ارزش طرح‌های آزادراهی‌ کشور ۵۰۰ هزار میلیارد ریال است

مشهد- ایرنا- معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: ارزش طرح های در دست ساخت آزادراهی و یا طرح‌هایی که با سرمایه گذار برای ساخت آزادراه به توافق انجامیده ۵۰۰ هزار میلیارد ریال است.

جلال بهرامی شامگاه دوشنبه در جریان بازدید میدانی از کارگاه اجرایی ساخت آزاد راه مشهد-چناران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس محاسبات سرانگشتی و کارشناسی عرفی، ایران نیازمند ساخت ۵۰ هزار کیلومتر آزاد راه است در حالی که هم اکنون طول آزاد راه های ساخته شده و یا در حال ساخت در کشور حدود سه هزار کیلومتر است.

وی با بیان اینکه هنوز ساخت راه های کریدوری مرزی کشور را آغاز نکرده ایم اضافه کرد: در حال حاضر برآوردی از میزان ساخت این راه های کریدوری و ارتباطی در کشور انجام نشده است.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور همچنین با اشاره به احداث آزادراه ۵۴ کیلومتری مشهد-چناران گفت: این طرح در محیط کوهستانی قرار ندارد لذا مشکلی از نظر جسم راه و احداث نخواهد داشت و به لحاظ وفاق و حمایت مسئولان استانی هم به طور قطع طرح موفقی خواهد بود.

بهرامی افزود: حداکثر سرعت مجاز خودرو در این آزادراه ۱۳۰ کیلوتر در ساعت در نظر گرفته شده که تاکنون در کشور اجرا نشده است.

بر اساس اعلام شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تا سال ۱۳۹۹ خورشیدی حدود۶۰۰ کیلومترآزادراه در ایران به بهره‌برداری خواهد رسید.

ساخت آزاد راه مشهد-چناران از یکم فروردین سال ۹۸ به صورت رسمی و طی قراردادی ۳۶ ماهه آغاز شد که وزارت راه و شهرسازی ساخت ۳۰ درصد به همراه تملک زمین طرح و  آستان قدس رضوی نیز ساخت ۷۰ درصد بقیه طرح را برعهده دارد. این طرح هم اکنون هشت درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

خراسان رضوی ۲۰ هزار و ۵۷۵ کیلومتر راه دارد که شش هزار و ۴۲۲ کیلومتر آن بین شهری و ۱۴ هزار و ۱۵۲ کیلومتر آن راه روستایی است.

تاکنون دو آزادراه مشهد - باغچه و کنارگذر شمالی مشهد در مجموع به طول ۱۱۲ کیلومتر در خراسان رضوی ساخته شده است.

۳۲۲۱/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =