۱۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۹
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83462041
۰ نفر

برچسب‌ها

تلاش رسانه‌های آلمان برای نادیده گرفتن پیروزی راست‌ها

تهران - ایرنا - رسانه های آلمان برای کم اهمیت نشان دادن افزایش محبوبیت راستگراها در ایالت های شرقی این کشور، کوشیدند پیروزی های چشمگیر آنها را در انتخابات پارلمانی دو ایالت زاکسن و براندنبورگ نادیده بگیرند.

حزب راستگرای پوپولیستی «آلترناتیو برای آلمان»(ای اف دی - AfD) توانست در انتخابات روز گذشته (یکشنبه) پارلمان ایالت های شرقی آلمان، بیشترین میزان آرا را از زمان تاسیس خود در سال ۲۰۱۳ به دست بیاورد.
این حزب با کسب ۲۷.۸ درصد آرای انتخاباتی در ایالت زاکسن نام خود را به عنوان دومین حزب قدرتمند این ایالت مطرح کرده و ۳۰ نماینده خود را راهی پارلمان ایالتی کرد.
در ایالت براندنبورگ نیز راستگراها موفق شدند ۲۳.۷ درصد آرا را کسب کرده و ۲۳ نماینده خود را به پارلمان ایالتی بفرستند.
نتایج شمارش آرا نشان می دهد حزب حاکم دموکرات مسیحی (سی دی یو - CDU) حائز بیشترین آرا در ایالت زاکسن شده و همچنان قدرتمندترین حزب این ایالت است و در براندنبورگ نیز حزب سوسیال دموکرات (اس پی دی  - SPD) قدرت خود را حفظ کرده و در صدر احزاب قدرتمند این ایالت قرار گرفته است.
آنگونه که رسانه هایی مانند شبکه دویچه وله، شبکه «ان.تی.وی» و نشریه دی سایت گزارش دادند، این دو حزب سنتی با پیروزی خود و کسب اکثریت کرسی های پارلمان های ایالتی به نگرانی ها در خصوص قدرت گیری حزب «آلترناتیو برای آلمان» پایان داده اند.
این رسانه ها کوشیدند با پرداختن به پیروزی های احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات در این دو ایالت (باوجود ریزش محسوس آرای انتخاباتی) رشد چشمگیر میزان آرای راستگراها را نادیده بگیرند.
این در حالیست که آلترناتیو برای آلمان با بیشترین رشد آرا از زمان شکل گیری خود مواجه بوده و توانست آرای خود را در ایالت های زاکسن و براندنبورگ به ترتیب ۱۸ درصد و ۱۱.۵ درصد افزایش دهد.
هر چند آنها موفق نشدند به عنوان حزب نخست در این ایالت ها وارد پارلمان شده و در شکل گیری دولت ایالتی نقش اصلی را ایفا کنند، اما راهیابی به پارلمان های ایالتی به عنوان حزب دوم آن هم با این میزان رشد آرا، برای آنها به راستی جای خوشحالی و جشن گرفتن دارد.
نگاهی به تاریخچه فعالیت سیاسی آلترناتیو برای آلمان نشان می دهد این حزب در طول ۶ سال اخیر محبوبیت چشمگیری در بین رای دهندگان آلمانی کسب کرده است.
این حزب همچنین در این سال های با تجربه تر شده و توانسته رویکردهای سیاسی خود را با خواسته های قشرهایی از جامعه آلمان هماهنگ کند.
راستگراهای پوپولیست آلمان برای نخستین بار در انتخابات سال ۲۰۱۴ این کشور و با وجود داشتن فقط یک سال تجربه سیاسی توانستند در زاکسن ۱۴ و در براندنبورگ ۱۱ نماینده خود را به پارلمان های ایالتی بفرستند.
در آن زمان از بحران مهاجران خبری نبود و بحث های سیاسی حول محور حفظ واحد پولی یورو و کمک مالی به یونان در حال ورشکستگی می چرخید.
با این حال از سال ۲۰۱۵ با تشدید موج مهاجران به اروپا، مخالفت با مهاجران و تاکید بر هویت فرهنگی به شعارهای اصلی این حزب در انتخابات تبدیل شد.
راستگراها یک سال بعد (۲۰۱۶) در انتخابات ایالتی مکلنبورگ-فون پومرن بیش از ۲۰ درصد آرای انتخاباتی را از آن خود کردند که این آغازی بر موفقیت های سال های بعد آنها بود.
موفقیت‌های این حزب ظرف سال گذشته عمدتاً برخاسته از نارضایتی عمومی مردم آلمان از سیاست مهاجرپذیری «آنگلا مرکل» صدراعظم بوده‌ است، بویژه گشودن درهای کشور بر روی پناهجویان سوری و دیگر کشورهای عربی باعث نارضایتی مردم شده‌ است.
طبق آمارهای رسمی از سال ۲۰۱۵ تا کنون بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر وارد آلمان شده‌اند که در مقابل، حزب آلترناتیو برای آلمان خواستار بستن مرزهای اتحادیه اروپا و کنترل کامل مرزهای آلمان است.
این حزب در ضمن خواهان آن است تا با ایجاد کمپ‌های پناهندگی در خارج از مرزهای کشور، از ورود پناهجویان به آلمان جلوگیری شود.

این حزب همچنین خواستار اخراج فوری همه کسانی است که درخواست پناهندگی سیاسی آنها رد شده‌ است.
حزب آلترناتیو برای آلمان (ای.اف.دی) در عین حال مایل است که با پشتیبانی مالی، خارجیان ساکن آلمان را به ترک این کشور و بازگشت به کشور خود ترغیب کند و معتقد است که آن دسته از خارجیانی که اجازه سکونت در آلمان را دریافت می‌کنند، می‌باید کاملاً به وظیفه همگرایی در جامعه آلمان پایبند باشند. از این رو، فراگیری زبان آلمانی و آشنایی با فرهنگ بومی آلمان از نظر آنان، برای زندگی در این کشور الزامی است.
حزب «ای.اف.دی» (AfD) علاوه بر اینکه نخستین و اصلی‌ترین حزب مخالف سیاست‌های مهاجرتی دولت آلمان و ورود مهاجرین به این کشور به شمار می رود، مدعی است که اسلام بخشی از جامعه و فرهنگ آلمان نیست.

هر چند نتایج انتخابات پارلمانی در ایالت‌های زاکسن و براندنبورگ از میزان نگرانی ها به خاطر قدرت گیری راستگراها کاست اما نشان دهنده کاهش آرای احزاب سنتی «دموکرات مسیحی» و «سوسیال دموکرات» و افزایش آرای احزاب «سبزها» و «آلترناتیو برای آلمان» بود.
انتخابات ایالتی دو ایالت زاکسن و براندنبورگ واقع در شرق آلمان که روز گذشته برگزار شد به دلیل امکان قدرت‌گیری احزاب راستگرای پوپولیستی این کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.
در پایان این انتخابات، حزب راست میانه دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو - CDU) توانست پرقدرت‌ترین حزب در ایالت زاکسن باقی مانده و ۳۵،۵ درصد آرا را به دست آورد.

در ایالت براندنبورگ نیز حزب سوسیال دموکرات با وجود از دست دادن نزدیک به ۵،۸ درصد آرا، همچنان قدرتمندترین حزب باقی مانده و ۲۶،۱ آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات را به دست آورد. حزب دموکرات مسیحی ۱۵،۷ درصد آرا را به دست آورده و کاهشی معادل ۷،۳ درصد آرای انتخابات را به نسبت انتخابات پیشین داشته است.
اما بهترین نتایج در براندنبورگ متعلق به راستگراها بود به طوری که حزب «آلترناتیو برای آلمان» با افزایشی ۱۱،۵ درصدی توانست ۲۳،۷ آرا را به دست آورد.

1071

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha