حمایت نهادهای امنیتی و قضایی از مبارزه با فرار مالیاتی

تهران- ایرنا- رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با حمایت همه دستگاه‌ها از جمله نهادهای امنیتی، قضایی، انتظامی، نظارتی و بازرسی، گام‌های بزرگی در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی و پیشگیری از جرایم مالیاتی برداشته شده و برنامه‌های جدی نیز در دست اجرا است.

به گزارش سازمان امور مالیاتی، «امید علی پارسا» افزود: مدرن‌سازی و هوشمندسازی نظام مالیاتی، این دستگاه را به سمت یک دستگاه مقتدر و محبوب سوق می‌دهد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: هدف اصلی نظام مالیاتی اصلاح نظام درآمدی و اقتصادی کشور و حرکت به سمت توسعه و عدالت اجتماعی است و وصول مالیات هدف بعدی ما به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اجماع و همگرایی سه قوه برای تحقق سیاست تامین حداکثری بودجه از محل درآمدهای مالیاتی و مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی در کشور خاطرنشان کرد: امروز نگاه هر سه قوه و ارکان نظام به مالیات معطوف است و در حقیقت مهمترین سیاست کشور برای عبور از شرایط تحریم و پیروزی در جنگ تمام عیار اقتصادی، اتکای بودجه کشور به درآمدهای مالیاتی است.

پارسا افزود: برای تحقق عدالت مالیاتی، مالیات باید متناسب با ثروت، درآمد و دارایی افراد اخذ شود و در حقیقت، با یک نظام مالیاتی کارا، منصف، عادل و شجاع می‌توان انتظار تحقق عدالت در جامعه را داشت.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: نظام مالیاتی در حال ریل‌گذاری مسیر توسعه و عدالت در کشور است و از نگاه ما، شرایط و بستر ایده‌آل برای تحقق این امر هم اکنون در کشور ایجاد شده است.

وی از فرار مالیاتی به عنوان پاشنه آشیل نظام مالیاتی و نظام برنامه ریزی و بودجه کشور یاد کرد و گفت: امروز با حمایت همه دستگاه ها از جمله نهادهای امنیتی، قضایی، انتظامی، نظارتی و بازرسی، گام های بزرگی در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی و پیشگیری از جرایم مالیاتی برداشته شده و برنامه های جدی نیز در دست اجرا است.

پارسا عنوان داشت: در کنار مقوله مبارزه جدی با فرار مالیاتی، سیاست حمایت از تولید البته به صورت محدود، مشروط، کاهنده و تضمین دار در دستور کار نظام مالیاتی قرار دارد و ظرفیت های قانونی برای تحقق این سیاست نیز ایجاد شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، سیاست های کلی و جهت گیری نظام در حوزه اقتصادی را مشخص فرموده‌اند، گفت: سیاست اقتصاد مقاومتی مهمترین دستور کار نظام اقتصادی است و برای تحقق این سیاست، همکاری و همگرایی همه دستگاه های ذیربط اجتناب ناپذیر است.

وی با بیان اینکه، مدرن سازی نظام مالیاتی کشور، نیازمند برداشتن دو گام اساسی است، گفت: گام نخست تحت عنوان اجرای طرح جامع مالیاتی برداشته شد و گام دوم تحت عنوان هوشمندسازی نظام مالیاتی در دست طراحی است.

پارسا ادامه داد: مدرن سازی و هوشمندسازی نظام مالیاتی به این معنا است که تمامی ریزداده های مربوط به فعالیت اقتصادی مودیان طبق ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، از دستگاه های ذیربط اخذ و در بانک اطلاعاتی سازمان ذخیره شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: همچنین عملیاتی‌سازی سامانه پایانه‌های فروشگاهی کشور نیز بخش مهم دیگر مدرن‌سازی نظام مالیاتی است و در این رابطه نیز نیازمند حمایت ارکان مختلف نظام هستیم.

وی اضافه کرد: هوشمندسازی نظام مالیاتی هم درآمدهای مالیاتی کشور را افزایش می‌دهد و هم اقتصاد کشور را به سمت شفافیت و عدالت مالیاتی سوق می‌دهد و این جریان، رو به تکامل و پیشرفت است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: نظام مالیاتی باید آن قدر توانمند، دانش‌محور، بهره‌مند از فناوری‌های نوین اطلاعاتی و دارای سواد و انگیزه باشد تا در نهایت بتواند همچون کشورهای توسعه‌یافته، اظهارنامه پیش فرض هر مودی را براساس داده‌ها و اطلاعات واقعی ثبت شده خود مودیان، تهیه و به وی ارائه کند.

وی بیان داشت: در صورت رسیدن به این مرحله، اظهارنامه پیش‌فرض و بدون خدشه‌ای به مودی ارائه می‌شود که به دلیل واقعی بودن اطلاعات، دلیل و مبنایی برای اعتراض مودی به جا نمی‌گذارد و هزینه‌های نظام مالیاتی نیز از بعد دادرسی مالیاتی کاهش می‌یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =