۱۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۰
کد خبرنگار: 1057
کد خبر: 83462425
۱ نفر

برچسب‌ها

بروجردی: عملکرد جزیره‌ای، مشکل عمده در کشور است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تاکید بر کار جمعی و نهادی گفت: عملکرد جزیره‌ای مشکل عمده در کشور است؛ هر فردی برای خود کار می‌کند.

اشرف بروجردی در شورای هماهنگی و علمی همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام عصر امروز (دوشنبه) در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: مهم این است که بتوانیم در مجموعه اقدامات، کار جمعی و نهادی را تعریف کنیم که آن نهاد، مرجعیت کار را بر عهده بگیرد.
وی با بیان اینکه فرهنگ اساسا مغفول است، اظهار داشت: ارتباطات کشورها در حوزه دیپلماسی سیاسی بر هر نوع ارتباطات، تفوق دارد؛ در حالی که ارتباطات فرهنگی می تواند حرف نخست را بزند و راه ارتباطی کشورها را بگشاید.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: اگر بتوانیم در حوزه فرهنگی، تعاملات منطقه ای و بین المللی را شکل دهیم، حرفمان در مجامع بین المللی موثر خواهد بود. به عنوان مثال رای سیاسی در سازمان ملل می تواند متاثر از آن پایگاه فرهنگی باشد.
بروجردی با اشاره به اینکه به زبان فارسی به عنوان زبان عموم مردم تاجیکستان، گفت: با وجود این، تعاملات سیاسی آنها با ما زاویه دار است؛ آنها هرگز مدافع منافع جمهوری اسلامی در عرصه های بین المللی نیستند.

ما باید در حوزه فرهنگ، این ارتباطات را به قدری گسترده کنیم که جمهوری اسلامی بتواند مرجعیت پیدا کند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی اضافه کرد: به هر میزان تعاملات ما با کشورهای همسایه بیشتر باشد، نقطه نظرهای ما در مجامع بین المللی موثر خواهد بود به همین دلیل فرهنگ سازی می تواند معنادار باشد.

به گفته وی، برگزاری همایش هایی همچون همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام را به فال نیک گرفت، چرا که می تواند بستری برای مطالعه کسانی باشد که دغدغه این مباحث را دارند.
وی با تاکید بر اینکه همه موضوعات قابل برند شدن برای جهان اسلام را دارد، گفت: یکی از اقداماتی که می توانیم انجام دهیم این است که به کار تحقیقاتی محوریت دهیم نه کار فردی.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: می توان از ظرفیت های علمی این سازمان و اساتید مرجع آن کمک گرفت تا در بحث جامعه و فرهنگ دیدگاه های آنها مورد استفاده قرار گیرد.
وی اظهار امیدواری کرد که حاصل این نشست ها هم بتواند چشم انداز خوبی برای سیاستگذاران ایجاد کند و هم برای جامعه راهکاری ارایه شود تا فرهنگسازی را آغاز کنیم.
وی تصریح کرد: همه ما نسبت به مباحث فرهنگی دچار غفلت هستیم و مردم حتی دریافتی از مدیران جامعه ندارند که کدام رفتار اخلاقی است.
بروجردی اظهار داشت: باید طرح این مسایل در دانشگاه ها و مراکز دیگر، بتواند مقدمه ای برای تسری فرهنگ صحیح اجتماعی بین عامه مردم باشد.
از جمله اهداف همایش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- تبادل دانش و اطلاعات در حوزه علوم اجتماعی و میانرشتهای در میان کشورهای اسلامی  
- گفتگوی اجتماعی بین محققان و دانشگاهیان جوامع مسلمان در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی
- شناخت تلاشهای صورت گرفته در زمینه علوم اجتماعی بومی در جوامع مسلمان  
- ایجاد شبکه/شبکه های تخصصی محققان علوم اجتماعی در جهان اسلام با محوریت نهادهای علمی داخل کشور  
- جذب مقالات با کیفیت بالا برای "دوفصلنامه جامعه و فرهنگ در جهان اسلام"
- انتشار برخی کتب علمی مشترک با انتشارات معتبر خارجی بر اساس مقالات جذب شده در همایش
همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام قرار است خرداد ۱۳۹۹ برگزار شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =