فرآیند صدور سند مالکیت پارکینگ های عمومی و تعهدی شهر تهران آغاز شد

تهران_ ایرنا_ شهرداری تهران اعلام کرد: فرآیند تدوین ساز و کار صدور سند مالکیت برای پارکینگ های عمومی و تعهدی شهر تهران با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران آغاز شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با بیان اینکه مدیریت زمین به سند مالکیت متکی است گفت: توسعه شهری بدون مدیریت زمین و مالکیت بی معنی است و چون براساس قانون متولی اسناد مالکیت در شهرها ادارات ثبت هستند، ارتباط شهرداری با اداره ثبت اسناد و املاک مفید، موثر و ضروری است.
وی افزود: ما به دنبال هوشمندسازی فرآیندها و حذف مراجعه مستقیم ارباب رجوع به شهرداری هستیم و به همین دلیل ضرورت ایجاد ارتباط بین شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران بیش از قبل،احساس می شود.
گلپایگانی اظهارداشت: به منظور رفع مشکلات حوزه هوشمندسازی جلسه مشترک خوبی با مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک استان تهران داشتیم که در این جلسه به چند موضوع مهم رسیدگی شد.
وی با بیان اینکه موضوع برقراری ارتباط سیستمی بین شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران به منظور حذف استعلامات کاغذی مطرح شد ادامه داد: این هدف با برطرف شدن مشکلات فنی، حقوقی وکارشناسی محقق می شود و امیدواریم بتوانیم با یاری اداره ثبت استان تهران به این هدف برسیم.
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران، بررسی مسأله اسناد مالکیت بازار تهران را یکی دیگر از موضوعات مطرح شده اعلام کرد و گفت: ما در حال بررسی بازار تهران از وجوه مختلف هستیم و یکی از این وجوه روشن شدن وضعیت مالکیت در بازار تهران است.
وی با بیان اینکه مقرر شد در این زمینه با سازمان ثبت کار مشترکی انجام دهیم یادآور شد: رکن سوم مهم رسیدگی به این مسأله مالکان هستند که خوشبختانه هم جامعه اسلامی بازار و هم شورایاری بازار که به تازگی به جمع شورایاران شهر تهران اضافه شده اند دلسوزانه پیگیر حل مسائل مربوط به بازار هستند.
گلپایگانی افزود: موضوع سوم بحث سند مالکیت پارکینگ‌های مکانیزه بود که در این رابطه نیز با مدیرکل ثبت استان تهران تبادل نظر کردیم و قرار شد مسائل و مشکلات این نوع پارکینگ ها در جلسات کارشناسی بررسی و حل شود؛ هدف ما صدور سند مالکیت برای پارکینگ‌های مکانیزه است و در صورت رسیدن به این هدف، دست ما در تأمین پارکینگ باز می شود.
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران اضافه کرد: در محدوده‌هایی که به لحاظ ابعاد زمین برای ساخت پارکینگ محدودیت وجود دارد یا جاهایی که موضوع تخریب و نوسازی به تأمین پارکینگ وابسته شده است یا در محلاتی که سرانه پارکینگ عمومی پایین است، با استفاده از زمین‌هایی که ظرفیت ساخت پارکینگ‌های مکانیزه را دارند، این ظرفیت افزایش می‌یابد.
وی تصریح کرد: در این راستا مهم‌ترین مانع ما امکان صدور سند مالکیت برای چنین پارکینگ‌هایی است، که در این مورد با اداره ثبت گفتگو کردیم و امیدواری‌هایی در زمینه صدور سند مالکیت پارکینگ‌های عمومی ایجاد شد.
گلپایگانی موضوع دیگر مورد گفتگو را پارکینگ‌های تعهدی عنوان کرد و گفت: در نظر داریم خارج از ملک افراد و به شعاع ۲۵۰ متر یا بیشتر، سند مالکیت پارکینگ، پیوست به سند مالکیت ملک اصلی صادر شود، این یکی از موضوعات مبتلابه شهرداری تهران است که اداره ثبت استان تهران نیز در جریان موضوع قرار گرفت و در یک صورت جلسه مشترک حل این مسأله مورد توجه دو طرف قرار گرفت.
وی اظهار داشت: همچنین قرار شد کلیه مسائل فنی و حقوقی مربوط به گرفتن سند مالکیت برای تک تک واحدها در پارکینگ‌های عمومی در یک فرآیند کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد تا بدین شکل خدمات بهتری به شهروندان ارائه کنیم.
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران خاطرنشان کرد: این اقدامات به افزایش مدیریت هماهنگ بین سازمانهای مختلف و شهرداری تهران کمک میکند چرا که هرکدام از این سازمانها بنا به ضرورتی ایجاد شده و هماهنگی آنها در یک سامانه یکپارچه می تواند باعث تبادل اطلاعات و آسانتر شدن امور و در نهایت انتفاع بیشتر شهروندان شود.

تهرام/۹۳۵۳//۶۱۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =