علی داودی؛ وارث بزرگان وزنه‌برداری

تهران- ایرنا- قهرمان وزنه‌برداری جوانان جهان یکی از نابغه‌های ورزش ایران است که شرط ماندگاری او، میراث‌داری بزرگان ملی‌پوش در دسته سنگین وزن این رشته است.

از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی که «حسین رضازاده» توانست با مهار وزنه ۴۷۲ کیلوگرم ضمن شکستن رکورد جهان، مدال طلای این رشته را برای کاروان ایران به ارمغان آورد، نگاهها به خصوص به وزنه‌برداری ایران به خصوص در دسته فوق سنگین متفاوت شد. در ۲ دهه گذشته «حسین رضازاده»، «بهداد سلیمی»، «سجاد انوشیروانی»، «سعید علی‌حسینی» و «بهادر مولایی» از جمله وزنه‌برداران دسته فوق سنگین ایران بودند که ضمن کسب مدال‌های رنگارنگ، تواستند با کسب مدال در سطح آسیا و جهان پرچم ایران را به اهتزاز درآورند.

اما با خداحافظی سلیمی و مصدمیت های مکرر علی‌حسینی چالش جدیدی در دسته به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم ایجاد شده است که افتخار آفرینی ایران را در این دسته تحت تاثیر قرار می‌دهد.  چالشی که «علی داودی» جوان در ادامه کار خود باید بر آن غلبه کند تا میراث‌دار بزرگان باشد. داودی هر چند که عنوان قهرمانی جوانان جهان را در کارنامه دارد اما اعزام وی به تایلند مهمترین چالش و سفر ورزشی او به شمار می‌رود.  در این سفر  بهداد سلیمی همراه داودی نیست، بهادر مولایی به خاطر تصادف رانندگی خانه نشین است و سعید علی حسینی نیز اردو تیم ملی را به خاطر مصدومیت ترک کرده است.

داودی در اردو تنهاست اما این تنهایی می‌تواند زمانی برای آغاز افتخارآفرینی او باشد تا از سایه بزرگان این دسته خارج شود. جوان است اما کم تجربه نیست، در رقابت جهانی و آسیایی حرفی برای گفتن دارد و اکنون باید به عنوان نماینده ایران در برابر غول گرجستانی با فولاد سرد زورآزمایی کند. خودش به آینده امیدوار است و می گوید «لاشا تالاخازده» چند سالی است که نتوانسته بالاتر از ۴۷۴ بزند. این سخنان داودی در حالی که  جوان ایرانی برخلاف تالاخادزه در مسیر راه قرار دارد و می‌تواند تا ۲ سال آینده به رکورد این وزنه بردار گرجستانی برسد.

هدف‌گذاری برای المپیک دارد و قرار است در بالاترین قله افتخار وزنه بزند اما خود بهتر از هر کس دیگر می‌داند در سنگین وزن این رشته رقابت سخت است و باید اراده پولادین داشته باشد؛ اراده ای از جنس رضازاده و سلیمی که توانستند برای سال‌ها نام وزنه‌برداری ایران را در میادین المپیک و جهان پر آوازه کرد.  داودی بدون شک این اراده را در خود ذخیره کرده است تا در زمان لازم از آن به عنوان یک ابزار برای غلبه بر حریفان استفاده کند.

داودی جوان به خوبی می‌داند که سلیمی و علی حسینی تا چند سال دیگر به کلی از دنیا قهرمانی کنار می‌روند و در جمع پیشکسوتان قرار می‌گیرند. کناره‌گیری که دسته سنگین وزن ایران را از قهرمان تهی خواهد کرد و او باید پرچمدار این وزن باشد پرچمداری که در مسیر زندگی ورزشی، حریفان نامداری از کشورهای روسیه، ارمنستان، گرجستان و ... را پیش رو دارد.

داودی جوان است و نمی‌شود با چند رکورد جهانی و آسیایی اکنون، درباره عملکرد او قضاوت کرد.  علی داودی در آخرین رکوردگیری تیم ملی با مهار وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی در یک ضرب و ۲۴۲ کیلوگرم در ۲ ضرب توانست جواز حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان این رشته در تایلند را کسب کند. رکوردی که هر چند به نسبت دیگر رقیبان وی در سنگین وزن بالا نیست اما بدون شک نشان می‌دهد این جوان نسبت به سن و سالش مدعی به شمار می‌رود.  

در این دسته «لاشا تالاخادزه» با مهار ۲۱۷ در یک ضرب و ۲۵۰ در ۲ ضرب پادشاه بلامنازع این وزن به شمار می‌رود. این نابغه گرجستانی در رقابت‌های قهرمانی اروپا که به میزبانی کشورش برگزار شد در حرکت یک ضرب وزنه ۲۱۸ کیلوگرم و در دو ضرب ۲۶۰ کیلوگرم و در مجموع رکورد ۴۷۸ کیلوگرم را به ثبت رساند.

نتایج رقابت‌های وزنه برداری قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۸ دسته سنگین وزن؛

۱- لاشا تالاخادزه از گرجستان با رکورد ۲۱۷ یک ضرب، ۲۵۷ دوضرب و مجموع ۴۷۴ کیلوگرم (۳ مدال طلا)

۲- گور میناسیان از ارمنستان با رکورد ۲۰۵ یک ضرب، ۲۴۵ دوضرب و مجموع ۴۵۰ کیلوگرم (۳ مدال نقره)

۳- رستم جانگبایف از ازبکستان با رکورد ۲۰۲ یک ضرب، ۲۴۵ دوضرب و مجموع ۴۴۷ کیلوگرم (۲ مدال برنز دوضرب و مجموع)

..۸- علی داودی از ایران با رکورد ۱۹۷ یک ضرب، ۲۲۷ دوضرب و مجموع ۴۲۴ کیلوگرم

همچنین داودی در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان که در کشور فیجی برگزار شد نتوانست نتایج قانع کننده‌ای کسب کند. نتایجی که به گواه خودش تحت تاثیر  زمان طولانی پرواز و شرایط اب و هوایی آن کشور بود.

رده‌بندی نهایی وزنه‌برداران برتر دسته به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم:
حرکت یک ضرب:
۱- علی داودی: ۱۹۳ کیلوگرم
۲- لالایان از ارمنستان :۱۹۲ کیلوگرم
۳- هانزنکو از اوکراین :۱۷۲

حرکت‌ دو ضرب:
۱- لالایان از ارمنستان :۲۲۷ کیلوگرم
۲- علیرضا یوسفی: ۲۲۵ کیلوگرم
۳- علی داودی: ۲۲۵ کیلوگرم (۲۹ کیلوگرم رکورد نوجوانان جهان را به نام خود ثبت کرد)

مجموع:
۱- لالایان از ارمنستان :۴۱۹ کیلوگرم
۲- علی داودی: ۴۱۸ کیلوگرم
۳- علیرضا یوسفی: ۳۹۶ کیلوگرم (۴۴ کیلوگرم رکورد نوجوانان جهان را به نام خود ثبت کرد)

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha