همایش میلیونی اربعین نماد اقتدار نرم جمهوری اسلامی ایران در منطقه است

ارومیه – ایرنا – مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: همایش میلیونی اربعین نماد اقتدار فرامرزی و قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران بین مردم کشورهای منطقه است.

رسول مقابلی روز دوشنبه در نخستین جلسه کمیته نظارت و ارزیابی ستاد استانی اربعین حسینی در آذربایجان‌غربی اظهار کرد: برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی برخاسته از عشق و علاقه پیروان مکتب عاشورا به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بوده و جذبه خاص و رو به رشدی را نسبت به سال‌های قبل با انسجام‌بخشی به هویت شیعه برای زائران میلیونی در کربلا به‌وجود آورده‌است.

وی اضافه کرد: امروز آثار و نفوذ این آیین معنوی با تأسی از فرهنگ و گفتمان ایثار و شهادت در بین کشورهای منطقه و سطح بین‌الملل به خوبی نمایان است.

وی بیان کرد: مراسم اربعین از دیرباز همچون سایر آیین‌های عاشورایی، خودجوش و مردمی بوده و به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و تعداد بالای زائران از ایران و ضرورت ساماندهی سیل عظیم زوار در کشور همسایه و برقراری نظم و امنیت برای شهروندان و زائران ایرانی، جمهوری اسلامی بر اساس توافق صورت گرفته، پشتیبانی معنوی را در این حرکت خودجوش و میلیونی برعهده گرفته‌است.

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری آذربایجان‌غربی ادامه داد: یکی از کمیته‌های فعّال در برگزاری مراسم اربعین حسینی، کمیته نظارت و ارزیابی است که در این راستا با استفاده از تجارب گذشته فعالان این عرصه، با طراحی و اجرای برنامه‌های نظارتی و ارزیابی عملکرد کمیته‌ها در سه مقطع قبل، حین و پایان مراسم در قالب انجام بازرسی‌های دوره‌ای و موردی اقدام خواهد شد.

آیین پیاده‌روی اربعین حسینی در روزهای پس از تاسوعا و عاشورای حسینی آغاز می‌شود و تا روزهای پایانی ماه صفر ادامه می‌یابد.

اربعین امسال مصادف با ۲۷ مهر ۱۳۹۸ است.

۸۱۳۷/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =