تولید ریزجلبک در حاشیه دریاچه ارومیه گسترش می‌یابد

تبریز- ایرنا- مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از عقد تفاهمنامه همکاری مشترک بین این مدیریت، پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و بخش خصوصی به منظور تولید و پرورش ریز جلبک در حاشیه دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش ایرنا، قاسم جعفروند روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: این تفاهم نامه به منظور بهره برداری بهینه از منابع استان و باتوجه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و به لحاظ برنامه های ارایه شده در سند تدبیر و توسعه استان، مبنی بر برنامه ریزی به منظور تنوع بخشی به تولیدات بخش شیلات و آبزیان، امضا شد.  

وی هدف از تفاهم نامه مربوطه را دستیابی به بیوتکنیک اقتصادی پرورش ریزجلبک در سیستم های مختلف و سویه های( گونه)  متفاوت با اولویت سویه‌های موجود در منطقه، توسعه و تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی بیوتکنولوژی در حوزه پرورش ریزجلبک با مشارکت بخش خصوصی، جلب مشارکت بخش خصوصی جهت توسعه و ترویج صنعت پرورش ریزجلبک به منظور تنوع بخشیدن به محصولات شیلاتی استان در زمین های حاشیه دریاچه ارومیه و استفاده بهینه از ظرفیت های بیولوژیکی و اقتصادی موجود در حاشیه این دریاچه و سواحل آن عنوان کرد.  

جعفروند گفت: در صورت تولید ریز جلبک ها در استان و با توجه به کاربرد جلبک ها در صنایع غذایی، تغذیه، تولید دارو، رنگدانه، مواد شیمیایی و سوخت دستاوردهای اقتصادی فراوانی را شاهد خواهیم بود.  

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در بخش شیلات و آبزیان در اکوسیستم های آبی جلبک ها و فیتوپلانکتون ها بخش مهمی از زنجیره غذایی موجودات آبزی و ماهی ها را تشکیل می دهند و با عملیاتی کردن این تفاهم نامه در سال های آتی زمینه های مساعدی در خصوص سرمایه گذاری و توسعه این محصول را شاهد خواهیم بود و درهای جدیدی برای رونق در تولید و اشتغال در استان گشوده می شود.

۳۰۹۳/۳۰۷۱ 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha