پردیس تئاتر تهران با نمایش‌های آیینی حال و هوای محرمی می‌گیرد

تهران-ایرنا-معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به رونمایی از قطعه عاشورایی «نوای نی‌نوا» گفت: نمایش‌های آیینی مذهبی در پردیس تئاتر تهران اجرا می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، علیرضا زندوکیلی در تشریح ویژه برنامه‌های این سازمان به مناسبت ماه محرم اظهارداشت: نخستین سوگواره «اقوام عاشورایی» با هدف معرفی آیین‌های اقوام ایرانی در پاسداشت حماسه عاشورا شامل آیین‌هایی از جمله شروه‌خوانی، چاووشی‌خوانی، نخل‌گردانی و نقالی و پرده‌خوانی به زبان ترکی و عربی است که به دبیری فرهنگسرای خانواده برگزار می‌شود.

رونمایی از ۳ نمایش در پردیس تئاتر تهران
زندوکیلی از اجرای ۴ نمایش در ماه محرم خبر داد و گفت: نمایش «خاتون» به کارگردانی حسین عالم بخش، نمایش «تا رقیه» به کارگردانی محراب رحمتی و نمایش «پای دیوار کودکی» به کارگردانی فهیمه میرزا حسینی با محوریت کودکان عاشورا همزمان با آغاز محرم در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می‌روند.
وی افزود:همچنین نمایش «بازی تعزیه» نمایشی عروسکی ویژه کودکان و نوجوانان است که به همت مدیریت امور نمایشی در سه فرهنگسرا اجرا خواهد شد.

برپایی چهار نمایشگاه تجسمی
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برگزاری چهار نمایشگاه تجسمی همزمان با آغاز محرم خبر داد و گفت: نمایشگاه عکس «با کاروان» با موضوع عزاداری عاشورا در دهه قاجار در باغ‌موزه هنر ایرانی برگزار می‌شود.
وی افزود: این موزه همچنین با ویژه‌برنامه «شور حماسه» با هنر مفهومی در حوزه قیام کربلا میزبان علاقه‌مندان است.
زندوکیلی بیان کرد: نمایشگاه عکس‌های آیینی همراه با نشست‌های پژوهشی ویژه در نگارخانه لاله برپا خواهد شد.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: نمایش مجموعه‌ای از آثار خوشنویسی علی شیرازی با عنوان «کتیبه‌های عاشورایی» در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) و نمایشگاهی از عکس‌های عاشورایی مهدی توکلیان از دیگر رویدادهای ویژه ماه محرم است.

رونمایی از نوای نی نوا
وی در تشریح برنامه‌های مدیریت امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت سالگرد واقعه عاشورا گفت: «نوای نی‌نوا» با آهنگسازی بابک ربوخه و با صدای متین رضوانی‌پور قطعه‌ای عاشورایی است که به همت این مدیریت تولید شده و آیین رونمایی از آن در ماه محرم برگزار می‌شود.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: ویژه‌برنامه «آوای محرم» برای معرفی و بررسی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی و مناسبت آنها با موسیقی دستگاهی ایرانی با تقدیر از چهار چهره برجسته این هنر برگزار خواهد شد.
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همزمان با ماه‌های محرم و صفر سال ۱۴۴۱ هجری قمری مصادف با ۱۳۹۸ هجری شمسی، ۳۵ عنوان برنامه در قالب ۳هزار اجرای متنوع با عنوان کلی «جلوه سوگ» را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برگزار می‌کند.
تهرام/۷۲۴۵//۶۱۳۹

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =