۱۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۵
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83462671
۰ نفر

برچسب‌ها

موگرینی بر تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ برجام تأکید کرد

تهران- ایرنا- مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه بار دیگر بر تلاش اروپا برای حفظ برجام تأکید کرد.

به گزارش وب سایت رسمی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی روز دوشنبه در نشست سالیانه سفرای کشورهای اروپایی در بروکسل، گفت: ما به دنبال نجات توافق هسته ای (برجام) هستیم.

وی در آخرین کنفرانس خود افزود: ما برای حفظ توافق هسته ای در حال بررسی روش‌های نوآورانه و همکاری با سازمان ملل متحد هستیم.

مشاور فدریکا موگرینی مسؤول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه از کناره گیری قریب الوقوع وی از سمتش خبر داد.

"سابرینا بلوسی" در پیامی در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: موگرینی بزودی با سمت خود به عنوان مسؤول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا خداحافظی می کند.

وی نوشت: موگرینی این موضوع را در نشست سالیانه سفرای اتحادیه اروپا بیان کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه نیز در گزارشی از نشست دو روزه وزیران دفاع و خارجه اتحادیه اروپا در هلسینکی فنلاند، عنوان کرد که توافق هسته ای ایران و دفاع اروپایی از محورهای این نشست بود.

موگرینی در این گزارش که در وبلاگ رسمی اش منتشر شد، گفت؛ در نشست وزیران دفاع اتحادیه اروپا که پنجشنبه و جمعه گذشته در هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار شد، برای نخستین بار «تغییرات اقلیمی»  به عنوان تهدیدی علیه امنیت جمعی اروپا شناسایی شد.

به گفته وی، در این نشست همچنین برای نخستین بار درباره چگونگی مقابله با فجایع طبیعی، منازعات ناشی از تغییرات اقلیمی و کاهش تأثیرات زیست‌محیطی سامانه‌های دفاعی به عنوان موضوعات دفاعی بحث و تبادل نظر شده است.

موگرینی تأکید کرد که در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا، مسائل مربوط به غرب آسیا از جمله سوریه و خلیج فارس و راه‌های حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز بررسی شد.

موضوع برجام و ایران در نشست چهارجانبه میان موگرینی و وزیران خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه نیز مطرح شد.

به گزارش ایرنا، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از خروج از نشست هلسینکی در جمع خبرنگاران، گفت: اروپا ضمن ادامه تلاش ها برای حفظ توافق جامع (هسته ای) سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران، از هر پیشرفتی در ورای برجام برای حفظ آن نیز استقبال می کند.

موگرینی افزود: وظیفه من حفاظت از اجرای کامل توافقات موجود است؛ اما چنانچه قرار باشد اقدامات دیگری نیز بر اساس برجام و برای تکمیل آن شکل گیرد، اتحادیه اروپا از آن اقدامات استقبال می کند.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز روز جمعه پس از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در فنلاند، گفت که بروکسل به تلاش‌های خود برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران ادامه خواهد داد.

ماس پس از گفت‌ وگو با همتایان انگلیسی و فرانسوی اش در هلسینکی فنلاند، افزود: اروپا تلاش‌های دیپلماتیک برای حفظ توافق هسته‌ای برجام را افزایش خواهد داد.

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز در جمع خبرنگاران، گفت: وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست هلسینکی خواهان حفظ توافق هسته ای ایران و حفظ امنیت آبراهه  تجاری خلیج فارس بودند.

راب افزود: کشورهای اروپایی در صدد هستند که با همکاری یکدیگر، ایران را به ادامه حضور در این توافق ترغیب کنند.

وزیر امور خارجه انگلیس تأکید کرد: توافق هسته ای تنها گزینه روی میز است که می تواند ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای باز دارد.

«دیدیر ریندرز» وزیر امور خارجه و معاون نخست‌وزیر بلژیک روز جمعه در هلسینکی اعلام کرد: در تلاشیم مفاد برجام را اجرا کنیم و گفت‌ وگوی دیپلماتیک با ایران برای اتحادیه اروپا از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است.

ریندرز افزود: ما نگران مسائل امنیتی و آزادی کشتیرانی هستیم و می کوشیم تا مفاد برجام را اجرا کنیم. پیدا کردن راه‌هایی برای تضمین آزادی کشتیرانی در منطقه و در عین حال، همکاری با ایران برای اجرای صحیح توافق هسته‌ای اولویت ماست.

موگرینی و امضا کنندگان اروپایی برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) در این نشست که به فاصله اندکی پس از نشست سران گروه ۷ در فرانسه برگزار شد، مواردی که در همین ارتباط در دیدار سران این کشورها در شهر "بیاریتز" مطرح شده، را پیگیری کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =