کاهش واردات ایران خوشایند تحریم‌کنندگان نیست

تهران-ایرنا- قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: واردات سال ۹۷ نسبت به ۹۶حدود ۲۲ درصد کاهش یافته و این مساله خوشایند تحریم‌کنندگان نیست.

«حسین مدرس خیابانی» امروز (دوشنبه) در دیدار با سرپرست جدید سازمان توسعه تجارت گفت: امروز در شرایطی هستیم که صادرات، بعد از تنظیم بازار به مهم‌ترین اولویت کشور تبدیل شده است. از سوی دیگر محدود شدن واردات به کالاهای اساسی و واسطه‌ای باعث تقویت و مزیت‌دار شدن صادرات شده است.

به گفته وی با وجود حاکم بودن تمام شرایط تحریم بر حوزه صادرات، در این حوزه شاهد کاهش نبوده‌ایم که موید مزیت‌دار شدن صادرات است.

قائم مقام وزیر صنعت تصریح کرد: دشمنان در مدل‌های تحریمی می‌خواستند کشور با محدودیت ارزی رو به رو شود و ایران را به واردات هرچه بیشتر تشویق می‌کردند، با این حال واردات سال ۹۷ نسبت به ۹۶حدود ۲۲ درصد کاهش یافته  و این اتفاق خوشایند تحریم‌کنندگان نبوده است.

مدرس خیابانی تاکید کرد که میزان صادرات و ارزش کالای صادراتی باید توامان افزایش یابد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دشمنان تلاش می‌کنند مسیر صادرات سخت شود، ادامه داد: در گذشته به محض اینکه تولیدکننده می خواسته کالایی تولید کند، واردات جلوی آن را می‌گرفته؛ اما امروز بهترین موقعیت برای جهش تولید است. البته که تولیدکننده باید کالای ساخت ایران را هم به مشتری داخلی و هم خارجی اثبات کند.

مدرس خیابانی همچنین ادامه داد: برای توسعه صادرات به موازات عقد تفاهم نامه، دستگاه‌های اداری دو کشور نیز برای اثبات استاندارد بودن کالاهای صادراتی خود باید با کشور هدف تفاهم نامه امضا کنند. خبر داریم برخی از رقبا در کشورهای مقصد تفاهم‌نامه استانداردی امضا کرده‌اند و کالاهای ایرانی برای ورود به آن کشور با موانع استانداردی مواجه می‌شود، در حالیکه کالاهای آن کشورها به سادگی از مرز عبور می‌کند.

وی پیشنهاد داد که سازمان توسعه تجارت، ستاد یا کارگروهی متناظر با شورای عالی صادرات به صورت هفتگی برگزار کند.

مدرس خیابانی همچنین با انتقاد از در حاشیه بودن سازمان توسعه تجارت ایران، تاکید کرد که این سازمان باید به جایگاه اصلی خود بازگردد.

این مقام مسئول ضمن تاکید بر اینکه برای حمایت از تولید و صادرات کشور هیچ نیازی به اجازه گرفتن نیست و مدیران باید پشت این دو بخش بایستند، خاطرنشان کرد: در دیدار با رئیس قوه قضائیه، ایشان گفتند که قوه قضائیه نیز پیشتیبان تولید وصادرات بوده و نه تنها برای مدیران سالمی که در این دو بخش با نگاه ملی فعالیت می‌کنند مشکل ایجاد نمی‌کند که دست بوس آن‌ها نیز هست.

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha