۱۵ هزار اتوبوس درون شهری امسال به سن فرسودگی می رسد

تهران- ایرنا- معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: در حال حاضر ۲۲ هزار دستگاه اتوبوس در ناوگان درون شهری در کشور فعال است که با توجه به سن ۱۰ سالگی برای فرسودگی اتوبوس ها ۱۵ هزار دستگاه اتوبوس امسال به سن فرسودگی می رسد.

حسین رجب صلاحی روز دوشنبه در نشست فصلی مدیران عامل سازمان های پایانه های مسافربری شهرداری ها افزود: همان مشکلاتی که در بحث نوسازی ناوگان تاکسیرانی داریم، در مباحث مربوط به نوسازی ناوگان اتوبوس های درون شهری نیز داریم که یکی از دلایل آن عمل نکردن به تعهدات کارخانه های خودروسازی است.
وی در خصوص سه محور حمل و نقلی تاکسی، اتوبوس و مترو گفت: ۳۲۰ هزار دستگاه تاکسی در کشور وجود دارد که از این تعداد تا پایان امسال ۱۹۰ هزار تاکسی به سن فرسودگی می رسند و نیازمند نوسازی هستند.
صلاحی اضافه کرد: طرح واردات تاکسی گازسوز و برقی نیز در هیات دولت در حال پیگیری است و همچنین بر اساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مقرر شده است دولت از محل صرفه جویی سوخت بابت هر دستگاه تاکسی ۵ هزار دلار پرداخت کند که در حال تغییر این عدد به ۹ هزار دلار برای تاکسی ها هستیم.
وی در ادامه به ناوگان اتوبوسرانی شهری در کشور اشاره کرد و گفت: همچنین در حوزه ناوگان اتوبوسرانی شهری از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور استفاده کردیم و باید ۱۴۲ هزار دلار یارانه از محل صرفه جویی سوخت از دولت برای تامین و خرید اتوبوس های گازسوز بگیریم و در اتوبوس های دیزلی این عدد ۶۷ هزار دلار است.
معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین به وضعیت خطوط مترو در شهرها نیز اشاره کرد و گفت: ۹ کلان شهر در کشور به حوزه مترو ورود پیدا کردند که در ۵ کلان شهر تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز خطوط مترو در حال فعالیت هستند و در شهرهای کرمانشاه، اهواز، قم و کرج خطوط مترو در حال ساخته شدن است.
صلاحی اضافه کرد: ۸۴۰ کیلومتر خطوط مترو برای کشور در نظر گرفته شده که ۳۱۸ کیلومتر آن در حال بهره برداری، ۲۶۹ کیلومتر در حال ساخت و ۲۵۳ کیلومتر در دست مطالعه است.
وی با بیان اینکه با متروی تهران روزانه ۲.۷ میلیون سفر انجام می شود،‌ اظهار داشت: اگر خطوط ۶ و ۷ مترو تهران تکمیل شود و تعداد ناوگان نیز افزایش یابد و سر فاصله قطارها به حدود دو و نیم دقیقه برسد، ظرفیت مسافربری متروی‌ تهران روزانه هفت میلیون سفر خواهد شد.
رجب صلاحی تصریح کرد: در کشور ۸۴۰ میلیون نفر سفر در سال توسط خطوط مترو انجام می شود. 

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha