نماینده مجلس: طرح پزشک خانواده شهرداری تهران قابل الگوبرداری است

تهران_ ایرنا_ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از برنامه‌های مدیریت شهری تهران که از سوی شرکت شهر سالم پیگیری می‌شود و برای ما بسیار اهمیت دارد، طرح پزشک خانواده است که وزارت بهداشت نیز می‌تواند از آن الگوبرداری کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت شهر سالم،  حیدرعلی عابدی در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از شرکت شهر سالم افزود: خدمات این شرکت و فعالیت‌هایی که در زمینه آزمایش و کنترل آب آشامیدنی بوستان‌های شهر تهران انجام می‌دهد قابل تحسین است و خوشبختانه امنیت غذایی و بهداشتی در همه اماکن و مراکزی که تحت مدیریت شهرداری تهران قرار دارد، توسط این شرکت بررسی و کنترل می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تاکید کرد: در این جلسه مشخص شد که برنامه‌ها و اقدامات مدیریت شهری تهران در مجموعه شهر سالم، رویکرد علمی دارد و ما از حاکم بودن چنین رویه‌ای در همه مراکز و نهادهایی که با موضوع بهداشت و درمان سروکار دارند، استقبال می‌کنیم.

تحقق شهرسالم مطابق با استانداردهای علمی
حمید چوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران نیز در حاشیه این نشست با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های ما در مسیر تحقق معیارهای شهر سالم مطابق با توصیه‌ها و استانداردهای علمی مطرح شده از سوی کنگره‌ها و مجامع علمی و تخصصی بین‌المللی همچون سازمان جهانی بهداشت است اظهارداشت: تلاش می‌کنیم که مجلس شورای اسلامی و مدیران اجرایی کشور از نزدیک و به طور دقیق در جریان فعالیت‌ها و برنامه‌های شرکت شهر سالم قرار بگیرند تا نتیجه نهایی این تعاملات و ارتباطات به نفع عموم شهروندان تهرانی و هموطنانمان در سراسر کشور باشد.

وی با اشاره به فعالیت شهر سالم در بخش اورژانس گفت: خدمات بخش اورژانس ما علاوه بر اینکه شامل همه پرسنل و بازنشستگان مجموعه بزرگ شهرداری تهران و خانواده آنها می‌شود، جنبه عمومی و اجتماعی برای شهروندان نیز دارد و بر همین اساس، اورژانس شهر سالم در مناسبت ‌های ملی و سراسری همچون اربعین حسینی علیه السلام و سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، از طریق همراهی و هماهنگی با اورژانس کشور برای انتقال بیماران به مراکز درمانی اقدام می‌کند و بدین ترتیب در روزهای سخت در کنار همه مردم است.  

 مدیرعامل شرکت شهر سالم ادامه داد: هدف نهایی بسیاری از فعالیت‌های ما این است که همه اماکنی که در سطح مناطق پایتخت در اختیار شهرداری تهران قرار  دارد و محل تردد جمع زیادی از شهروندان است، از نظر رعایت اصول بهداشتی و ایمنی بررسی شود تا شهروندان هنگام مراجعه به اماکن پرتردد و استفاده از خدمات و امکانات تغذیه‌ای، بهداشتی، تفریحی و... آسوده خاطر باشند و البته در این مسیر، نظارت عالی وزارت بهداشت نیز وجود دارد.

چوبینه با اشاره به دغدغه شرکت شهر سالم برای ارائه خدمات به اقشار آسیب‌پذیر و در معرض آسیب همچون کودکان کار و زنان سرپرست خانوار گفت: تلاش می‌کنیم که بسته‌های خدماتی‌مان را در مناطق کمتر برخوردار پایتخت توسعه دهیم که هم از نظر زمانی و هم از جنبه کیفی شاهد ارتقای سطح خدمات باشیم که خوشبختانه در دو سال اخیر توانستیم در برخی مناطق که دسترسی کمتری به امکانات و خدمات داشتند، فعالیت‌های موثری را به سرانجام برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در ۱۸ نقطه پایتخت ۱۸ درمانگاه داریم که به دلیل توجه به سیاست‌های حرفه‌ای و انسانی در زمینه دسترسی همگانی و عادلانه به خدمات و امکانات اجتماعی، بیشتر این درمانگاه‌ها در مناطق کمتر برخوردار شهر تهران دایر است و اصولا هدف و سیاست اصلی ما این است تا این مناطق را از مساعدت‌های مدیریت شهری بهره‌مند کنیم؛ تا جایی که هم تردد و هم دریافت خدمات برای آنها آسان باشد.

باری از دوش حوزه درمان کشور برداشته شد

محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این نشست گفت: قانونگذاری و نظارت، دو رسالت مهم کمیسیون بهداشت مجلس به شمار می‌رود و در همین راستا نظارت، پیگیری و بازدید میدانی به طور ویژه در دستور کار اعضای کمیسیون قرار دارد.
وی تصریح کرد: شرکت شهر سالم در حوزه درمان نقش مهمی دارد و فعالیت‌های گسترده‌ای این مجموعه در شهر تهران بویژه در شهرداری تهران در کاستن از بار مشکلات حوزه درمان کشور و نیز برداشتن باری از دوش دولت و وزارت بهداشت تاثیرگذاری بسزایی دارد که بسیار قابل تحسین است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی افزود: فعالیت‌هایی که این شرکت در بخش چکاپ و پایش سلامت کارگران و کارمندان شهرداری تهران انجام می‌دهد، ارزشمند و قابل توجه است.

قربانی با اشاره به موضوع پزشک خانواده گفت: در این جلسه همچنین برنامه‌های شرکت شهر سالم شهرداری تهران برای اجرای طرح پزشک خانواده تشریح شد که به نظر ما این طرح می‌تواند یاریگر وزارت بهداشت نیز باشد، البته با این توضیح که انتظار می‌رود مجموعه شهرداری تهران در موضوع پزشک خانواده، تعامل سازنده با وزارت بهداشت را مدنظر قرار دهد.

قربانی با تاکید بر ضرورت تحقق عدالت در حوزه سلامت اظهار داشت: انتظار داریم امکانات و خدمات شهرداری تهران بسیار بیشتر از آنچه اکنون شاهد هستیم، در اختیار عموم شهروندان بویژه اقشار آسیب‌پذیر قرار گیرد تا دسترسی همگانی و عمومی به خدمات حوزه سلامت به طور مطلوبی وجود داشته باشد.

تهرام/۹۳۵۳//۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =