۱۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۶
کد خبرنگار: 1278
کد خبر: 83462008
۰ نفر

برچسب‌ها

سهم نابرابر زنان از مناصب مدیریتی

زنجان - ایرنا - تغییر و تحولات پرشتاب در عرصه های مختلف در حالی خود را به دنیای زنان نیز رسانده است که این قشر از جامعه که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند از قافله رشد و توسعه عقب نمانده و با ارتقای سطح دانش و توانمندی‌ها از ایفای صرف نقش‌های سنتی خود در جامعه خارج شده و در پی افزایش مشارکت در بخش‌های مختلف از جمله رده‌های تصمیم‌گیری و مدیریتی هستند.

  برخلاف تلاش زنان برای کسب مدارج علمی، نشان دادن لیاقت و توانمندی و وارد شدن به فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به نظر می‌رسد نگاه های مردسالارانه وتبعیض آمیز مانع اختصاص سهمی شایسته از مناصب مدیریتی دولتی به این قشر شده است.

درحالیکه دولت تدبیر و امید بر ضرورت اجرایی شدن سهم زنان در مدیریت‌ها تاکید دارد، معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به ابلاغ و دستور رئیس جمهوری در انتصاب زنان برای پست های مدیریتی، گفته است: اکنون ۶۰ مشاور و معاون وزیر در سطوح کلان کشور زن هستند و استان‌ها نیز باید به تدریج برش استانی ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی مختص بانوان را محقق کنند و این پست ها تا پایان دولت تدبیر و امید در اختیار بانوان قرار گیرد.

یک کارشناس زن شاغل در شهرداری زنجان در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود اینکه زنان به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توانایی های خود را در عرصه های مختلف نشان داده اند و در بسیاری از زمینه ها مانند تحصیلات عالی پیشتاز هستند اما به نظر می رسد مرد بودن هنوز هم یکی از شاخص های لازم برای کسب عناوین مدیریتی است.

نسرین احمدی افزود: زنان نه تنها در شرایط برابر با مردان بلکه حتی با وجود توانمندی های بسیار بالاتر از مردان، دیده نمی شوند و تنها در صورت ناچاری از سوی مدیران بالادستی به این مناصب گمارده می شوند.

وی اظهار داشت: پس از قرار گرفتن زنان در این جایگاه نیز متاسفانه تمام مجموعه درصدد برجسته کردن ضعفهای موجود در سیستم برآمده و تلاش می کنند تا مدیران زن را ناکارآمد جلوه دهند در صورتیکه هزاران مشکل و ضعف مدیران مرد نادیده گرفته می شود.

 یک کارمند زن شاغل در آموزش و پرورش زنجان نیز گفت: آموزش و پرورش بیشترین کارمندان زن را دارد و این بدان معناست که زنان، تربیت کننده مسئولان و مدیران آینده کشور هستند اما خودشان کمترین سهم را از این پست ها دارند.

زهره خانی افزود: زنان فرصتهای شغلی برابر با مردان ندارند و تصمیم‌گیر بودن مردان در تمام عرصه ها به دلیل وجود نگاه مردانه و تطبیق آن با روحیات آنان، زنان را با مشکل مواجه می کند و این قشر در رسیدن به حق و حقوق خود با چالش مواجه می شوند.

وی تاکید کرد: واگذاری بخشی از مدیریت ها به زنان به نفع جامعه است چراکه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند و نباید توانمندی های آنان نادیده گرفته شود و از سویی این حق زنان است که بتوانند قوانین و مقررات و امور جامعه را از نگاه صرف مردانه خارج کنند تا برابری و عدالت رعایت شود.  

مدیرکل امور بانوان و استانداری زنجان نیز فرهنگ سازی را لازمه مشارکت زنان در پست های مدیریتی دانست و گفت: مردان باید ورود زنان را به مناصب دولتی بپذیرند و زنان با اعتماد به نفس و خود باوری با قوت و قدرت و آمادگی کافی روانی در این پست ها فعالیت کنند.

ماهرخ بلوری فعالیت بانوان در عرصه های مدیریتی را ضرورت اجتناب ناپذیر و موجب شتاب در رشد و توسعه خواند و گفت: نادیده گرفتن توانایی زنان و استفاده نکردن از آن به معنی راکد ماندن نیمی از ظرفیت های موجود کشور در راستای توسعه یافتگی است.

وی با بیان اینکه استفاده از توانمندی زنان در مشاغل مختلف به خصوص فرایندهای تصمیم گیری در بخش های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی طی ۴۰ سال گذشته اظهار داشت: در این مدت روز به روز فضای لازم برای ورود زنان به عرصه های مدیریتی دستگاه های مختلف نیز فراهم شده است اما هنوز جای کار بسیاری در این زمینه وجود دارد. .

بلوری واگذاری بسیاری از کارها به زنان را موجب بهره وری بالا و نتایج مطلوب تر دانست و گفت: باید جامعه توانمندی زنان را باور و بستر را برای بروز و ظهور آن فراهم کند.

به گفته وی، از مجموع کارکنان شاغل در استان ۶۳ درصد را مردان و ۳۷ درصد دیگر را زنان تشکیل می دهند اما در توزیع پست های مدیریتی ۱۳ درصد بانوان و ۸۷ درصد مردان هستند و این میزان در میانگین کشور ۱۸ درصد به ۸۲ درصد است.

  مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان ادامه داد: باید بر مبنای شایسته سالاری به این موضوعات توجه و اگر این مولفه لحاظ شود؛ زنان و مردان می توانند در جایگاه مورد نظر قرار بگیرند، زیرا برای رسیدن به تعادل و عدالت زنان و خانواده در جامعه حضور چشمگیر این قشر در فرآیند تصمیم گیری نقش اثر گذاری دارند.

استاندار زنجان نیز در این خصوص گفت: تاکنون ۵۱ خانم در رده های رئیس گروه، رئیس شهرستان و معاون مدیرکل در استان منصوب شده اند و انتصاب بانوان در سمت های مدیریتی استان همچنان ادامه دارد.

فتح الله حقیقی یادآورشد: در استانداری زنجان ۲ مدیرکل و یک معاون استاندار به عنوان خانم مشغول به کار خواهند شد که انتصاب آنها مراحل قانونی را طی می کند.

هم اکنون ۴۹ درصد جمعیت استان زنجان را زنان تشکیل می‌دهند که ۶۷ درصد شهری و ۳۳ درصد از این جمعیت روستایی هستند.

۲۴ درصد زنان استان در گروه سنی صفر تا ۱۴ سال، ۲۵ درصد، ۱۵ تا ۲۹ سال، ۴۴ درصد ۳۰ تا ۶۴ سال و هفت درصد نیز در گروه‌های سنی بالای ۶۵ سال قرار دارند.

نرخ متوسط باسوادی زنان زنجانی به ۸۰.۳ درصد رسیده که این نرخ در شهرها، ۸۵.۵ درصد و در روستاها، ۶۹.۴ درصد است.

از مجموع کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان ۴۰ درصد بانوان و ۶۰ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =