۱۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۳
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83462584
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آغاز رزمایش‌های پاکستان همزمان با آماده‌باش نیروی دریایی هند

اسلام آباد- ایرنا- با تشدید تنش ها میان رقبای سنتی جنوب آسیا بر سر کشمیر و اعلام آماده‌باش نیروی دریایی هند، رزمایش‌های نظامی پاکستان روز دوشنبه در سواحل «کراچی» آغاز شده است.

نیروی دریایی پاکستان هفتمین رزمایش به نام «شمشیر بحر» و دومین رزمایش به عنوان «ترسیل بحر» را آغاز کرد و در مراسم افتتاحیه آن «عارف علوی» رئیس جمهوری این کشور حضور داشت.

رزمایش‌های نیروی دریایی پاکستان در حالی برگزار می شود که تقریباً یک هفته پیش با افزایش تنش ها میان اسلام آباد و دهلی بر سر کشمیر، تهدید حمله تروریستی، نیروی دریایی هند را به حال آماده باش در آورد.

بر پایه گزارش رسانه های هندی، سخنگوی وزارت دفاع این کشور اعلام کرد: با توجه به گزارش سازمان های اطلاعاتی، نیروی دریایی آمادگی کامل خود را حفظ می کند و نظارت شدید و دقیق بر آب ها و سواحل این کشور ادامه دارد.

این در حالی است که ایالت تامیل نادو نیز به حال آماده باش در آمده است.

به گزارش رادیو دولتی پاکستان، رئیس جمهوری این کشور با ایراد سخنانی در جمع فرماندهان نیروی دریایی، از تنش ها میان پاکستان و هند سخن گفت و اعلام کرد: اسلام آباد تا حل مناقشه کشمیر، برای حمایت از مردم این منطقه عقب نشینی نخواهد کرد.

عارف علوی آنچه را که اقدامات منفی هند خواند، به ضرر منطقه دانست و همچنین دهلی نو را به ضربه زدن به طرح راهروی مشترک اقتصادی پاکستان و چین متهم کرد.

رزمایش های شمشیر بحر و ترسیل بحر هر دوسال یک بار با حضور نیروی دریایی، زمینی و هوایی پاکستان در بندر کراچی برگزار می شود.

چند فروند ناو، بالگرد، هواپیمای گشت‌زنی، هواپیمای جنگنده و شناورهای تدارکاتی و نیروهای ویژه نیروی دریایی ارتش این کشور در این رزمایش مشارکت دارند و علمیات دریایی گسترده ای را در قالب رزمایش انجام خواهند داد.

پس از تصمیم دولت دهلی نو برای لغو امتیازات منطقه جامو و کشمیر، نیروهای زمینی، هوایی و دریایی هند به حال آماده باش قرار گرفتند.

تشدید تنش ها میان پاکستان و هند بر سر کشمیر به اواسط ماه گذشته برمی گردد؛ زمانی که دولت دهلی نو در آن روز از لغو اصل امتیازات ویژه کشمیر تحت کنترل هند که در قانون اساسی این کشور برای این منطقه در نظر گرفته شده بود، خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، منطقه جامو و کشمیر به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در مسایل داخلی از خودمختاری برخوردار بودند.

پاکستان و هند، کشمیر دارای اکثریت مسلمان ‌نشین را بخشی از قلمرو خودشان می‌ دانند. این دو کشور در گذشته دو بار بر سر کشمیر با یکدیگر جنگ کردند.

پس از لغو اختیارات ویژه منطقه کشمیر از سوی هند، پاکستان مبادلات تجاری و فرهنگی با هند را قطع، سفیر هند را اخراج کرد و سطح تعاملات دیپلماتیک میان دو کشور را کاهش داد.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =