۱۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۲
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83462221
۰ نفر

برچسب‌ها

احزاب سنتی آلمان از همکاری با راستگراها سرباز زدند

تهران- ایرنا- دو حزب «دموکرات مسیحی» و «سوسیال دموکرات» آلمان به عنوان پیروز انتخابات پارلمانی ایالت های زاکسن و براندنبورگ مخالفت خود را با همکاری با حزب «آلترناتیو برای آلمان» اعلام کردند.

پس از کسب نتایج چشمگیر انتخابات ایالت های شرقی آلمان از سوی حزب راستگرای این کشور، احزاب پیروز این انتخابات اعلام کردند قصد ندارند برای تشکیل دولت های ایالتی با نمایندگان راستگرا همکاری کنند.
در حالی که میزان آرای حزب «آلترناتیو برای آلمان» در ایالت زاکسن سه برابر و در ایالت براندنبورگ دو برابر شده مقامات دو حزب سنتی «دموکرات مسیحی» (سی دی یو - CDU) و «سوسیال دموکرات» (اس پی دی  - SPD) گفتند نمی خواهند هیچ کاری با این حزب داشته و در تشکیل دولت ایالتی از نمایندگان راستگرا استفاده کنند.
در همین رابطه «آنه گرت کرامپ کارن باوئر» رهبر حزب حاکم دموکرات مسیحی در پاسخ به این سوال که آیا این حزب می تواند یک چهارم رای دهندگان در ایالت زاکسن را نادیده بگیرد؟ گفت: بله ما می توانیم.
به گفته وی شورای تصمیم گیری این حزب بر این مسئله اجماع دارد و همچنین «میشائیل کرچمر» رئیس دولت ایالتی زاکسن نیز از آن حمایت می کند.
کارن باوئر در عین حال خود و هم حزبی هایش را در کاهش میزان محبوبیت این حزب در دو ایالت شرقی آلمان و کسب نتایج نه چندان راضی کننده، مقصر و مسئول دانست.
در ایالت براندنبورگ نیز که ریاست دولت در دست «دیتمار وویدکه» سوسیال دموکرات است، با تقسیم قدرت با راستگراها مخالفت شده است.
سوسیال دموکرات ها تصمیم دارند با تشکیل دولت اقلیت با حضور حزب سبزها و یا حزب دموکرات مسیحی، از حضور راستگراها در قدرت اجرایی جلوگیری کنند.
این در حالی است که حزب آلترناتیو برای آلمان در انتخابات روز گذشته (یکشنبه) در زاکسن ۲۷.۵ درصد و در براندنبورگ ۲۳.۷ درصد آرای انتخاتی را به دست آورده و به عنوان دومین حزب قدرتمند در این دو ایالت وارد پارلمان شود.
«الکساندر گائولاند» رهبر حزب آلترناتیو برای آلمان امیدوار است با توجه به نتایج به دست آمده توسط حزبش، باب گفتگو با دیگر احزاب پیروز این دو ایالت شرقی آلمان، برای تشکیل دولت های ایالتی باز شود.
وی شب گذشته طی سخنانی گفت: ما اکنون تبدیل به حزب اپوزیسیون مردمی در براندنبورگ شده ایم و حزب دموکرات مسیحی عملا به حاشیه رانده شده است.
انتخابات ایالتی دو ایالت زاکسن و براندنبورگ واقع در شرق آلمان که روز گذشته برگزار شد به دلیل امکان قدرت‌گیری احزاب راستگرای پوپولیستی این کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.
در پایان این انتخابات، حزب راست میانه دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو - CDU) توانست پرقدرت‌ترین حزب در ایالت زاکسن باقی مانده و ۳۵،۵ درصد آرا را به دست آورد.

در ایالت براندنبورگ نیز حزب سوسیال دموکرات با وجود از دست دادن نزدیک به ۵،۸ درصد آرا، همچنان قدرتمندترین حزب باقی مانده و ۲۶،۱ آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات را به دست آورد. حزب دموکرات مسیحی ۱۵،۷ درصد آرا را به دست آورده و کاهشی معادل ۷،۳ درصد آرای انتخابات را به نسبت انتخابات پیشین داشته است.
اما بهترین نتایج در براندنبورگ متعلق به راستگراها بود به طوری که حزب «آلترناتیو برای آلمان» با افزایشی ۱۱،۵ درصدی توانست ۲۳،۷ آرا را به دست آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha