۱۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۸
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83463035
۰ نفر

برچسب‌ها

اهدای نذر خون حسینی تنها در عاشورا خلاصه نشود

قم – ایرنا – مدیرعامل سازمان انتقال خون قم با اشاره به اجرای طرح «نذر خون حسینی از عاشورا تا اربعین» در این استان گفت: تمهیدات ویژه ای برای اهدای کنندگان نذر خون حسینی در تاسوعا و عاشورا در قم فراهم شده است ولی در خواست ما این است که این اهدا تنها به این ۲ روز خلاصه نشود.

مرتضی نوریان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همه ساله در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی،‌ سازمان های انتقال خون در سراسر کشور شاهد حجم بسیار زیادی از علاقه مندان برای اهدای خون و انجام نذر خون هستند که استان قم نیز برای ارائه بهترین خدمت به مراجعه کنندگان تمهیدات ویژه ای در این ایام در نظر گرفته است.

وی با اشاره به آماده باش کامل عوامل این سازمان در ایام تاسوعا و عاشورا ادامه داد: از ساعت ۸ تا ۱۸ مرکز انتقال خون روح الله واقع در میدان روح الله برای ارائه خدمات به شهروندان نوع دوست قم در ۲ بخش بانوان و آقایان در آماده باش کامل است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به حجم بالای مراجعه کنندگان در این ایام به ویژه در ظهر عاشورا به مرکز انتقال خون قم گفت: با توجه به محدودیت زمانی نگهداشت انواع فراورده خونی و محدودیت امکانات،‌ درخواست ما از عزاداران و مردم نوعدوست قم این است که نذر خون حسینی را تنها در عاشورا محدود نکرده و این نذر را تا اربعین حسینی ادامه دهند.

نوریان ادامه داد: میزان نگهداشت گلبول قرمز متراکم یک ماه، پلاکت فرزیس بین سه تا پنج روز و پلاسما که در تولید دارو برای بیماری‌های خاص بسیار مهم است در دمای منفی ۴۰ درجه تا ۲ سال قابل نگهداری است.

مدیرکل انتقال خون قم، با بیان اینکه درهر ۱۰ دقیقه یک واحد خون در مراکز درمانی توزیع می شود، گفت: با توجه به ضرورت رعایت استانداردهای بهداشتی هیچ گونه واحد سیاری در ایام تاسوعا و عاشورا برای اهدای خون در سطح شهر مستقر نشده و تنها این اقدام از طریق مرکز انتقال خون روح الله قم میسر است.

وی به همراه داشتن کارت ملی برای اهدای خون را ضروری دانست و افزود: سن بین ۱۸ تا ۶۰ سال، وزن بالای ۵۰ کیلوگرم، نداشتن کمبود خون و همچنین سالم بودن شرایط عمومی بدن از جمله شرایطی است که افراد با دارا بودن چنین شرایطی می توانند برای اهدای خون اقدام کنند.

شهروندان برای دریافت زمان نوبت جهت اهدای خون می‌توانند به سامانه www.IBTO.ir مراجعه تا در زمان اعلام‌شده به پایگاه انتقال خون مراجعه کنند.

قم دارای ۲ پایگاه انتقال خون واقع در خیابان ۱۵ خرداد و همچنین میدان روح‌الله است که این مراکز میزبان اهداکنندگان خون هستند.

۷۴۰۴/ ۶۱۳۳/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =