۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۵
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83461556
۱ نفر

برچسب‌ها

واحدهای صنعتی قم از کمبود نیروی ماهر رنج می‌برند

قم – ایرنا – رئیس سازمان صنعت،‌معدن و تجارت قم، ‌تربیت نیروهای ماهر را ضروری‌تر از نیروهای دارای مدرک فاقد مهارت دانست و گفت: بخش زیادی از واحدهای صنعتی این استان از کمبود نیروی تکنسین ماهر رنج می‌برند.

محمود سیجانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه ارتقای بهره‌وری کارخانه‌ها نیازمند به‌کارگیری از نیروهای دارای مهارت است،‌ ادامه داد: صنعت نیازمند نیروی ماهر و متخصص است و تربیت دانشجویان دارای مدرک که از هر گونه مهارتی بی‌بهره هستند، نمی‌توانند مشکل صنعت استان را برطرف کنند.

وی با تاکید بر لزوم توجه فنی و حرفه‌ای برای آموزش مهارت‌های متناسب با نیاز صنایع استان گفت: برخی کارخانه‌ها که به صورت تخصصی کارکرده و تولیدات با سطح فناوری بالا تولید می‌کنند نیازمند نیروی ماهر متناسب با تولیدات خود هستند که در این زمینه ورود و نقش‌آفرینی فنی و حرفه‌ای ضروری است.

رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم، ادامه داد: یکی از دلایل آمار بیکاری تحصیل‌کردگان دانشگاهها نداشتن مهارت آن‌ها است و در شرایط اقتصادی کنونی،‌ تربیت نیروی دیپلم دارای مهارت بسیار مهم‌تر از تربیت نیروهای لیسانس بدون مهارت است.

سیجانی،‌ افزود: کمبود نیروهای دارای مهارت موجب شده تا برخی از واحدهای صنعتی استان برای برطرف کردن نیاز خود به نیروی ماهر،‌ اقدام به امضای تفاهم‌نامه با فنی و حرفه‌ای برای برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک نمایند.

وی با بیان اینکه تحریم با وجود مشکلات فرصت‌های زیادی نیز برای تولید کشور ایجاد کرده است، ادامه داد: باید از فرصت تحریم برای احیای تولید،‌ رونق صادرات و نیز فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی و واحدهای تعطیل‌شده تولیدی استفاده کرد.

سیجانی با تاکید بر اینکه تحریم فضای بزرگ تولید را در کشور ایجاد کرده است،‌ افزود: اصناف حلقه پس از تولید و واسطه مردم با کالاهای تولید داخل هستند که معرفی کالای تولید داخلی توسط اصناف به مردم در رونق اقتصادی کمک بسیاری می‌کند.

۲ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که از این تعداد حدود ۹۰ درصد مربوط به صنایع کوچک و متوسط است؛ همچنین حدود ۵۴ هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می‌کنند.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خور آباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =