۱۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۰
کد خبرنگار: 917
کد خبر: 83461853
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح تشدید مجازات اسید پاشی اصلاح شد

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن را اصلاح کردند.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز- دوشنبه- مجلس شورای اسلامی  ایرادات شورای نگهبان به طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن برطرف کردند.

بنابر این اصلاحات؛ ماده ۱ این طرح؛ هر کس عمدا با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیبات شیمیایی دیگر، با هر میزان غلظت موجب جنایت بر نفس، عضو یا منفعت شود در صورت مطالبه از ناحیه «مجنی علیه» یا ولی دم حسب مورد با رعایت شرایط مقرر در کتاب قصا، به قصاص محکوم می شود.

بنابر رای نمایندگان، تبصره ۲ ماده ۱ این ماده  به این شکل اصلاح شد؛  بعد از عبارت اسیدپاشی، عبارت به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی در جامعه باشد. به نحوی که به موجب ناامنی در محیط شود حذف و عبارت مشمول مقررات ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب یک اردیبهشت ۱۳۹۲ باشد، اضافه می‌شود.

همچنین نمایندگان موافقت کردند؛  در صدر ماده ۲ این طرح بعد از عبارت (یا به هر علتی مانند) عبارت (فرار مرتکب یا) حذف و بعد از عبارت (پرداخت دیه یا اش) عبارت (یا وجه المصالحه حسب مورد) اضافه می‌شود.

در ادامه نمایندگان با نظر شورای نگهبان مبنی بر حذف تبصره های ۱ و ۲ موافقت کردند؛   این تبصره؛ «در مواردی که به علت مرگ یا فرار دسترسی به مرتکب اسیدپاشی ممکن نباشد، طبق مقررات مواد ۴۳۵ و ۴۷۴ قانون مجازات اسلامی عمل می‌شود.» جایگزین شد.

در ماده ۳ بعد از عبارت آزادی مشروط کلمه تعویق حذف می‌شود؛ در مورد جرایم موضوع این قانون و شروع به آن، مقررات مربوط به ازادی مشروط، تعلیق و تخفیف  مجازات قابل اعمال نیست مگر آنکه بزه دیده یا اولیای دم نسبت به مجازات تعزیری مرتکب نیز اعلام گذشت کرده باشند که در این ورت دادگاه می تواند مجازات مرتکب را یک درجه تخفیف دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =