پیام حزب الله به نتانیاهو در اویویم

تهران- ایرنا- حزب الله یک حمله کنترل شده و محدود علیه نظامیان رژیم صهیونیستی در شهرک مرزی "اویویم" در جنوب لبنان انجام داد که پیام های کاملا روشنی برای نتانیاهو داشت؛ لطفا در منطقه ای که روی بشکه باروت قرار دارد، آتش بازی نکن!

کاسه صبر حزب الله لبنان دربرابر ماجراجویی های رژیم صهیونیستی سرانجام دیروز یکشنبه لبریز شد و به تجاوزهای مکرر اسرائیلی ها از جمله حمله پهپادی به جنوب بیروت، یک پاسخ درخور به این رژیم داد.

در خصوص عملیات روز یکشنبه حزب الله در حمله به نیروهای اسرائیلی و ریشه ها و زمینه های وجود بحران در این منطقه، دیدگاه ها و تحلیل های مختلفی وجود دارد، اما در این میان رمز گشایی از پیام های عملیات رزمندگان سید حسن نصرالله علیه سربازان صهیونیستی به خصوص برای شخص نتانیاهو و حامیان غربی اش از اهمیت بالایی برخوردار است؛ مساله ای که نمی توان از نظر دور داشت؛

اول اینکه؛ نتانیاهو باید بداند که تحریکات و بازی با آتش در منطقه را که از یک سال گذشته به این سو تشدید کرده است، قطعا دست او را خواهد سوزاند؛ او باید خوب بداند که رژیم صهیونیستی نه گستره جغرافیایی قابل توجهی دارد و نه مرزهای امن که بتواند ساکنان سرزمین های اشغالی را در آن جابجا کند و با توجه به رشد افراط گرایی در اروپا، حتی در آن دیار هم جایی به عنوان ماوا ندارند.

همچنین دیگر آن روزها که رژیم اسرائیل هر کار دلش خواست می کرد و مورد حمایت دولت های غربی با کمترین هزینه قرار می گرفت هم گذشته است. حالا هر حرکتی، به سرعت پاسخ مقتضی را دریافت خواهد کرد و سید حسن نصرالله نیز حرفی نمی زند مگر آنکه به آن عمل کند و هم دولت های غربی بویژه اروپایی مانند گذشته بی محابا از این رژیم حمایت نمی کنند.

دوم اینکه، نتانیاهو برای فرار از چالش های قضایی، امنیتی و اقتصادی و سیاسی که در داخل این رژیم، تا حد افتضاح سیاسی، گریبانش را گرفته، این روزها وارد ماجراجویی های جنون آمیزی شده است و دامنه اقدامات خود را که ضد امنیت منطقه و حتی جهان است، توسعه داده و آن را به داخل خاک سوریه و عراق هم کشانده است و درعین حال برای مهار این ماجراجویی ها انتظار وجود داشت که دولت های غربی مداخله کرده و مهارش را در دست بگیرند، اما اینگونه نشد و بنابراین لازم بود جایی ترمز او کشیده شود.

به علاوه اگر این رژیم بخواهد با همین رویه یعنی نقض قوانین و کنوانسیون های بین المللی و نقض فاحش حاکمیت و تمامیت کشورهای منطقه ادامه دهد، قطعا کشورهای عراق و سوریه نیز واکنش های خود را خواهند داشت و نیروهای مقاومت هم دست روی دست نخواهند گذاشت؛ قطعا.

دیگر اینکه نتانیاهو بدون چراغ سبز آمریکایی ها  قادر به آتش بازی در سوریه و لبنان و اخیرا در عراق نبوده و نخواهد بود و تحرکات نظامی اخیر این رژیم نیز با اشاره تیم تندروها در آمریکا صورت گرفته است، آن هم در شرایطی که سطح تنش ها در منطقه به شدت بالا رفته است.

جیسون گرینبلات نماینده آمریکا در پروژه به اصطلاح صلح میان اسرائیل و فلسطین در واکنش به عملیات دیروز حزب الله، از رژیم صهیونیستی حمایت کرده و چنین ادعایی را مطرح کرده است که "از لبنان به اسرائیل موشک شلیک شده است، ایران در لبنان و غزه نیروهای نیابتی دارد تا به اسرائیل آسیب بزند، احتمال صلح را تضعیف کند و آینده بهتر برای فلسطینی‌ها را در معرض تهدید قرار دهد".

"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا نیز طی مدت اخیر همواره بصورت رسمی و علنی از حملات رژیم صهیونیستی به کشورهای مختلف منطقه از جمله لبنان، سوریه و عراق حمایت کرده بود که می توان به احتمال یقین گفت، این حمایت ها نتانیاهو را در ماجراجویی های اخیرش تشویق کرده است. از همین رو آمریکایی ها در قبال خسارات و حوادثی که نتانیاهو به منطقه تحمیل می کند، شریک، مسئول و پاسخگو هستند.

به هر حال، پیشتر نیز برخی تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که برخی تلاش های بین المللی (بخصوص از سوی فرانسه و ژاپن) برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا، نتانیاهو و سران صهیونیستی را به وحشت و تکاپو انداخته است و بی تابی های نخست وزیر رژیم صهیونیستی را در حملات غیر قانونی در خاک کشورهای سوریه و عراق، در همین چارچوب ارزیابی کرده بودند.  

رژیم صهیونیستی در جریان نبردهای مستقیم نیروهای مقاومت اسلامی با گروه های تروریستی در عراق و سوریه طی ۷ سال گذشته، بویژه در جنگ علیه تکفیری های داعش، همواره از شرایط سوء استفاده کرده و بارها نیروهای مقاومت را مورد حملات غافلگیرانه قرار داد و در مقابل تا جایی که رسانه های بین المللی فاش ساختند، نیروهای زخمی داعش را بطور همه جانبه ای در بیمارستان های خود مداوا کرده است.

البته برخی منابع منطقه ای معتقدند که اسرائیلی ها طی این سالها، ‌ به لحاظ نظامی و اطلاعاتی نیز به گروه های تروریستی کمک کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =