تاکید بر لزوم شکل گیری شبکه نخبگان جهان اسلام

تهران- ایرنا- اساتید شرکت کننده در شورای هماهنگی و علمی همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام با بیان اینکه کشورهای مسلمان دارای اشتراکات فراون و مشکلات یکسان هستند، اعلام کردند: رفع این مشکلات و هم افزایی بین مسلمین، نیازمند شکل گیری گفت وگو بین نخبگان مسلمان است.

نشست شورای هماهنگی و علمی همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با حضور اساتید و مسئولان گروه های علمی این دانشکده و همچنین نهادهای همکاری کننده با این همایش بین المللی برگزار شد.

هدف از این نشست ارائه راهکار و هم اندیشی بین اساتید برای تبیین چارچوب های برگزاری این همایش و همچنین ارتقاء کیفیت و استانداردهای بین المللی و علمی آن بود. این همایش قرار است خرداد سال آینده در تهران برگزار شود.

دانشگاه علامه طباطبایی باید تبدیل به دانشگاه بین المللی شود

«علی اکبر تاج مزینانی» رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست با بیان اینکه این دانشگاه باید تبدیل به دانشگاه بین المللی شود، گفت: برای رسیدن به این هدف راهبردهای مختلفی در پیش گرفته شده است. یکی از راهبردها محور قرار دادن جهان اسلام است. در واقع برای بین المللی سازی دانشگاه علامه محور اصلی فعالیت های خود را جهان اسلام و ارتباط گیری با این حوزه تمدنی قرار داده دایم. 

این استاد دانشگاه با تاکید بر این مسئله که توجه به دنیای اسلام به معنی نادیده گرفتن مناطق دیگر جهان نیست بلکه اولویت دادن به جهان اسلام است، اظهار کرد: در همین حوزه دو فصلنامه مطالعات فرهنگی و اجتماعی تا ده روز آینده به زبان انگلیسی منتشر می شود تا هم افزایی عملی را در جهان اسلام به وجود آورد. در این مجله سعی کردیم از اندیشمندان برجسته جهان اسلام استفاده کنیم.

وی یکی دیگر از راهبردهای بین المللی سازی دانشگاه علامه طباطبایی را برگزاری همایش های بین المللی دانست و ادامه داد: در همین زمینه اردیبهشت سال گذشته همایش بین المللی سیاستگذاری اجتماعی در جهان اسلام را برگزار کردیم که حدود ۱۵۰ چیده مقاله به همایش رسید که ۸۰ تا از آن ها برای اساتید خارجی بود و حدود چهل اندیشمند خارجی در این همایش با هزینه شخصی خود شرکت کردند. مقالات برگزیده و چیکده ها در قالب کتابی چاپ شده و در اختیار علاقه مندان است.

تاج مزینانی  افزود: در ادامه همین مسیر خرداد سال آینده همایش جامعه و فرهنگ در جهان اسلام را برگزار می کنیم. رویداد علمی که تلاش داریم در شان حوزه علوم اجتماعی جهان اسلام باشد.  یکی از اهداف اصلی این همایش شبکه سازی با محوریت نهادهای علمی داخل کشور در سطح جهان اسلام است. در واقع می خواهیم با این سلسه همایش های شبکه نخبگان جهان اسلام را شکل دهیم.

 وی با بیان اینکه از دیپلماسی علمی و تولیدات علمی مشترک در جهان اسلام غفلت کرده ایم، گفت: از نهادهادی داخلی انتظار می رود در این همایش به دانشگاه کمک کنند تا شبکه نخبگان جهان اسلام را بتوانیم شکل دهیم. چرا که این اقدام برای منافع ملی کشور سودمند است.

این همایش تهدیدها علیه ایران را تبدیل به فرصت می کند

«هادی خانیکی » استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی هم در این نشست با بیان اینکه این همایش در امتداد همایش سال گذشته برگزار می شود گفت: علرغم این امتداد همایش امسال به دلیل شرایط تحریمی کشور و فشار های غیر قانونی که بر ایران اعمال می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین این همایش ظرفیت خوبی دارد تا تهدیدها علیه ایران را تبدیل به فرصت کنیم.

وی ادامه داد: در این همایش می توانیم با منطق علمی و کار فرهنگی با جهان اسلام مواجه شویم و دیالوگ را حتی با کشورهایی که با آن ها دچار مشکل شده ایم را برقرار کنیم. در همین راستا در چند سال گذشته هم در دانشگاه علامه طباطبایی و سازمان ارتباطات اسلامی گفت وگو های ایرانی- عربی آغاز شده و دبیرخانه آن هم در دانشگاه شهید بهشتی شکل گرفته است. بنابراین قدم های خوبی در این مسیر برداشته شده است.

وی با بیان اینکه گسترش ارتباطات منطقه ای در شرایط تحریمی ایران اقدام ارزنده ای است، اظهار کرد: از ظرفیت این همایش می توانیم برای گسترش ارتباط نهادی بین دانشگاه و نهادهابی فرهنگی استفاده کنیم. نهادهای فرهنگی از این همایش استقبال کرده اند و فرصت خوبی است دانشگاه ها با نهادهای فرهنگی پیوند بخورند.

خانیکی با بیان اینکه تنها نباید به فراخون مقاله و چاپ آن ها اکتفا کرد گفت: علاوه بر این مسئله باید تلاش شود از اندیشمندان برجسته جهان اسلام دعوت شده و ارتباطات با آن ها مستحکم شود چرا که سخن آنان در بین افکارعمومی جهان اسلام اثر گذار است.

همسایگان باید در اولویت قرار بگیرند

«محمد باقر خرمشاد» استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و دبیر شورای راهبردی روابط خارجی هم در ادامه این نشست با بیان اینکه همایش موضع بسیار مهمی را انتخاب کرده است، گفت:   مسائل فرهنگ و جامعه هم به نحوی هستند که فقط ما گرفتار آن نیستیم بلکه اکثر کشورهای اسلامی گرفتار آن هستند و مسائل مشترکی با هم دارند.

وی ادامه داد: در این همایش جهان اسلام یکپارچه دیده شده است که قابل مطالعه است و این مسئله نوآوری و ابتکار خوبی است. این امر هم ذهن ما را گسترده تر می کند تا در مواجهه با مسائل کشور های دیگر خود را بهتر بشناسیم و هم اینکه مسئله خود را به جهان اسلام عرضه کنیم.

خرمشاد جهان اسلام را دارای گستره وسیعی دانست که همایش را نیازمند تمرکز بر روی کشور های خاصی می کند و ادامه داد: در این مسیر در ابتدا باید کشور های همسایه در اولویت قرار بگیرند. در مرحله دوم باید کشور های آسیای جنوب شرقی مانند اندونزی و مالزی مورد توجه قرار بگیرند.بعد از این دو ناحیه نهادهای بین المللی به دلیل ظرفیت های گسترده و توان اقناع سازی افکار عمومی باید مرود توجه همایش قرار بگیرد و از آن ها در همایش نمایندگانی حضور داشته باشند.

دبیر شورای راهبردی راوبط خارجی حضور انجمن های علمی را برای برگزاری هر چه بهتر همایش ضروری دانست و گفت: در همین زمینه شورای راهبردی روابط خارجی آمادگی دارد تمام توان خود را در اختیار مسئولان همایش قرار دهد و از اندیشمندانی که با این شورا در ارتباط هستند برای حضور در همایش دعوت کند.

احتمال کاهش تعداد اساتید خارجی وجود دارد

«ماندانا تیشه یار» مدیر دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان این نشست با بیان اینکه جوامع اسلامی که در کشورهای غیر اسلامی حضور دارند هم باید موردتوجه قرار بگیرند، گفت: به عنوان مثال کشور هند جمیت مسلمان زیادی دارد که نباید مرود غفلت همایش باشند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از الزامات تاثیر گذاری همایش سلسه وار بودن آن هست که در همین زمینه برنامه ریزی های لازم برای این امر صورت گرفته است. همچنین اثرگذاری همایش از راه تبلغ و اطلاع رسانی صورت می گیرد که در همین حوزه دفتر مدیریت های همکاری های بین المللی دانشگاه علامه تمام توان خود را بسج کرده است.

وی با بیان اینکه با توجه به تحریم ها امکان کاهش حضور اساتید خارجی در این همایش به نسبت همایش سال گذشته وجود دارد، گفت: تبادل دانش و اطلاعات در حوزه علوم اجتماعی و میان رشته ای در میان کشورهای اسلامی و همچنین گفت وگوی اجتماعی بین محققان و دانشگاهیان جوامع مسلمان در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف اصلی این همایش است.

تیشه یار افزود: شناخت تلاش های صورت گرفته در زمینه علوم اجتماعی بومی در جوامع مسلمان  و ایجاد شبکه های تخصصی محققان علوم اجتماعی در جهان اسلام با محوریت نهادهای علمی داخل کشور  و همچنین جذب مقالات با کیفیت بالا برای دوفصلنامه جامعه و فرهنگ در جهان اسلام از دیگر اهداف برگزاری همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام در خرداد سال 1399 است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =