۱۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۸:۵۱
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83462228
۰ نفر

برچسب‌ها

بازار نوشت‌افزار، فراوان اما گران

مشهد- ایرنا- ۱۹ روز تا بازگشایی مدارس باقی مانده اما بازار نوشت‌افزار از هم اینک به پیشواز سال تحصیلی جدید رفته و اقلام در حجمی زیاد و تنوعی فراوان اما گران در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

نوشت افزار نیز متاثر از نوسانات نرخ ارز و هزاران دلیل دیگر که قیمت سایر کالاها را افزایش می دهد امسال با قیمت بالاتری نسبت به سال گذشته در بازار عرضه می شود و این امر خانوارهایی را که به لحاظ بضاعت مالی در تنگنا قرار دارند را در تامین نوشت افزار دچار مشکل کرده است.

بیشترین افزایش قیمت نوشت افزار در بین انواع اقلام نوشت افزار مربوط به دفترچه هاست زیرا کاغذ، وارداتی است و قیمت بالای ارز، نرخ تمام شده تولید دفترچه را بیش از سال گذشته افزایش داده است.

هرچند هنوز بازار نوشت افزار خراسان رضوی در تب و تاب خرید و فروش قرار نگرفته اما دولت با اتخاذ تمهیداتی در پی کنترل بازار، نظارت بر فروش نوشت افزار به قیمت مناسب و همچنین تامین اقلام مورد نیاز دانش آموزان دهک های پایین جامعه است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کتاب، نوشت افزار و صحاف مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ کمبودی بابت ارائه انواع اقلام نوشت افزار در بازار وجود ندارد اما قیمت انواع آنها نسبت به سال گذشته ۷۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافته و بیشترین میزان افزایش هم مربوط به دفترچه و کتاب است.

محمود رستگارمقدم افزود: هنوز مردم مشهد به صورت گسترده برای خرید نوشت افزار اقدام نکرده اند اما فروشندگان مغازه های خود را از انواع اقلام با قیمت های جدید پر کرده اند.

وی اضافه کرد: بیشتر اقلام نوشت افزار در بازار مشهد ایرانی و کیفیت بیشتر آنها از مشابه خارجی آن بالاتر است با این حال نوشت افزار خارجی به ویژه اقلام آلمانی قیمت بالاتری از مشابه ایرانی آن در بازار دارند.

ئیس اتحادیه صنف فروشندگان کتاب، نوشت افزار و صحاف مشهد با اشاره به برنامه ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی برای برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه گفت: صنف فروشندگان نوشت افزار مشهد برای حضور در این نمایشگاه از هم اکنون اعلام آمادگی کرده اند.

رستگار مقدم افزود: تاکنون هیچ یک از صنوف زیر پوشش این اتحادیه تقاضای برگزاری فروش فوق العاده برای نوشت افزار نکرده اما این اتحادیه از خواست صنوف برای فروش فوق العاده استقبال می کند.

وی تعداد فروشندگان دارنده پروانه کسب در حوزه نوشت افزار در مشهد را هزار واحد صنفی ذکر و بیان کرد: تداخل صنفی در حوزه نوشت افزار اجتناب ناپذیر است و برخی سوپرمارکت ها و خرازی ها نیز اقدام به فروش نوشت افزار می کنند.

او ادامه داد: با این حال ابطال پروانه کسب در این اتحادیه طی یک سال گذشته افزایش نداشته و بیشتر درخواست تمدید پروانه کسب بوده است.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم درباره تمهیدات دولت برای بازار نوشت افزار در آستانه بازگشایی مدارس گفت: طرح بازرسی و نظارت ویژه سال تحصیلی جدید از ابتدای شهریور ماه در تمامی استان آغاز شده و تا ۱۰ مهرماه امسال ادامه می یابد.

رضا شجاعی افزود: این طرح با همکاری اتاق اصناف و بازرسان افتخاری به منظور اعمال نظارت های پیشگیرانه و جلوگیری از سوء استفاده از وضعیت بازار و گرانی کالا اجرا شده که از ابتدای اجرای آن تا پایان روز گذشته ۱۷ پرونده تخلف به ارزش ۳.۷ میلیارد ریال در خراسان رضوی  تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: برای تامین نوشت افزار و کنترل قیمت آن، دولت اقدام به معرفی جامعه هدف یعنی دانش آموزان زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی برای تامین نوشت افزار با قیمت مصوب که از محل واردات این اقلام با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شده کرده است.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: به همین منظور دولت، دفتر و قلم را به تعدادی مشخص با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین و برای توزیع آن اقدام به سهمیه بندی کرده است که سهم استان خراسان رضوی از دفترچه بیش از ۷۰۰ هزار جلد و از قلم حدود ۹ درصد از کل سهمیه اختصاص از کل کشور یافته است.

شجاعی افزود: قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار برای دفترچه های سهمیه ای شامل هر دفترچه ۴۰ برگ ۱۷ هزار ریال، ۶۰ برگ ۲۵ هزار ریال، ۸۰ برگ ۳۴ هزار ریال و ۱۰۰ برگ ۴۲ هزار ریال است.

وی ادامه داد: قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار برای قلم های سهمیه ای شامل مداد مشکی تا رنگی از شش هزار و ۵۶۰ ریال تا ۹ هزار و ۶۵۰ ریال و انواع خودکار از هشت هزار و ۵۰۰ ریال تا ۱۶ هزار و ۲۰۰ ریال برای هر عدد است.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هنوز سهمیه دفترچه و قلم اختصاص یافته به خراسان رضوی در سطح شبکه های مورد نظر توزیع نشده است و توزیع آن با هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش خواهد بود.

شجاعی افزود: برای دفترچه ها و قلم هایی که از محل ارز نیمایی خریداری و تامین می شود اتحادیه صنف فروشندگان نوشت افزار لیستی از نرخ انواع نوشت افزار تهیه و به صنوف ارائه داده است تا از حداکثر قیمت برای هر قلم اطلاع داشته باشند که به آن لیست ارشادی گفته می شود.

وی ادامه داد: در لیست نرخ های ارشادی اتحادیه، حداکثر قیمت تعیین شده برای هر دفترچه ۴۰ برگ ۳۰ هزار ریال، دفترچه ۶۰ برگ ۴۵ هزار ریال، دفترچه ۸۰ برگ ۶۰ هزار ریال و دفترچه ۱۰۰ برگ ۷۵ هزار ریال اعلام شده است.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: قیمت های ارشادی در لیست اتحادیه برای ۷۸ قلم کالای پر مصرف دیگر در نوشت افزار نیز با احتساب حداکثر سود ۱۵ درصد فروشنده بسته به سطح عمده یا خرده فروشی اعلام شده است که به عنوان مثال حداکثر قیمت هر مداد مشکی ۱۳ هزار ریال، مداد قرمز ۱۵ هزار ریال، جعبه مدادرنگی ۱۲ تایی مقوایی ۱۶۰ هزار ریال و نوع فلزی آن ۲۴۵ هزار ریال است.

شجاعی افزود: هم اینک برخی شهرستانها در خراسان رضوی اقدام به برپایی نمایشگاه عرضه مستقیم کالای پاییزه کرده اند که قرار است این نمایشگاه از ۲۰ شهریور ماه به بعد در مشهد نیز برپا شود.

۷۴۸۹/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =