، دولت چین به همه تجهیزات ارتباطات راه دور نصب یا تولید شده در چین امکان دسترسی مخفیانه داده است که دوربین امنیتی ساخت شیونمایی، نمونه اخیر آن است. این به آن معناست که اجازه نصب قطعات هواوی در هر بخشی از شبکه ارتباطات راه دور آمریکا، این کشور را در برابر رخنه آسیب پذیر می کند. کاهش برتری و سلطه آمریکا در بخش های کلیدی مانند خودروسازی نشان از وجود مشکلات بنیادی دارد.

قانونگذاران آمریکایی به تازگی شروع به توجه و دقت به راهبرد چین کردند. یک ائتلاف متشکل از نمایندگان دو حزب دمکرات و جمهوریخواه اخیرا قانون هدایت و رهبری 5G را ارایه کردند که نوید دهنده اختصاص 700 میلیون دلار برای جایگزین کردن تکنولوژی هواوی در مناطق روستایی آمریکاست.

هرچند این قانون آسیب پذیری در برابر رخنه چین را کاهش می دهد اما، در ارایه برنامه ای برای تشویق ابتکار عمل جایگزین های آمریکایی شکست خورده است.

این نشریه در پایان خاطر نشان کرد، گرچه دولت آمریکا دلایل مشروعی برای ممنوع کردن تکنولوژی هواوی در آمریکا دارد اما، به کاهش قدرت آمریکا در زمینه تحقیقات و ابتکارات فنی توجه ندارد. درواقع، ممنوعیت استفاده از تکنولوژی هواوی، نه تنها دسترسی آمریکا به مرز پیشرفت تکنولوژی و اتصال به 5G را به خطر می اندازد بلکه جلوی دسترسی به اتصال وایرلس در مناطق روستایی مورد نظر نمایندگان را می گیرد.

در همین حال، چین امروز(سه شنبه) اعلام کرد، تا دستیابی به پیروزی کامل در جنگ اقتصادی و تجاری با آمریکا، به این نبرد ادامه خواهد داد و هیچ هراسی هم از آن ندارد.

وزارت بازرگانی چین نیز درباره افزایش تعرفه های آمریکا از ابتدای ماه جاری میلادی بر روی کالاهای صادراتی چین هشدار داد و اعلام کرد، این اقدامات را تلافی خواهد کرد.

گفته می شود، به رغم تماس ها و دیدارهای مقامات تجاری چین و آمریکا، هیات چینی به خاطر تعرفه های فزاینده آمریکا بر تولیدات چین، هنوز سفر آن کشور را تایید نکرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =