۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۹
کد خبرنگار: 1934
کد خبر: 83462972
۴ نفر

برچسب‌ها

ممنوعیت‌های عزاداری در محرم

همدان- ایرنا- با توجه به ورود برخی از بدعت ها و خرافات به آئین های عزاداری ماه محرم، نیروی انتظامی باید و نبایدهای عزاداری در این ماه را تبیین و در نشستی با هیات های حسینی این موضوع را اطلاع رسانی کرد؛ ممنوعیت هایی که امسال شامل مواردی همچون استفاده از برخی آلات موسیقی، قمه زنی و راه اندازی کاروان علامت کشی می‌شود.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان همدان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: استفاده از آلات موسیقی در هیات های عزاداری به استثنای طبل و سنج مرسوم، ممنوع است.

حسین بشری به عزاداران امام حسین(ع) توصیه کرد: از انحراف، خرافات دینی، بدعت های شرعی نظیر قمه زنی، راه اندازی کاروان علامت کشی و استفاده از تصاویر منتسب به ائمه معصومین (ع) پرهیز کنند.

وی بر ضرورت جلوگیری از ایجاد راه بندان و اختلال در عبور و مرور در هنگام عزاداری و حرکت هیات ها و ضرورت همکاری با پلیس یاران محرم حاضر در هیات ‌های سوگواری تاکید کرد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان همدان همچنین خواستار رعایت زمان معین برای فعالیت هیات ها و حسینیه ها حداکثر تا ساعت ۲۴ شد و گفت: چنانچه هیات ها متقاضی عزاداری پس از این ساعت هستند باید بلندگوی بیرون مسجد یا حسینیه را قطع کنند.

بشری بیان کرد: برای جلوگیری از بروز حوادث ناخوشایندی شامل سرقت، آتش سوزی، اتصال برق و نشت گاز باید اصول ایمنی مورد توجه قرار گیرد همچنین هیات ها با نحوه استفاده از تجهیزات و امکانات ایمنی مانند کپسول اطفای حریق آشنا باشند.

وی تاکید کرد: رعایت ارزش ها و معیارهای مکتب اسلام و حماسه عاشورا از جمله فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر باید مورد توجه عزاداران حسینی قرار گیرد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان همدان بیان کرد: به منظور ایجاد نظم و امنیت و جلوگیری از وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی و پیشگیری از ایجاد گره های ترافیکی باید با عوامل نیروی انتظامی همکاری و تعامل داشت.

بشری افزود: همه ساله نماز ظهر عاشورا و روز سوم در میدان امام خمینی (ره) با استقبال پرشور عزاداران اقامه می شود که باید در هنگام برپایی نماز از نواختن طبل، سنج و مدیحه سرایی خودداری کرد.

وی از دارندگان وسایل نقلیه خواست در روزهای تاسوعا، عاشورا و سومین روز شهادت امام حسین(ع) و یارانش از آوردن وسایل نقلیه شخصی به محدوده مرکزی شهر خودداری و به منظور حفظ سلامت عزاداران و هیات های مذهبی از حرکت در بلوارها و مسیرهای تندرو پرهیز کنند.

بشری اظهار داشت: ذبح احشام در مسیرهای اصلی احتمال بروز بیماری ها و آلوده کردن معابر را افزایش می دهد بنابراین می طلبد در این زمینه اصول بهداشتی رعایت شود.

۷۵۲۶/۲۰۸۷/۲۰۹۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =