از یک رکورد زنی در صداوسیما تا پخش وقت صبح از امشب

تهران- ایرنا- پخش سریال «وقت صبح» از امشب و قرار گرفتن نام برنامه «عصر جدید» در صدر جدول پرمخاطب ترین برنامه تلویزیونی در مرداد ۹۸ از جمله اخبار مهم امروز صداوسیما بود.

امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که در این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم.

عصر جدید پرمخاطب ترین برنامه مرداد ۹۸ 

براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما از پر مخاطب ترین برنامه‌های سیما در مرداد ۹۸، عصر جدید شبکه سه با ۶۲.۴ درصد پربیننده ترین برنامه تلویزیون شد و شبکه نسیم نیز با ۵ برنامه از میان ده برنامه پرمخاطب در صدر شبکه‌های سیما قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مرکز تحقیقات صداوسیما در نظر سنجی مرداد امسال با اعلام میزان برنامه‌های پربیننده هر شبکه، آمار بیننده‌های تلویزیون را در دومین ماه تابستان ۸۰.۳ درصد اعلام و ۱۰ برنامه پرمخاطب سیما را معرفی کرد. به این ترتیب، عصر جدید از شبکه سه، منتخب دورهمی و کودک شو از شبکه نسیم، مستند حیات وحش از شبکه مستند، سمت خدا از شبکه سه، به خانه برمی‌گردیم از شبکه پنج، وقتشه از شبکه نسیم، دستپخت از شبکه یک، ویتامین خ از شبکه نسیم و خانه ما از شبکه نسیم، ۱۰ برنامه پرمخاطب سیما هستند.

در این نظر سنجی  با جامعه آماری افراد ۱۲سال و بالاتر در تهران و ۳۲ شهر دارای مرکز صدا وسیما ۸۰.۳ درصد پاسخ گویان بیننده برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران بوده اند. این آمار شامل همه برنامه‌های سیما در قالب های فیلم و سریال، مسابقه، سخنرانی، گفت‌وگو، برنامه‌های ورزشی و  اخبار  بوده است.

بر اساس این نظر سنجی ۷۰.۶ درصد پاسخگویان بیننده حداقل یکی از برنامه‌های در حال پخش سیما بوده اند که بر اساس آن زنان با آمار ۷۳درصد، بیش از مردان «۶۷.۹درصد» به تماشای تلویزیون نشسته اند.

در شبکه یک سیما از ده برنامه بررسی شده میزان بیننده برنامه «دستپخت» با ۱۸.۴درصد بیش از برنامه‌های این شبکه بوده است و ۸۳.۲ درصد بینندگان دستپخت در حد زیاد از این برنامه رضایت داشته‌اند.

برنامه‌های سیمای خانواده با ۱۳.۳ درصد، پایش با ۱۲.۱درصد و صبح بخیر ایران با ۱۱.۸ درصد در رتبه‌های بعدی این فهرست از نظر میزان بیننده بوده اند.

 درشبکه دو نیز که شبکه ای با رویکرد خانواده است برنامه «مسابقه محله» بیشتر از ۹ برنامه دیگر این شبکه بیننده داشته است. این مسابقه با ۱۱.۸درصد رتبه اول و برنامه‌های هزار راه نرفته با ۹.۳ درصد، زنده باد زندگی با ۸.۷ درصد و ورزش از نگاه دو با ۶.۴ درصد نظر بینندگان این شبکه را جلب کرده است.

از ۹ برنامه شبکه سه برنامه عصر جدید با ۶۲.۴درصد بیشترین بیننده را به خود اختصاص داده است و میزان رضایت از برنامه عصر جدید نیز در این بازه یکماهه ۸۸.۶درصد و در حد زیاد بوده است.

برنامه‌های سمت خدا با ۲۳.۳درصد، طبیب با ۷.۱درصد و سلام صبح به خیر با ۶.۷درصد در رتبه‌های بعدی این نظر سنجی در شبکه سه بوده اند.

در شبکه ۴ سیما از میان ۴برنامه مورد بررسی، برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» با ۲.۱درصد پربیننده تر از برنامه‌های «زاویه» با ۱.۸درصد، شب های هنر با ۱.۶درصد و قصه شب با ۱.۵درصد بوده است.

در شبکه پنج سیما نیز از ۹برنامه بررسی شده برنامه «به خانه بر می‌گردیم» با ۲۲.۳ درصد در صدر جدول علاقمندی بیننده‌های این شبکه قرار داشته است و برنامه‌های درشهر و شب فیروزه ای هرکدام با ۸.۹درصد و مستند پنج با ۷.۱ درصد رتبه‌های دوم تا چهارم را کسب کرده اند.

از بین ۶ برنامه بررسی شده شبکه مستند برنامه «حیات وحش» با ۳۰.۴درصد بیشترین بیننده را داشته و برنامه «همسفر» با ۸.۲درصد، تاریخ شفاهی با ۵.۵درصد و ۳۶۰درجه با ۴.۷درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

شبکه نسیم در میان ۷ برنامه بررسی شده بالاترین میزان مخاطب را در برنامه دورهمی‌با ۴۹درصد بیننده داشته و برنامه‌های «کودک شو» با ۳۹.۴ درصد، «وقتشه» با ۱۸.۷درصد و ویتامین خ با ۱۶ درصد بیننده در رتبه‌های بعدی هستند.

در این نظر سنجی از میان ۴ برنامه بررسی شده شبکه سلامت، برنامه ضربان با ۱۳.۷درصد پربیننده تر از دیگر برنامه‌ها بوده است و برنامه‌های «مادر، کودک، تندرستی» با ۸.۸درصد، «دهکده تندرستی» با ۷.۳درصد و «حال خوب » با ۴.۹ درصد در مراتب بعدی علاقمندان این شبکه قرار دارند.

از ۶ برنامه بررسی شده شبکه قرآن سیما برنامه «یاد خدا» با ۹.۶درصد بیننده مقبول تر از برنامه‌های، تلاوت های درخواستی» با ۸.۱درصد، «مسابقه اسرا » با ۵.۷درصد و «طرح ملی بشارت» با ۴.۹درصد بوده است.

ویدئو چک در میان ۴ برنامه بررسی شده شبکه ورزش سیما با ۱۳.۹درصد بیننده اول شده و برنامه‌های لذت فوتبال با ۱۲.۵درصد، «از شنبه» با ۵.۵درصد و «ورزش صبحگاهی» با ۵.۴درصد بیننده در رتبه‌های بعدی هستند.

در شبکه آموزش در میان ۶ برنامه بررسی شده برنامه «دکترسلام» با ۱۳.۸ درصد بیننده در صدر علاقمندی مخاطبان این شبکه قرار گرفته است و برنامه ای «قندپهلو» با ۹.۳، «صبحی دیگر با ۷درصد و «من می تونم » با ۲.۱درصد پس از آن قرار گرفته اند.

از ۷برنامه بررسی شده در شبکه افق نیز برنامه «مستند مسابقه فرمانده» با ۹.۸درصد اولین انتخاب بیننده‌ها بوده است و برنامه‌های «جهان آرا» با ۵درصد، «عصرانه» با ۳.۴درصد و «دیده شو » با ۱.۷ درصد انتخابهای بعدی آن‌ها بوده اند.

«وقت صبح» از امشب روی آنتن شبکه یک 

مجموعه تلویزیونی «وقت صبح» از امشب روی آنتن شبکه یک می رود. سریال وقت صبح  برای پخش در دهه اول محرم از ۱۱ شهریور تا ۱۸ شهریور تولید شده بود. این مجموعه تلویزیونی ساعت ۱۰:۱۰ امشب از  شبکه یک سیما پخش شود.

هم چنین تکرار این سریال روز بعد ساعت ۹:۳۰ صبح و ۱۵:۰۰ بعدازظهر از شبکه یک سیما پخش می شود.

مینی سریال «وقت صبح» به کارگردانی جواد میرزا آقازاده با فضایی معنوی و نگاه به مسائل اجتماعی در محله های قدیمی شهر تاریخی سمنان تصویربرداری شده است.

«وقت صبح» که در مرکز صدا و سیمای سمنان و به سفارش مرکز سیمای استان ها تولید شده است، قصه روحانی جوانی را روایت می کند که در موقعیت انتخابی قرار می گیرد و این انتخاب او را با چالش هایی مواجه می سازد.

کاوه خداشناس، نسرین نصرتی، کاظم هژیرآزاد، نگار حسن زاده، صدف بهشتی، سلمان خطی، محمد یگانه، پژمان یاوری، لی لی فرهادپور، حسین صفریان، پناه باقریان، آیسان والی و عزت الله جامعی ندوشن بازیگران سریال «وقت صبح» هستند.

 همزمان با آغاز پخش، تیتراژ پایانی این مجموعه با صدای علی مهدوی‌پور رونمایی شد.

این ترانه با نام «وقت صبح» و با شعری از مولانا جلال الدین محمد بلخی است. ملودی این آهنگ را فرید سعادتمند ساخته، تنظیم میلاد بیضا و میکس و مسترینگ هم کاری از نوید صالح‌زاده است.

بررسی مهم‌ترین جغرافیای تاریخ تشیع در «همراه با فرات»

مستند «همراه با فرات» به کارگردانی فرشاد اکتسابی در جدیدترین قسمت از فصل سوم برنامه «به اضافه مستند» روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

 سی و هفتمین قسمت از فصل سوم برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند»، با بررسی مستند «همراه با فرات» به کارگردانی فرشاد اکتسابی از شبکه مستند پخش خواهد شد. در این قسمت صفاءالدین تبرائیان مورخ و مشاور عالی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و فرشاد اکتسابی کارگردان مستند «همراه با فرات» مهمان برنامه خواهند بود و به بررسی تاریخ معاصر عراق، اتفاقات تاریخی این کشور همسایه ایران و ابعاد کمتر شنیده شده از رژیم بعث می‌پردازند. علاوه بر این، محمد تقی فهیم و سعید قطبی‌زاده به نقد و بررسی فرمی این مستند خواهند پرداخت.

مستند «همراه با فرات» روایتی تاریخی، اجتماعی و سیاسی از کشور عراق است و آگاهی کاملی نسبت به این کشور همسایه ایران به مخاطب می‌دهد. در این مستند، تاریخچه شکل‌گیری عراق پس از جنگ جهانی اول روایت شده و تشکیل حکومت بعث در عراق و روی کارآمدن صدام حسین به تصویر کشیده است.

فرات، رود بسیار مهم عراق است که در طول تاریخ شاهد اتفاقات زیادی بوده است. دو شهر مهم جهان تشیع یعنی نجف و کربلا در کناره این رود به وجود آمده و نام این جغرافیای بسیار مهم، به واسطه ماجرای کربلا و شهادت امام حسین (ع) در تاریخ ماندگار شده است. در مستند «همراه با فرات»، این رود مهم راوی اتفاقاتی می‌شود که در ۱۰۰ سال گذشته به عراق گذشته است.

این مستند برای اولین بار در شبکه مستند و برنامه «به اضافه مستند» رونمایی خواهد شد. این قسمت از برنامه روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روزهای چهارشنبه ۱۳ شهریور ساعت ۹ و جمعه ۱۵ شهریور ماه ساعت ۱۳:۳۰ است.

«به اضافه مستند»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده نشده در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای سیدمحمدعلی صدری‌نیا و کارگردانی محمدرضا رضاییان با دکوری جدید و آیتم‌هایی متنوع سه‌شنبه‌های هرهفته ساعت ۲۰:۳۰ به روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

روایت سرسپردگی به امام حسین (ع) در برنامه «تکیه‌گاه»

«تکیه‌گاه» یکی از ویژه‌ برنامه‌های شبکه دو سیماست که در ایام محرم با محوریت روایت عشق و دلدادگی به سیدالشهداء و با اجرای فرهاد جم روانه آنتن می‌شود.

 برنامه «تکیه گاه» روایتی است از ماجرای عشق و دلدادگی افراد مختلف به امام حسین (ع) به نحوی که این ارادت باعث نقطه عطفی در زندگی‌شان شده است. غالب این اشخاص قصه‌ای از اخلاص و سرسپردگی به اباعبدا... (ع) دارند که در مسیر سعادت و کمال‌شان موثر بوده است.

مهمانان این برنامه متعلق به یک صنف یا حوزه خاص نیستند. ورزشکاری که با توسل به امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) هم بحث اخلاق‌مداری و هم موفقیت در آن رشته ورزشی را توامان به دست آورده، کسی که از طریق شنیدن واقعه کربلا درباره دین اسلام کنجکاو شده، عاشقی کرده و در نهایت به اسلام گرویده است یا ماجرای رزمنده‌های دفاع مقدسی که داستان‌ها و ماجراهای آنها شنیدنی و همسو با ماجرای عاشوراست و ... هر یک راوی داستان خود می‌شوند و حلقه اتصال همه آنها عشق به سیدالشهدا(ع) است.

برنامه «تکیه‌گاه» کاریست از گروه دانش و اقتصاد به تهیه‌کنندگی مرتضی یعقوبی و اجرای فرهاد جم که در ایام محرم از شنبه تا سه‌شنبه ساعت ۲۱ روانه آنتن می‌شود و بازپخش آن روز بعد ساعت ۸:۴۰ خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha